Spis treści
Nalewka z młodych pędów sosny na kaszel, drogi moczowe i nerwoból
Nalewka z pędów sosny zwyczajnej (Pinus sylvestris) to leczniczy wyciąg alkoholowy, który można zrobić z jej młodych odrostów nazywanych także przyrostami i czubkami. Wyrastają one na wiosnę z gałązek i są odpowiednie do zbioru, gdy osiągają długość do 5 cm, a maksymalnie – do 10-12 cm. Nie powinny mieć wykształconych igieł i najlepiej, gdy są lepkie od żywicy.
Tradycyjnie zbiór młodych pędów sosny przypada na okres od ok. 25 kwietnia do 15 maja, jednak w przypadku wczesnej wiosny jest możliwy wcześniej.
Zobacz również: Żółty pył to nie kurz tylko naturalny lek na potencję. Wzmocni organizm i doda energii. Wypróbuj prosty przepis na nalewkę z pyłku sosny
Do celów leczniczych stosuje się też inne surowce z sosny: pąki, korę, igły, młode szyszki, a także olejek eteryczny sosnowy i terpentynowy, pozyskiwany z żywicy drzewa.
Czytaj także: Herbatka z igieł sosny pomoże zwalczyć kaszel i przeziębienie, zniweluje stres i rozgrzeje
Nalewka z pędów sosny – przepis na spirytusie z miodem i cytryną
Przygotowanie nalewki sosnowej wymaga zebrania młodych pędów z drzew w taki sposób, by mu nie zaszkodzić. Dlatego odrosty odcinamy sekatorem lub ostrym nożem tylko po 3-4 sztuki z jednej sosny. Do tego celu najlepiej wybierać drzewka młodsze, rosnące w piaszczystej glebie i nasłonecznionym miejscu.
Jak zrobić nalewkę z młodych pędów sosny? Potrzebne będą:
Składniki:
- 30 szt. młodych pędów sosny,
- 0,5 l spirytusu 96 proc. alk. obj.,
- 1 szkl. płynnego miodu pszczelego,
- 1 szkl. przegotowanej lub źródlanej wody,
- sok i otarta skórka z całej cytryny (opcjonalnie).
Przygotowanie nalewki sosnowej:
- Ułóż pędy w dużym słoiku (możesz też uprzednio je pokroić) i zalej spirytusem, by dokładnie je przykrywał, po czym odstaw na 2 tygodnie w ciepłe, słoneczne miejsce, np. parapet okna.
- Po tym czasie przefiltruj nalew i przelej do butelki.
- Do słoika z pędami dodaj mieszankę miodu z wodą, dodaj sok i skórkę z cytryny, po czym odstaw jw. na kolejne 2 tygodnie; od czasu do czasu wstrząsaj naczyniem.
- Zlej płyn ze słoika i połącz z wyciągiem spirytusowym.
- Przefiltruj nalewkę i rozlej do ciemnych butelek, po czym odstaw w chłodne miejsce na 3 miesiące.
Polecamy także:
Jakie właściwości ma nalewka z pędów sosny?
Nalewka z odrostów sosny zawiera zawarte w nich związki o właściwościach antybakteryjnych, przeciwwirusowych i zwalczających grzyby, a także stany zapalne w organizmie. Należą do nich m.in. olejek eteryczny (a w nim: alfa-pinen i beta-pinen, kamfen czy felandren), diterpenowe kwasy żywiczne, flawonoidy, witaminę C i gorycze.
Za sprawą takiego składu nalewka z młodych przyrostów sosny wykazuje działanie:
- antyseptyczne,
- rozkurczowe,
- wykrztuśne,
- przeciwkaszlowe,
- moczopędne,
- rozgrzewające,
- przeciwzapalne,
- przeciwbólowe,
- uspokajające,
- wspierające trawienie.
Sprawdź też:
Na co pomaga nalewka z sosny i jak ją stosować?
Nalewka z młodych pędów sosny jest stosowana tradycyjnie stosowana w nieżytach górnych i dolnych dróg oddechowych, a także innych stanach zapalnych.
Kiedy stosować nalewkę sosnową? Pomaga w sytuacjach takich, jak:
- kaszel,
- katar,
- ból gardła,
- zapalenie krtani,
- zapalenie oskrzeli,
- zapalenie pęcherza i dróg moczowych,
- bóle reumatyczne,
- nerwobóle,
- nadmierny stres,
- wyczerpanie nerwowe,
- osłabienie organizmu.
Dowiedz się także: Co na kaszel? Wypróbuj te domowe sposoby! Zobacz, co pomaga na kaszel suchy, a co na mokry. To można podać dziecku i kobiecie w ciąży
Dawkowanie nalewki z młodych pędów sosny musi być oszczędne. W przypadku wskazań porcję 25 ml przyjmuje się 3 razy dziennie.
Przeciwwskazaniem do stosowania nalewki sosnowej jako preparatu alkoholowego jest ciąża, karmienie piersią, niepełnoletność, zażywanie leków wchodzących w interakcje z etanolem.
Trunku tego, jak również innych przetworów z sosny, np. syropu z pędów sosny, nie należy przyjmować w przypadku uczulenia na iglaki. Do reakcji alergicznej mogą przyczynić się m.in. składniki olejku lotnego sosny, np. karany. W przypadku uczulenia na cytrusy lub miód należy zrezygnować z tych składników i np. użyć cukru zamiast miodu.
Ze względu na silne działanie wykrztuśne nalewka z młodych pędów sosnowych ani też przygotowany z nich syrop nie są polecane przy ciężkiej astmie oskrzelowej i chorobach przebiegających z bardzo intensywnym kaszlem.
Polecamy także: Pączki drzew i krzewów są jadalne. To źródło witamin i składników odżywczych. Jedz je prosto z drzewa lub dodaj do wiosennej sałatki
Zdrowie całej rodziny pod kontrolą
Botoks 2.0? Naukowcy potwierdzają
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?