Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Muzeum historii ma 15 lat ZOBACZ EKSPONATY

Janusz Strzelczyk
Muzeum Historii Kolei, mieszczące się na dworcu na Stradomiu to miejce niezwykłe. Utworzyło je Towarzystwo Przyjaciół Kolei Warszawsko-Wiedeńskiej. Wszystkie eksponaty, które tam zgromadzono pochodzą z prywatnych zbiorów TPKWW lub też od darczyńców.

Można wejść do kasy biletowej i zobaczyć, jak działa telegraf i wiele innych rzeczy, które znajdowały się niegdyś w kasie biletowej PKP.

Są stare mundury kolejarzy, odznaczenia, legitymacje, naftowe lampy sygnalizacyjne, kasy biletowe, dokumenty i mapy historyczne, poręcz z salonki, którą podróżował Piłsudski i wiele innych ciekawych przedmiotów kolejowych.

Pod opieką muzeum znajdują się również dwa zabytkowe parowozy - parowóz TKt48-151 (stojący na dworcu Częstochowa Główna), oraz parowóz Ol49-20 (stojący w okolicach lokomotywowni).
- Muzeum można zwiedzać we wtorki, czwartki, soboty godzinach 10- 14. Wstęp jest wolny - mówi Fryderyk Kątny, prezes Towarzystwa Przyjaciół Kolei Warszawsko-Wiedeńskiej w Częstochowie.

Większość eksponatów można dotknąć i sprawdzić ich działanie. Niemal wszystkie urządzenia techniczne prezentowane w ekspozycji są w pełni sprawne. Wszystkie eksponaty można sfotografować.
Inicjatorem utworzenia muzeum był nieżyjący już Zdzisław Urbański.

Od października 2006 Muzeum Historii Kolei Warszwasko-Wiedeńskiej znajduje się na trasie Szlaku Zabytków Techniki Województwa Śląskiego.
Osoby, które dbają o muzeum, emerytowani kolejarze nie zarabiają na tym ani grosza, poświęcając muzeum swój prywatny czas. Wszystkie eksponaty, które możemy tam ujrzeć, pochodzą z prywatnych zbiorów TPKWW lub też od darczyńców.

Miejsce, w którym znajduje się muzeum, również jest szczególne - mieści się w historycznym budynku dworca Częstochowa Stradom.
W 1903 roku , gdy uruchomiono linię kolejową Częstochowa-Herby, w pobliżu ul. Kościelnej (obecnie Loretańskiej) wybudowano dworzec Stradom (jego budynek nie zachował się). W 1911, gdy linię tę przedłużono do Kielc, przeniesiono dworzec w dzisiejsze miejsce. Dzisiaj tę historie opowiadają muzealne eksponaty.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dni Lawinowo-Skiturowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na czestochowa.naszemiasto.pl Nasze Miasto