Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nagrody nowosądeckiego starosty dla ludzi kultury i sportu

Jerzy Cebula
Starosta nowosądecki Jan Golonka, jak co roku wręczył nagrody dla najbardziej zasłużonych działaczy kultury i sportu Sądecczyzny.

- Gratuluję wszystkim wyróżnionym – mówił starosta nowosądecki Jan
Golonka. – Dzięki wam nasza kultura i tradycja nie zginie. Cieszę się też, że wśród młodzieży jest tylu sportowców zajmujących czołowe miejsca podczas mistrzostw i olimpiad. To wspaniale, że Sądecczyzna ma takich mieszkańców.

Nagrodę Starosty Nowosądeckiego otrzymali:
- Bożena Bulanda – (gmina Kamionka Wielka), członek Zespołu
Regionalnego „Lipniczanie”, który zdobył w bieżącym roku II miejsce na Międzynarodowym Festiwalu Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem, a Bożena Bulanda - tytuł „Najpiękniejszej Góralki Świata”
- Zofia Wcisło – (gmina Stary Sącz), prezes Stowarzyszenie na rzecz
Osób Niepełnosprawnych „Gniazdo”, animatorka krzewienia i upowszechniania kultury wśród dzieci i młodzieży niepełnosprawnej. Pod jej kierownictwem powstało wiele spektakli teatralnych;
- Stanisława Duda – (Podegrodzie), hafciarka, autorka wielu scenariuszy i przedstawień ludowych. Z folklorem związana od 1970 r., jako członek Zespołu „Małe Podegrodzie”, a obecnie Zespołu „Podegrodzie”.
- Józef Lorczyk – (Podegrodzie), twórca ludowy. Wykonuje tradycyjne skrzynie ludowe, beczki, zabawki drewniane, wieńce dożynkowe. Brał udział w wielu konkursach i wystawach zdobywając liczne nagrody i wyróżnienia.
- Andrzej Mliczek – (Michalczowa, gmina Łososina Dolna), działacz i twórca ludowy w gm. Łososina Dolna. Swoją pracą społeczną kultywuje rodzimą tradycję poprzez przekazywanie dzieciom i młodzieży zwyczajów, obrzędów ludowych oraz zainteresowanie tradycyjnym muzykowaniem, śpiewem, kolędowaniem, zabawami i tańcem ludowym.
- Zbigniew Wolanin – (Nowy Sącz), muzealnik, opiekun twórców ludowych, autor i organizator konkursu Współczesna Karpacka Rzeźba
Ludowa w Kamieniu. Na co dzień pracownik Sądeckiego Parku Etnograficznego.
- Paweł Szeliga – (Nowy Sącz), dziennikarz nowosądecki (Gazeta Krakowska, Dziennik Polski), autor wielu artykułów o tematyce społecznej i kulturalnej. Poeta, członek Grupy Literackiej „Sądecczyzna”. Laureat wielu ogólnopolskich konkursów w dziedzinie poezji i prozy.
- Danuta Rams – (Łącko), haftem zajmuje się od 20. roku życia. Najczęściej ozdabia stroje regionalne górali łącko-kamienickich
(wykonane z grubego sukna) – spodnie góralskie, kamizelki, gurmany, ale również stuły kapłańskie. Jest członkiem fundacji „NADwyraz”, zajmującej się promocją twórców ludowych w ramach Szlaku Tradycyjnego Rzemiosła.
- ks. Piotr Pupczyk – (Krynica-Zdrój), dyrygent chóru Kliros wykonującego muzykę cerkiewną. Nauczyciel pisania ikon na Sądecczyźnie. Organizator Koncertów Muzyki Cerkiewnej. Opiekun
zabytków.
- Wiesław Zabierowski – (Nowy Sącz), od wielu lat upowszechnia edukację muzyczną wśród dzieci i młodzieży. Prezes Sądeckiego Stowarzyszenia Muzycznego. Członek Sądeckiej Federacji Organizacji
Kulturalno-Artystycznych.
- Maria Migacz – (Podegrodzie), członek Zespołu Regionalnego „Podegrodzie” i Stowarzyszenia Lachów Sądeckich. Organizatorka wielu imprez, przeglądów oraz przedstawień teatralnych.
- Magdalena Krzeszowska – (Krynica-Zdrój), naczelna Miesięcznika
„Krynickie Zdroje”, w którym pracuje społecznie od 20 lat. Ponadto
jest dyrektorem Biblioteki Publicznej w Krynicy-Zdroju.
- Janusz Michalik – (Nowy Sącz), upowszechnia sztukę teatralną, członek, aktor i reżyser w Teatrze Robotniczym im. Bolesława Barbackiego. Organizator Jesiennego Festiwalu Teatralnego.
- Jan Bieniek – (Librantowa), działacz społeczny, popularyzator kultury regionalnej i muzyki. Kierownik Orkiestry Dętej. Prezes OSP w Librantowej.
Starosta nowosądecki Jan Golonka wręczył także nagrody zbiorowe.
Otrzymali je:
- Dziecięcy Zespół Regionalny „Małe Podegrodzie” z gminy
