Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Neandertalczycy żyli pod Częstochową? W Olsztynie znaleziono narzędzia. Są datowane na 40 000 lat. [ZDJĘCIA]

Jakub Lelewicz
Kilkaset narzędzi wytworzonych przez neandertalczyków odkryli archeolodzy w czasie wykopalisk pod olsztyńskim zamkiem. Znaleziono narzędzia mające nawet 40 tysięcy lat. Wszystkie znaleziska znajdowały się w jaskini pod zamkiem w Olsztynie koło Częstochowy.

Neandertalczycy żyli pod Częstochową? W Olsztynie znaleziono narzędzia

Zamek w Olsztynie był jedną z największych fortyfikacji na Szlaku Orlich Gniazd. Chociaż lata świetności ma już dawno za sobą to nadal cieszy się ogromnym zainteresowaniem turystów, których zachwycają piękne widoki, czy pozostałości murów.

Znakiem charakterystycznym olsztyńskiego zamku są dwie, dobrze zachowane wieże (kwadratowa i okrągła). Właśnie w związku z ciągłym zainteresowaniem turystów rozpoczęto prace renowacyjne.

Odkrycie podczas renowacji zamku

Prace archeologicznie nie miały być typowymi wykopaliskami. Naukowcy za zadanie mieli głównie uporządkować znajdującą się pod zamkiem jaskinię, w której kilkadziesiąt lat temu prowadzono wykopaliska.

Jest to jeden z wielu etapów obecnego projektu, który ma na celu zachowanie ruin oraz częściową renowację zamku.
W czasie prac w jaskini trafiono na znalezisko, którego raczej nikt się nie spodziewał.

W jaskini znaleziono filar i mur, które wspierały jaskinię nad którą znajduje się górny poziom zamku. Wewnątrz groty odkryto ponad 200 narzędzi wyprodukowanych przez neandertalczyków.

Część znalezisk można datować nawet na 40 tysięcy lat. Znaleziono wiele narzędzi, m.in. noże i zgrzebła.

Były też mniejsze sensacje

W ubiegłym roku w jaskini znaleziono również piec hutniczy z XV wieku, wiele pozostałości po obróbce metalu, głównie brązu oraz zakopany szkielet psa, który świadczy o tym, że jeszcze w XV wieku stosowano na tych ziemiach pogańskie obyczaje, m.in. ofiarę zakładzinową.

W związku ze znaleziskami powstały spekulacje, że proceder metalurgiczny w tym miejscu mógł być nielegalny. Piec umieszczono pod ziemią, a biorąc pod uwagę nonsens sytuacji (wysokie temperatury, natężenie szkodliwych oparów i dymu), budując piec hutniczy w takim miejscu właściciele mogli chcieć coś ukryć.

Jak wskazują ślady wielu tysiącleci – jaskinia była wykorzystywana już od 40 tysiącleci. Pierwotnie była schronieniem dla neandertalczyków.

W XV wieku jaskinię przystosowano jako podziemną hutę. Po katastrofie budowlanej w której zawaliła się ściana działowa jaskini, ta nadal była wykorzystywana. W XVI i XVII wieku grota służyła jako podzamkowa spiżarnia. Magazynowano tutaj m.in. beczki z kapustą, grzybami i mięsem.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na czestochowa.naszemiasto.pl Nasze Miasto