Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Na Rakowie wyciągają rury z ziemi. Stare ciepłociągi zastępują nowymi

Piotr Ciastek
Piotr Ciastek
Na Rakowie wyciągają rury z ziemi. Stare ciepłociągi zastępują nowymi
Na Rakowie wyciągają rury z ziemi. Stare ciepłociągi zastępują nowymi Piotr Ciastek
Częstochowa. Ruszyły prace modernizacyjne częstochowskiej sieci ciepłowniczej na Rakowie. Stary ciepłociąg demontowany jest obecnie przy alei Pokoju.

Modernizacja przestarzałej infrastruktury ciepłowniczej na terenie miasta ma podnieść bezpieczeństwo dostaw ciepła. Już nie raz w srogie zimy zdarzało się, że rurociągi pękały. Jednak nowe rury wykonane w zupełnie innej technologii niż w czasach PRL-u, mają takim zdarzeniom zapobiec.

- Wymianie podlegają przestarzałe instalacje, które zastępowane są nowoczesnymi rurami preizolowanymi. Technologia ta pozwala na znaczne zmniejszenie strat ciepła w trakcie przesyłu i ogranicza podatność na awarie w porównaniu z tradycyjnymi sieciami ciepłowniczymi. Fortum systematycznie rozbudowuje sieci ciepłownicze w Częstochowie, a także modernizuje infrastrukturę, m.in. w rejonie alei Niepodległości i Jana Pawła II oraz ulic Równoległej, Źródlanej, Małopolskiej, Sikorskiego, Szczytowej, Botanicznej, Przemysłowej, Krasińskiego, Krakowskiej oraz Tartakowej. Finalnie do sieci ciepłowniczej firmy podłączono 32 obiekty o łącznej mocy 5,5 MW - wylicza Jacek Ławrecki, rzecznik prasowy Fortum.

Inwestycje w ciepłownictwo

W tym roku Fortum planuje zainwestować 6 mln zł w modernizację i rozbudowę sieci ciepłowniczej. W planach ciepłowni uwzględniono m.in. unowocześnienie infrastruktury ciepłowniczej zlokalizowanej w rejonie Alei Pokoju i Niepodległości, ale także ulice: Goszczyńskiego, Waszyngtona i Legionów. W planach jest także podłączenie budynków do sieci w obszarze ulic: 1go Maja, Okulickiego, Poleskiej, Szajnowicza-Iwanowa, Św. Augustyna, Kopernika, Nowobialskiej, Kilińskiego, Ogrodowej, Katedralnej, Dąbkowskiego, Lechonia oraz Jasnogórskiej.

- Fortum wspiera w ten sposób miasto i mieszkańców w dążeniach do czystego środowiska - zaznacza Jacek Ławrecki.

Ile zapłacimy za ciepło w kolejnym sezonie grzewczym?

Galopujące ceny węgla na rynkach nie napawają optymistycznie, co do kolejnego sezonu grzewczego. Jest jednak promyk nadziei.

- Nie jest tajemnicą, że sytuacja na europejskim rynku węgla jest trudna. Na szczęście mieszkańcy Częstochowy są w nieco lepszej sytuacji niż mieszkańcy miast w 100 proc. uzależnionych od węgla. Częstochowska elektrociepłownia wykorzystuje nie tylko węgiel, ale także biomasę - podkreśla rzecznik Fortum.

Przypomnijmy, że największy popyt na ciepło w Częstochowie w minionym sezonie miał miejsce 27 grudnia 2021 roku, zużycie przekroczyło wtedy 15 tys. GJ ciepła przy panującej w tym dniu temperaturze -8,2ºC. Zapotrzebowanie częstochowian na ciepło w poprzednim sezonie grzewczym nieco spadło. Od października 2021 do maja 2022 dostarczono 3,3% mniej ciepła niż w analogicznym okresie rok wcześniej. Jak zaznacza ciepłownia, wynik ten może świadczyć o cieplejszej zimie i rosnącej świadomości mieszkańców w kwestii racjonalnego gospodarowania ciepłem.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na czestochowa.naszemiasto.pl Nasze Miasto