reklama

Niegowa: Dożynki powiatowe. Rolnicy z całego powiatu dziękowali za tegoroczne plony [ZDJĘCIA]

Starostwo powiatowe w MyszkowieZaktualizowano 
Dożynki powiatu myszkowskiego w Niegowie powiatmyszkowski.pl
Rolnicy z Powiatu Myszkowskiego świętowali na Dożynkach Powiatowo-Gminno-Parafialnych, które jak rok temu odbyły się w Niegowie. W imprezie uczestniczyli goście ze wszystkich gmin Powiatu, jak również osoby reprezentujące władze wojewódzkie oraz jednostki administracyjne i społeczności lokalne. Organizatorem Dożynek był Powiat Myszkowski ze Starostą Myszkowskim Dariuszem Laseckim i Gmina Niegowa z Wójt Dorotą Hajto-Mazur na czele.

Dożynki powiatowe w Niegowie to wyjątkowa uroczystość

Dożynki to bardzo szczególna uroczystość, której początki sięgają w odległą przeszłość, a niezwykła atmosfera imprezy wynika z głębokiego przywiązania rolników do ludowego dziedzictwa. Święto Plonów honoruje trud pracy rolnika, przynosi radość i nadzieję na przyszły rok.

W minioną niedzielę pogoda nie dopisała tak, jak w poprzednich latach, ale nie przeszkodziło to we wspólnym świętowaniu. Artyści starali się jak mogli, żeby rozgrzać publiczność, co oczywiście się udało. W dobry nastrój wprawiły gości występy kół gospodyń wiejskich, po których scenę objęły w posiadanie gwiazdy wieczoru: kabaret Moherowe Berety i zespół Chłop Polski.

Początek Dożynek wyznaczyła część religijna. Rolnicy i goście zgromadzili się w na uroczystej  którą w intencji wszystkich rolników Powiatu Myszkowskiego odprawił ks. kanonik Stanisław Kotyl. Warto zwrócić uwagę, że tego dnia świątynia została pięknie przyozdobiona wieńcami dożynkowymi, z których każdy był unikalnym dziełem któregoś z kół gospodyń wiejskich. Tuż po mszy uczestnicy zgromadzili się na placu kościelnym. Tam uformował się barwny korowód, który podążył w kierunku amfiteatru, gdzie miały rozpocząć się główne uroczystości.

Na czele korowodu postępowała Orkiestra Dęta z Bliżyc, która po raz kolejny przygotowała na dożynki ciekawy repertuar muzyczny. Tuż za nią szli strażacy z ochotniczych straży pożarnych, za którymi podążali gospodarze i zaproszeni goście. W dalszej kolejności maszerowały poczty sztandarowe, koła gospodyń wiejskich i mieszkańcy.
O 14 wszyscy zajęli miejsca w przyozdobionym na tę okazję niegowskim amfiteatrze. Zaczęła się część oficjalna, która przebiegała zgodnie z klasycznym scenariuszem dożynkowym. Nie zabrakło w nim ważnych tradycyjnych elementów, mających źródło w głębokiej przeszłości.

CZYTAJ NA NASTĘPNEJ STRONIE

Niegowa: Dożynki powiatowe ze wspaniałymi gośćmi

 Na widowni zasiadło wielu gości, którzy odpowiedzieli na zaproszenie Starosty Myszkowskiego Dariusza Laseckiego i Wójta Gminy Niegowa Doroty Hajto-Mazur. Byli wśród nich Poseł na Sejm Mariusz Trepka, Radna Sejmiku Śląskiego Krystyna Jasińska, Wicestarosta Anna Socha-Korendo, Przewodniczący Rady Powiatu Andrzej Jastrzębski, Przewodniczący Rady Gminy w Niegowie Mariusz Dzieża, Wiceprzewodniczący Rady Powiatu Jan Kieras, Burmistrz Myszkowa Włodzimierz Żak, Burmistrz Miasta i Gminy Żarki Klemens Podlejski, Wiceburmistrz Myszkowa Iwona Franelak, Wicewójt Gminy Poraj KatarzynaKaźmierczak, Przewodniczący Rady Miasta Myszkowa Jerzy Woszczyk, Członek Zarządu Powiatu Jakub Grabowski, Radni Powiatu Myszkowskiego Jolanta Koral, Danuta Służałek-Jaworska, Józef Lazar, Mariusz Morawiec,  Komendant Komendy Powiatowej Policji Marcin Lemański, Zastępca Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Myszkowie Sebastian Jurczyk, Kierownik Powiatowego Oddziału Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Myszkowie Marzena Sitek, Kierownik Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Myszkowie Józef Ślusarz.

