Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Na 800-lecie miasta Częstochowa utworzyła specjalną stronę internetową

Janusz Strzelczyk
Janusz Strzelczyk
arc muzeum częstochowskie
W tym roku Częstochowa obchodzi 800-lecie powstania. Niestety z powody epidemii koronawirusa obchody są skromniejsze niż planowano.

Jednym z pomysłów obchodów rocznicy jest uruchomiona właśnie specjalna stronie internetowa.
- Żeby nikogo nie wyciągać z domu, postanowiliśmy oprzeć się na możliwości, jakie daje sieć - informuje biuro prasowe Urzędu Miasta Częstochowy. Zapraszamy do poznania nowej strony internetowej www.800.czestochowa.pl opartej o oś czasu, która prezentuje wybrane wydarzenia z życia Częstochowy - informuje biuro prasowe Urzędu Miasta Częstochowy. - Zaczynamy od zaproponowania stu dat, których waga czasem jest nieporównywalna, ale zdecydowaliśmy się na takie zestawienie, by pokazać różne oblicza naszego miasta. Dzięki współpracy z Muzeum Częstochowskim i częstochowskim oddziałem Archiwum Państwowego zakres tematyczny będzie się powiększał. W jubileuszowym roku będziemy stale wzbogacać prezentowane treści, dzięki czemu stworzymy powody, by do niej wracać.

Częstochowski magistrat zachęca jednocześnie do zgłaszania ważnych wydarzeń, które według mieszkanek i mieszkańców powinny znaleźć się na stronie dedykowanej jubileuszowi 800 lat dziejów pisanych miasta.

Pierwsza wzmianka o Częstochowie pochodzi z 1220 roku, z dokumentu biskupa krakowskiego Iwona Odrowąża. W pobliżu Częstochowy leżała wówczas druga wieś, Częstochówka. Kwestia daty nadania osadzie praw miejskich jest niejednoznaczna[32], ale określa się to zdarzenie na okres pomiędzy 1370 a 1377 rokiem. Częstochowa przeżyła dynamiczny rozwój w wieku XIV, któremu sprzyjało położenie na szlaku łączącym Małopolskę z Wielkopolską.

W latach 1370–1393 Częstochowa stanowiła lenno Władysława Opolczyka. W tym okresie ustaliło się określenie miasta Częstochowy nazwą Stara Częstochowa, a należącej do ufundowanego w 1382 r. klasztoru Jasna Góra wsi na wzgórzu Częstochówką.
W XVI wieku król Zygmunt I nadał miastu liczne przywileje. Częstochowa przeżyła potop szwedzki, zabory, a także połączenie dwóch miejscowości w jeden organizm miejski. Najważniejszą arterią komunikacyjną Częstochowy od pierwszej połowy XIX wieku pozostają aleje NMP. Jednak w ostatnich stu latach przechodziły one bardzo duże zmiany. Dzisiaj niektórym trudno uwierzyć, że w połowie XX wieku w alei NMP odbywały się nawet wyścigi samochodowe.

Na 800-lecie Częstochowa zmieniła herb. W nowym herbie piastowski orzeł zastąpi kruka z chlebem w dziobie (to symbol Zakonu Paulinów). Na zmianę herby miasto dostało zgodę Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Komisji Heraldycznej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na czestochowa.naszemiasto.pl Nasze Miasto