Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Na załatwienie sprawy w księgach wieczystych Sądu Rejonowego czeka się tylko dwa tygodnie

Violetta Gradek
Większość spraw, z którymi przychodzą petenci, dotyczy wpisu hipoteki i odpisu z księgi wieczystej, wypisu z rejestru gruntów.
Większość spraw, z którymi przychodzą petenci, dotyczy wpisu hipoteki i odpisu z księgi wieczystej, wypisu z rejestru gruntów.
Wydział ksiąg wieczystych częstochowskiego sądu jest jednym z najlepszych w kraju. Tak wynika z ewidencji spraw, które przygotowało Ministerstwo Sprawiedliwości.

Wydział ksiąg wieczystych częstochowskiego sądu jest jednym z najlepszych w kraju. Tak wynika z ewidencji spraw, które przygotowało Ministerstwo Sprawiedliwości.

W Częstochowie na założenie księgi wieczystej czy dokonanie w niej zmian przeciętnie czeka się półtora miesiąca, krócej niż w innych sądach w Polsce.

Dokumenty zapewniające pewność obrotu nieruchomościami nie są wynalazkiem współczesności. Wymyślili je już starożytni Rzymianie. Księgi wieczyste doskonale sprawdzają się na początku XXI wieku. Obecnie trudno byłoby sobie bez nich wyobrazić obrót nieruchomościami. Przepisy wymagają przy sprzedaży gruntów czy budynków uregulowanego stanu prawnego, uporządkowania spraw własności. Księgi wieczyste określają położenie posesji i działek, ich powierzchnię, warunki geodezyjne, sposób korzystania z nich, kolejnych właścicieli oraz obciążenia hipoteczne.

– Podczas okresu oczekiwania na założenie księgi czy zmiany w niej każda próba obrotu nieruchomością jest zarejestrowana w sądzie, każdy wniosek odnotowany, figurujący na odpisie, co uniemożliwia jakiekolwiek manipulacje – wyjaśnia Joanna Kolega, przewodnicząca wydziału ksiąg wieczystych Sądu Rejonowego w Częstochowie. – Po dokonaniu opłat złożony wniosek jest sprawdzany pod względem formalnym i prawnym przez sędziego.

Rejestr ksiąg wieczystych jest jawny, może je przejrzeć każda zainteresowana osoba. A wypisy tych dokumentów sporządza się właścicielom i podmiotom, które mają interes prawny: np. zarządowi gminy, sądowi czy prokuraturze.

Zmiany w tym wydziale zapoczątkowano w pierwszej połowie lat 90. od momentu przejęcia ksiąg wieczystych od Państwowego Biura Notarialnego przez Sąd Rejonowy. Uporządkowanie pracy wydziału i skrócenie okresu oczekiwań na wydanie dokumentów wymagało żmudnych działań częstochowskiego sądu. Trzeba było zacząć od kompleksowej inwentaryzacji, dokładnego sprawdzenia stanu posiadania, kontroli rejestracji – czy wpisy zgadzają się z tym, co znajduje się w archiwum. Zdarzało się, że księgi figurowały pod niewłaściwymi numerami spraw.

Do częstochowskiego wydziału miesięcznie wpływa ponad półtora tysiąca wniosków o założenie ksiąg wieczystych i tyle samo odpisów. Większość spraw, z którymi przychodzą petenci, dotyczy wpisu hipoteki i odpisu z księgi wieczystej, wypisu z rejestru gruntów.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na czestochowa.naszemiasto.pl Nasze Miasto