Jako pierwsi na scenie pojawili się gospodarze tegorocznych Dożynek – Starosta Myszkowski Dariusz Lasecki i Wójt Niegowy Dorota Hajto-Mazur, którym towarzyszyli z Wicestarosta Anna Socha-Korendo, Przewodniczący Rady Powiatu Myszkowskiego Andrzej Jastrzębski i Przewodniczący Rady Gminy Niegowa Mariusz Dzieża.
Starosta Dariusz Lasecki i Wójt Dorota Hajto-Mazur ze sceny wyrazili wdzięczność za całoroczną pracę rolników i rolniczy trud. W przemówieniach oboje gospodarze odwołali się do wspólnej tradycji, ale i do wspólnej przyszłości, życząc obfitych przyszłorocznych zbiorów.

Kolejnym punktem programu było uroczyste przekazanie chleba, specjalnie na tę okazję wypieczonego z tegorocznych zbiorów. Warto podkreślić, że rytuał odebrania przez gospodarzy bochna chleba z rąk starostów dożynek to stary obyczaj, który od wieków kultywowany jest w czasie uroczystości.

Wicestarosta Anna Socha-Korendo rozpoczęła obrzęd przekazania chleba, witając Starostów tegorocznych dożynek:

- Szanowni Państwo, przed nami moment, który ze względu na swą symbolikę jest jednym z centralnych punktów uroczystości. Jest nim ceremoniał przekazania bochnów chleba, upieczonego z tegorocznych zbiorów. Jak każe tradycja, Starosta i Starościna Dożynek wręczają chleb gospodarzom uroczystości, czyli władzom Powiatu i Gminy. Będzie on następnie pokrojony, tak aby każdy z Państwa mógł go posmakować.

W imieniu wszystkich myśliwych głos zabrał Łowczy KŁ Szarak Zbigniew Lewandowski.
 

Podczas dożynek powiatu myszkowskiego w Niegowie wręczono nagrody

Nagrodę Wójta Gminy Poraj otrzymał Dziecięcy Zespół Pieśni i Tańca „Poraj”. Nagrodę wręczyli Wicewójt Poraja Katarzyna Kaźmierczak. Nagrodę Burmistrza Miasta Myszkowa otrzymał Ryszard Boroń z Myszkowa. Nagrodę wręczył Burmistrz Włodzimierz Żak. Nagrodę ufundowaną przez samorząd Miasta i Gminy Żarki otrzymali Krystyna i Ryszard Halanbowscy z Jaroszowa, a wręczył ją Burmistrz Klemens Podlejski. Nagrodę Burmistrza Gminy i Miasta Koziegłowy otrzymali Magdalena i Tomasz Uchnast z Koclina. Nagrodę wręczył Edward Kaczmarzyk Kierownik Referatu Gospodarki Gruntami, Rolnictwa, Leśnictwa i Ochrony Środowisk. Nagrodę Wójt Gminy Niegowa otrzymał Krystian Luboń z Niegowy. Nagrodę wręczyła Wójt Dorota Hajto-Mazur. Nagrodę Starosty Myszkowskiego otrzymał Krzysztof Będkowski z Pińczyc. Nagrodę wręczyli Starosta Dariusz Lasecki i Wicestarosta Anna Socha-Korendo.

CZYTAJ WIĘCEJ NA NASTĘPNEJ STRONIE ->

Zaraz później przyszedł czas na zabranie głosu przez zaproszonych gości. Podziękowania, gratulacje i życzenia rolnikom złożyli Poseł na Sejm RP Mariusz Trepka, Radna Sejmiku Śląskiego Krystyna Jasińska w imieniu Premiera Mateusza Morawieckiego, Wiceprzewodniczący Rady Powiatu w Myszkowie Jan Kieras, Radna Rady Powiatu w Myszkowie Jolanta Koral w imieniu EuroposełJadwigi Wiśniewskiej, Małgorzata Gałuszka, która odczytała list od Przewodniczącego Sejmiku Województwa Śląskiego Stanisława Gmitruka oraz Marzena Sitek Kierownik Powiatowego Oddziału Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Myszkowie odczytała list od Prezes ARiMR Marii Fajger.

Kolejnym stałym, opartym o długą tradycję, elementem dożynek jest wręczenie wieńców dożynkowych. Jak co roku, koła gospodyń wiejskich i zespoły śpiewacze przygotowały przepiękne i pomysłowe wieńce, które przekazane zostały w ręce przedstawicieli samorządu powiatowego i gminnego. 

