Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nie ma pomysłu na przyszłość

(zab)
W Częstochowie sacrum na każdym kroku styka się z komercyjnym profanum. Fot. TOMASZ ZABOROWICZ
W Częstochowie sacrum na każdym kroku styka się z komercyjnym profanum. Fot. TOMASZ ZABOROWICZ
Kiedy zapytać osobę spoza Częstochowy i nie mającą z nią bliższych kontaktów o skojarzenia z naszym miastem, to najczęściej okazuje się, że wielu nie ma pojęcia o liczbie mieszkańców, potencjale przemysłowym, czy choćby ...

Kiedy zapytać osobę spoza Częstochowy i nie mającą z nią bliższych kontaktów o skojarzenia z naszym miastem, to najczęściej okazuje się, że wielu nie ma pojęcia o liczbie mieszkańców, potencjale przemysłowym, czy choćby znanych osobach stąd pochodzących. Dla większości Polaków pojęcie "Częstochowa", jest synonimem Jasnej Góry. Z tym problemem niestety, nie radzą sobie kolejne władze Częstochowy.

Najpierw, kiedy u władzy była prawica przygotowywano się do uczynienia miasta przyklasztornym ośrodkiem, nastawionym na obsługę ruchu pielgrzymkowego. Przygotowywane były nawet plany włączenia Częstochowy do ogólnoświatowej sieci pielgrzymkowej, w której pątnicy przybywaliby do nas pociągami wprost z Rzymu, czy Lourdes.

Zapomniano przy tym, że inne, poza Rzymem centra pielgrzymkowe, takie jak Fatima, czy Loreto, to małe miasteczka. Po prostu ten "przemysł" nie jest w stanie wyżywić większej liczby ludzi. Najlepszym dowodem jest opór samych zakonników, którzy zdawali sobie sprawę, że realizacja tych projektów może spowodować straty finansowe także dla kościoła.

Od kilku lat jednak miastem rządzi lewica. Zgodnie z oczekiwaniami pomysły na miasto zmieniły się radykalnie, co nie oznacza, że stają się bardziej realistyczne.

Pojawiają się inicjatywy budowy kolejnych, coraz bardziej fantastycznych centrów rozrywki, a to w kompleksie Bałtyk-Adriatyk, a to na lotnisku w Rudnikach, a to na Promenadzie. Tym razem także bez analizy potrzeb. Nie zmienią tego nawet inwestycje Guardiana, czy namiastka strefy wolnocłowej, która zresztą była popierana przez obie opcje.

Pozostaje pytanie, czy w ogóle jest możliwe wypracowanie jednego, spójnego programu, który zadowalałby zarówno zwolenników Częstochowy jako miasta przy Jasnej Górze, jak i tych, którzy widzą go jako 260 tysięcy mieszkańców obok Jasnej Góry. Na razie takiej koncepcji nie widać.

od 7 lat
Wideo

Pensja minimalna 2024

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na czestochowa.naszemiasto.pl Nasze Miasto