18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Na Jasną Górę wróciły zabytkowe instrumenty. Zostały one poddane konserwacji w Poznaniu

Janusz strzelczyk
Na Jasną Górę, do Muzeum 600-lecia, wróciła ostatnia duża partia zabytkowych instrumentów, które zostały poddane konserwacji w Muzeum Narodowym w Poznaniu. Zbiór liczy ponad 200 instrumentów.

– Przywieźliśmy w zasadzie ostatnią partię instrumentów – są to instrumenty blaszane dęte, trąby, rożki, a także cytra i jeszcze jedne skrzypce – informuje Piotr Cieślak, kierownik Pracowni Konserwacji Instrumentów Muzycznych w Poznaniu.

Instrumenty są w muzeum, ale to nie znaczy, że są tylko eksponatami. Gra na nich Kapela Jasnogórska.

– Od dwóch lat klasztor Paulinów podejmuje kompleksową konserwację instrumentów należących do słynnej Kapeli Jasnogórskiej – mówi o. Nikodem Kilnar, prezes Stowarzyszenia Kapela Jasnogórska.

Na instrumentach tych grali wybitni muzycy Kapeli Jasnogórskiej, która działała w klasztorze w XVI w.

Po konserwacji każdy instrument wraca na Jasną Górę z pełną dokumentacją, czyli dokładnym opisem i zdjęciami jego stanu sprzed i po odnowie. Część instrumentów po konserwacji nadaje się wyłącznie do celów ekspozycyjnych z zaleceniem, by były przechowywane w specjalnych warunkach, ale na niektórych nadal można grać i być może przy okazji jakiegoś niezwykłego koncertu zostaną one ponownie użyte.

Ekspozycja instrumentów należących do dawnej Kapeli Jasnogórskiej zgromadzona jest w Muzeum 600-lecia.

Owocem prowadzonych prac konserwatorskich będzie katalog ze zdjęciami i szczegółowym opisem około 130 zachowanych do dziś instrumentów Kapeli Jasnogórskiej, pochodzących z XVII-XX wieku.

Wśród nich wyróżnia się kilka bardzo rzadkich i cennych, unikatowych w skali polskiej i światowej. Jest np. trąbka clarino wykonana w 1693 roku przez Heronymusa Starcka. Jest to jedyny zachowany egzemplarz tego instrumentu w Polsce, a także jeden z ostatnich instrumentów, jakie Starck zbudował. Z tego samego roku pochodzi jeszcze jedna zachowana trąbka znajdująca się w Historisches Museum w Bazylei.

Kapelę Jasnogórską początkowo tworzyli głównie zakonnicy. Przez cały XVII w. jej dyrygentami byli wyłącznie członkowie zakonu.
Dopiero w XVIII w. zaczynają pojawiać się dyrygenci świeccy, a pod koniec tego stulecia w chórze były nawet kobiety (sopranistki), co na owe czasy było ewenementem.

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na czestochowa.naszemiasto.pl Nasze Miasto