Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Muzeum Czekolady w Warszawie. Wedel otwiera w stolicy wyjątkowe miejsce. Niezwykły budynek jest już prawie gotowy

Michał Mieszko Skorupka
Michał Mieszko Skorupka
W Warszawie powstaje Muzeum Czekolady
W Warszawie powstaje Muzeum Czekolady Facebook / Tomasz Kucharski Burmistrz Dzielnicy Praga-Południe m.st. Warszawy
Przy budynku fabryki E.Wedel w Warszawie powstaje unikatowe miejsce. Mowa o Muzeum Czekolady, które turyści będą mogli odwiedzić już tej jesieni. Przeniesie się tam również część produkcji. Jak zapowiadają twórcy obiektu, będzie to jedyna taka przestrzeń w Europie Środkowo-Wschodniej. Na czele słodkiej wizytówki miasta stoi Robert Zydel, który przez ostatnie trzy lata kierował Państwowym Muzeum Etnograficznym.

Spis treści

Muzeum Czekolady w Warszawie

Nieopodal działającej fabryki czekolady Wedel przy ul. Jana Zamoyskiego na warszawskiej Pradze-Południe, w miejscu starych, zniszczonych silosów powstał zrewitalizowany, szary budynek wyglądający jak tabliczka czekolady. W niedalekiej przyszłości znajdzie się w nim wyjątkowe muzeum.

Wedel jest w zasadzie jedyną firmą w Polsce, która może pokazać, co to jest czekolada, w jaki sposób powstaje, a dodatkowo szczyci się 170 latami historii rodziny Wedel. Zrewitalizowany budynek wyróżnia się kolorem, którym nawiązuje bezpośrednio do pierwotnego koloru fabryki Wedla sprzed 20 lat - mówi dyrektor zarządzający firmy Wedel Maciej Herman.

W Warszawie powstaje Muzeum Czekolady

Muzeum Czekolady w Warszawie. Wedel otwiera w stolicy wyjątk...

Otwarcie jesienią

W budynku, w którym niegdyś znajdowały się silosy służące do przechowywania i przetwarzania kakao na powierzchni ponad 8 tys. m kw. znajdzie się muzeum. Mniej więcej połowa budynku będzie też przeznaczona na linie produkcyjne chałwy, sezamków czy popularnych baryłek, które zostaną przeniesione ze starej fabryki.

To są bardzo tradycyjne procesy technologiczne. Chałwę do dzisiaj robi się w Wedlu ręcznie, czyli panowie mieszają masę sezamową w misach takimi "wiosłami". Chcemy, żeby w przyszłości goście, których będziemy zapraszać, mogli przez szyby zobaczyć ten proces - wyjaśnił Herman.

Powstanie tu również nowe laboratorium badań i rozwoju, a także rozbudowana manufaktura, w której ręcznie produkowane są wyroby dla sieci pijalni czekolady.

Muzeum zostanie otwarte dla warszawiaków i turystów jesienią tego roku. Na czele słodkiej wizytówki stolicy stoi Robert Zydel, który przez ostatnie trzy lata kierował Państwowym Muzeum Etnograficznym.

Marka Wedel od zawsze związana jest z moim rodzinnym miastem, dlatego cieszę się, że mogę być częścią projektu, który z pewnością dołączy do listy kultowych atrakcji na warszawskiej mapie. To jedyne miejsce o takiej skali w Europie Środkowo-Wschodniej, w dodatku nawiązujące do historii rodziny Wedlów, którzy byli jednymi z twórców czekoladowych dziejów w Polsce. Poprzez interaktywne wystawy, zapachy, smaki i tekstury, inspirujemy zmysły i dzielimy się pasją do czekolady, pozwalając naszym gościom odkrywać tajemnice wyjątkowego procesu jej tworzenia - powiedział Robert Zydel.

Dodał, że nawigacją po powstającym muzeum będzie unoszący się w powietrzu zapach czekolady.

"Niewiele jest na świecie produktów, które zasługują na muzuem"

O planach otwarcia muzeum poinformował za pośrednictwem mediów społecznościowych także Burmistrz Dzielnicy Praga Południe. Tomasz Kucharski podkreślił, że Wedel jest obecny na warszawskim Kamionku od lat 30-tych XX w., gdy Jan Wedel, syn Emila, wnuk Karola - założyciela firmy, zbudował tu zakład produkcyjny. Od tamtego czasu fabryka pozostaje sercem produkcji kultowych słodyczy.

Niewiele jest na świecie produktów spożywczych tak tradycyjnych i wyjątkowych, by zasługiwały na muzeum, bo to, co jemy niekoniecznie kojarzy się z muzealnymi eksponatami. Takie unikalne połączenie staje się możliwe i nabiera szczególnego sensu, gdy nowoczesna i jednocześnie bliska odbiorcom forma zostaje powiązana z marką tak bliską Polkom i Polakom od pokoleń, jaką jest E.Wedel - mówi Maciej Herman.

Firma do współpracy przy swojej inwestycji zaprosiła renomowaną warszawską pracownię BiM Architekci, natomiast wykonawcą robót budowlanych jest HOCHTIEF Polska. Za projekt i realizację wystawy w Fabryce Czekolady E.Wedel odpowiada Pracownia WWAA, za treści multimedialne - Lunapark Motion Arts Collective, a za identyfikację wizualną - Studio Homework. Doradztwem inżynieryjno-technicznym zajmuje się firma ARUP, kwestie dostępności i inkluzyjności miejsca konsultowano z Fundacją Polska Bez Barier.

Tomasz Kucharski poinformował w swoim wpisie na Facebooku, że tworząc nowe przestrzenie oraz część wystawienniczą Fabryki Czekolady E.Wedel, firma współpracowała z wieloma pasjonatami czekolady oraz historii rodziny Wedlów, w tym swoimi pracownikami, a także lokalnymi instytucjami kultury. