Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Na wyremontowanej ulicy Łukasińskiego pozostawiono ślad historii tramwajów miejskich

Piotr Ciastek
Piotr Ciastek
Na wyremontowanej ulicy Łukasińskiego w Częstochowie pozostawiono ślad historii tramwajów miejskich
Na wyremontowanej ulicy Łukasińskiego w Częstochowie pozostawiono ślad historii tramwajów miejskich Piotr Ciastek
Dziesięciometrowy fragment szyn tramwajowych na ulicy Łukasińskiego pozostanie na lata pamiątką po biegnącej tędy niegdyś odnodze linii tramwajowej nr 2. Ten historyczny ślad został zachowany w ramach kończącego się remontu ulicy.

MPK Częstochowa ma już 70 lat! GALERIA ZDJĘĆ

Ulica Łukasińskiego była remontowana od końca października 2020 roku. Modernizacja kosztowała 620 tys. zł i została zrealizowana w ramach programu Lepsza Komunikacja w Częstochowie. Przebudowana została nawierzchnia jezdni i chodnika od łącznicy z al. Pokoju do ul. Okrzei. Remont stał się też okazją do wyeksponowania i utrwalenia elementów dotyczących komunikacyjnej historii tej części miasta. Zachowany przez lata fragment torów tramwajowych, który biegł pod wiaduktem na al. Pokoju i kończył się w asfalcie tuż za rezerwatem archeologicznym został wyjęty i wkomponowany w jezdnię nieco dalej. Po tych torach przez kilkanaście lat kursował tramwaj nr 2 (lata 1959-1971). Oprócz fragmentu torowiska, ma jeszcze powstać tablica z odpowiednią adnotacją o tramwajowej historii ulicy.

- Przy realizacji inwestycji drogowych w ramach programu Lepsza Komunikacja w Częstochowie, tam gdzie jest to możliwe, chcemy zachować cechy charakterystyczne dla historii danego miejsca, dzielnicy. Tak było z utrwaleniem w nawierzchni obrysu dawnego kościoła w ul. Nadrzecznej, tak też upamiętniony zostanie zarys budynków dawnego dworca przy ul. Piłsudskiego. Ulicą Łukasińskiego natomiast jeździł kiedyś tramwaj i warto ten fakt upamiętnić dla potomnych przy okazji rozpoczynającej się przebudowy tego ważnego połączenia na Rakowie. Tym bardziej, że pozostały elementy infrastruktury, która kiedyś służyła tam tramwajom – mówił jeszcze przed remontem prezydent Częstochowy, Krzysztof Matyjaszczyk.

Oprócz władz miasta oraz Miejskiego Zarządu Dróg i Transportu w Częstochowie, w poparcie inicjatywy zaangażował się miejski radny Tomasz Tyl. W efekcie realizacji wspólnych pomysłów, oprócz wymienionych działań, do zakładu energetycznego zostanie także zgłoszona prośba o zgodę na przeprowadzenie prac konserwacyjnych słupów oświetleniowych przez służby miejskie. Infrastruktura będąca przed laty konstrukcją dla trakcji stanowi bowiem wartość historyczną, a jej stan techniczny wymaga realizacji prac wykraczających poza pierwotny zakres zadania.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na czestochowa.naszemiasto.pl Nasze Miasto