Podegrodzie obchodzący jubileusz 60-lecia działalności artystycznej.
- Dziecięcy Zespół Regionalny „Mały Skalnik” z gminy Kamionka
Wielka obchodzący jubileusz 30-lecia działalności artystycznej;
- Dziecięcy Zespół Regionalny „Mali Mystkowianie” z gminy Kamionka
Wielka obchodzący jubileusz 30-lecia działalności artystycznej
- Zespół Regionalny „Lipniczanie” z gminy Korzenna obchodzący
jubileusz 45-lecia działalności artystycznej.
Starosta wyróżnił „Złotym Jabłkiem Sądeckim”: Roberta Ślusarka
(muzealnik), ks. Tomasza Franczaka (animator kultury), Tomasza
Ćwikowskiego (prezes Związku Podhalan O/ Łącku), Józefę Kolbrecką
(prezes Związku Podhalan O/ Białym Dunajcu) i dr hab. Stanisława
Węglarza (przewodniczącego Komisji Kultury i Ochrony Dóbr Kultury
Powiatu Nowosądeckiego).
Starosta Jan Golonka przyznał też doroczne nagrody w dziedzinie kultury fizycznej i sportu. Nagrodzeni zostali:
- Klaudia Cichoń - Mistrzyni Polski Juniorek w kickboxingu 2013 i 2014 r., I miejsce w Pucharze Świata 2013 i III miejsce w 2014 r., III miejsce w MŚ 2014 w Rimini. W ostatnich trzech latach uważana za jedną z najlepszą juniorek w Polsce w kickboxingu.
- Karol Mikrut – saneczkarz, 15 miejsce w dwójkach w Zimowych Igrzyskach Olimpijskich w Soczi w 2014 r. oraz 8 miejsce w sztafecie, 15 i 16 miejsce w Pucharze Świata w 2013 r.;
- Patryk Poręba - saneczkarz – 15 miejsce w dwójkach w Zimowych
Igrzyskach Olimpijskich Soczi w 2014 r. oraz 8 w sztafecie, 15 i 16 miejsce w Pucharze Świata w 2013 r.
- Agnieszka Skalniak - brązowa medalistka Mistrzostw Świata w kolarstwie szosowym ze startu wspólnego w Ponferradzie w Hiszpanii 2014 r. Kolarstwo górskie uprawia od 2010 r., a od 2012 również kolarstwo szosowe. W 2013 r. została najlepszą „Góralką”, a w kolarstwie szosowym uplasowała się na drugim miejscu w Polsce. Jest reprezentantką Polski Juniorek.
- Anna Skalniak - zawodniczka w kolarstwie górskim i szosowym. W ogólnopolskich wyścigach szosowych i maratonach rowerowych w 2013 r. zajmowała I, II i III miejsca. W klasyfikacji generalnej maratonów MTB Cyklokarpaty w zajęła I miejsce.
- Albert Cisowski - jako trener grup młodzieżowych w Klubie Sportowym „Dąbrovia” oraz nauczyciel wychowania fizycznego w Zespole Szkół w Wielogłowach pracuje na rzecz rozwoju sportu i wychowania młodzieży.
- Tadeusz Kantor - trener bramkarzy w Klubie Sportowym „Kolejarz”
Stróże i Klubie Sportowym „Skalnik” Kamionka Wielka.
- Ewaryst Oleksy - prezes Klubu Sportowego „Zuber” w Krynicy-Zdroju. Reaktywował klub w 1991 roku i od 23 lat jest jego kierownikiem i aktywnym działaczem.
- Krzysztof Mirek - nauczyciel wychowania fizycznego w Szkole Podstawowej nr 2 w Krynicy-Zdroju. Placówka ta zajęła I miejsce w Powiatowym Współzawodnictwie Sportowym Szkół Podstawowych w roku szkolnych 2013/2014.
- Grzegorz Legutko - nauczyciel w Zespole Szkolno-Gimnazjalnym w Zagorzenie. Placówka zajęła II miejsce w Powiatowym Współzawodnictwie Sportowym Szkół Podstawowych i Szkól Gimnazjalnych w roku szkolnych 2013/2014.
- Stanisław Myjak - nauczyciel wychowania fizycznego w Zespole Szkół w Łącku. Szkoła zajęła I miejsce w Powiatowym Współzawodnictwie Sportowym Szkół Ponadgimnazjalnych w roku szkolnych 2013/2014.
Laury Starosty Nowosądeckiego, po raz pierwszy nadane, za wybitne osiągnięcia sportowe otrzymali:
- Agnieszka Skalniak - brązowa medalistka Mistrzostw Świata w kolarstwie szosowym ze startu wspólnego w Ponferradzie - Hiszpania 2014 oraz Jolanta Cichoń - zawodniczka Ludowego Uczniowskiego Klubu Sportowego „JAS-POL” w Krynicy-Zdroju. W tym roku zdobyła tytuł Mistrzyni Świata w Kickboxingu w kategorii 65 kg w Rimini.
Radny dr hab. Stanisław Węglarz został wyróżniony Złotym Jabłkiem Sądeckim za wiele lat działalności na niwie kulturalnej.

od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Świętokrzyskie tulipany

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowysacz.naszemiasto.pl Nasze Miasto