Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

„Nie” dla budowy kompostowni w Częstochowie. Prezydent wydał odmowną decyzję

Katarzyna Stacherczak
Katarzyna Stacherczak
Władze miasta nie zgodziły się, aby w naszym mieście powstała instalacja do produkcji nawozów organicznych. Pomysł stworzenia kompostowni przy ulicy Legionów nie spodobał się szczególnie mieszkańcom dzielnicy Zawodzie, którzy wyrazili głośny sprzeciw w tej sprawie. Inwestor winą za otrzymanie decyzji odmownej obarcza jedną z częstochowskich radnych.

Sprzeciw mieszkańców

Przypomnijmy, producent nawozów, firma Agronica z Wierzchowiska, chciała wybudować na prywatnym terenie przy ulicy Legionów instalację do przetwarzania odpadów m.in. osadów ściekowych oraz odpadów zielonych pochodzących z selektywnej zbiórki odpadów. Efektem procesu przetwarzania odpadów miał być nawóz organiczny do wykorzystywania w rolnictwie i ogólnie uprawach roślin. Pomysł nie spodobał się jednak mieszkańcom dzielnic, które miałyby sąsiadować z kompostownią. W sprawę zaangażowali się również częstochowscy radni – w tym między innymi Krystyna Stefańska.

W efekcie do częstochowskiego magistratu zaczęły wpływać liczne uwagi, zastrzeżenia i protesty mieszkańców oraz firm i zakładów produkcyjnych sąsiadujących z planowaną inwestycją sprzeciwiające się planowanej działalności.

Mieszkańcy w pismach obawiali się skażenia miasta odorem, 11 zatrucia wody pitnej dla miasta Częstochowy, Blachowni i Poczesnej, uciążliwości zapachowych, rozjeżdżania ulic miasta i miejscowości sąsiadujących przez samochody ciężarowe, inwazji gryzoni i insektów, skażenia gleby i roślin bakteriami chorobotwórczymi. Inwestycja miałaby być zlokalizowana w strefie ekonomicznej w bliskim sąsiedztwie wielu firm usługowych i produkcyjnych, które również obawiały się uciążliwości zapachowych o znacznej intensywności z terenu prowadzonej przez Agronicę działalności.

Odmowna decyzja

W lipcu 2021 roku inwestor zwrócił się do miasta z wnioskiem o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach. Władze uwzględniły argumenty strony społecznej, wszystkie analizy, opinie i postanowienia podmiotów państwowych oraz samorządowych. Ostatecznie wydano decyzję odmowną.

- Uwzględniając charakter przedsięwzięcia i planowaną lokalizację, a także liczne protesty mieszkańców oraz firm i zakładów produkcyjnych miasto uznało, że planowane przedsięwzięcie może stanowić duże zagrożenie dla środowiska i wód gruntowych oraz niesie za sobą prawdopodobieństwo wystąpienia konfliktów społecznych – poinformowała Marika Komorowska, zastępca naczelnika Wydziału Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa częstochowskiego magistratu.

To wina radnej?

Inwestor winą za otrzymanie decyzji odmownej obarcza jedną z częstochowskich radnych.

- W naszej ocenie decyzja została wydana w oparciu o błędne przesłanki, na bazie nieprawdziwych informacji publikowanych w mediach przez radną Krystynę Stefańską. Uważamy, że w okresie poprzedzającym wydanie decyzji środowiskowej świadomie podejmowała ona działania, które doprowadziły do zmanipulowania części opinii publicznej. Publikowane przez nią informacje stały w sprzeczności z prezentowanymi przez nas faktami i dokumentami, a także szeregiem pozytywnych opinii wydanych przez upoważnione organy. Należy podkreślić, iż radna od początku była negatywnie nastawiona do naszej inwestycji. Podejmowane przez nią działania doprowadziły ostatecznie do obranego przez nią celu – niektórzy mieszkańcy Częstochowy, a także część radnych i interesariuszy uwierzyło w prezentowane przez nią kłamstwa – twierdzą przedstawiciele firmy.

Agronica podjęła nawet decyzję o wkroczeniu na drogę prawną.

- Nasza kancelaria wystąpiła do radnej o naprawienie wyrządzonych firmie szkód wizerunkowych oraz usunięcie oczerniających nas informacji. W piśmie przedprocesowym wezwaliśmy ją do zaprzestania dalszego naruszania naszych dóbr osobistych, publikację przeprosin oraz przekazanie darowizny na rzecz hospicjum działającego na terenie miasta. Radna nie usunęła nieprawdziwych informacji, nie zamieściła przeprosin, ani nie zaprzestała swoich działań ukierunkowanych w naszą firmę – przyznają.

Przedstawiciele firmy twierdzą, że dysponują pozytywnymi opiniami w zakresie planowanej inwestycji, które zostały wydane przez: Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie, Państwowy Powiatowy Inspektorat Sanitarny, Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska oraz Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego.

- Będziemy podejmowali kroki prawne, ale także dalsze kroki administracyjne, ponieważ w naszej ocenie wydana decyzja została oparta na manipulacjach i nieprawdziwych tezach, sfabrykowanych przez radną Krystynę Stefańską, która doprowadziła swoimi działaniami do wywołania niczym nieuzasadnionej paniki – podsumowuje zarząd Agronicy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na czestochowa.naszemiasto.pl Nasze Miasto