Wieńce przygotowały: KGW Nowowsianki, KGW Sokolniki, KGW Niegowa, KGW Tomiszowice, KGW Malwy, KGW Choronianki, KGW Wysoczanki, KGW Kalina, ZŚ Kłos, KGW Gorzków Stary, KGW Gorzków Nowy, KGW Łutowiec, KGW Trzebniów, KGW Bliżyce, KGW Mzurów, ZŚ Carmen, KGW Postaszowice, KGW Ludwinów, KGW Dąbrowno, KGW Lgoczanki z Lgoty Górnej, KGW Lgota Mokrzesz, KGW Rzeniszów i KGW Kobiety bez tandety. 

Część oficjalna dożynek jest dość złożona z uwagi na rozmaitość ceremoniału i charakter rytualnych elementów, dlatego trwa stosunkowo długo. Po niemal dwóch godzinach scenę objęły w posiadanie koła gospodyń wiejskich, rozpoczynając tym samym część artystyczną uroczystości i wprowadzając nieco lżejszy nastrój. Koła gospodyń wiejskich, jak zwykle, przygotowały na tę okazję specjalny program. 

To bardzo miła i przez wszystkich lubiana część dożynek, w której do głosu dochodzi kultura ludowa z całym swoim dziedzictwem. Koła zaprezentowały szereg popularnych pieśni i przyśpiewek, a także własnych kompozycji odwołujących się do spraw lokalnych i bieżących wydarzeń. 

Po występach KGW nastąpiła krótka przerwa podczas której na scenie zaprezentował się Robcio Grajek, który zabawił publiczność grą na akordeonie. 

Pierwszą gwiazdą wieczoru był Kabaret Moherowe Berety, czyli cztery panie w średnim wieku na co dzień grające w Teatrze Rozrywki w Chorzowie. Nie bawią się w politykę, a śmieją się z ludzkich słabości, przyzwyczajeń, dziwactw. Doskonale wykorzystują swoje atuty, niejednokrotnie nieźle je przerysowując, a przy tym potrafią wyjątkowo przekonująco wcielić się w charakterystyczne postaci. Formacja która śmieszy i bawi do łez. Dobry tekst, mimika i gra aktorska sprawiają, że ponadgodzinne widowisko przykuwa uwagę widza. Na ich występach widzowie bawią się wyśmienicie śmiejąc się do rozpuku. Znakomita piosenka aktorska, uzupełniona dialogami i monologami oraz nietypowe stroje rozbawią widza w każdym wieku.

Następnym punktem programu był występ Chłopa Polskiego, który łączy w swojej ofercie kulturalnej folk z jazzem, popem i rockiem. Warto zaznaczyć, że składa się artystów z Powiatu Myszkowskiego, których droga artystyczna usłana jest sukcesami, a członkowie zespołu „Chłop Polski” od lat zaangażowani są w szereg przedsięwzięć muzycznych w skali ogólnokrajowej, uczestniczą w wielu różnorodnych projektach muzycznych, występują w telewizji i koncertują w całej Polsce, a także współpracują z najbardziej znanymi muzykami w kraju.

Uroczystości trwały do późnego wieczora, a publiczność – mimo nienajlepszej aury – została z artystami do końca, bawiąc i tańcząc w rytm znanych piosenek w wykonaniu Kapeli ODR w Częstochowie.
 
W organizację Dożynek włączyły się wszystkie ośrodki kultury z Powiatu Myszkowskiego: Gminny Ośrodek Kultury w Poraju z Panią Dyrektor Magdaleną Ryziuk-Wilk, Miejsko Gminny Ośrodek Promocji Kultury – z Panią Dyrektor Renatą Garleją, Miejski Dom Kultury w Myszkowie z Panią Dyrektor Aleksandrą Pindych, Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Żarkach z Panią Dyrektor Magdaleną Brzegowską, i oczywiście – Gminny Ośrodek Kultury z Panem Dyrektorem – Andrzejem Szczepańczykiem.

Wypada podkreślić, że organizację uroczystości wsparli darczyńcy, bez których całość nie mogłaby nabrać rozmachu. Wśród firm i instytucji, którzy udzielili pomocy w organizacji Dożynek znaleźli się: Międzypowiatowy Bank Spółdzielczy w Myszkowie, Krakowski Bank Spółdzielczy Oddział w Myszkowie, "Jurajska" SA, Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska, Piekarnia Adam Glinka z Dąbrowna, Market Stokrotka w Niegowie, Firma MatBus.
Organizatorzy dziękują wszystkim sponsorom, darczyńcom – firmom, instytucjom i osobom prywatnym – którzy gotowi byli wesprzeć tę piękną i popularną uroczystość.

Dobrostan zwierząt. Co już wiadomo o tej pomocy dla rolników?

Wideo

Materiał oryginalny: Niegowa: Dożynki powiatowe. Rolnicy z całego powiatu dziękowali za tegoroczne plony [ZDJĘCIA] - Myszków Nasze Miasto

Komentarze

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3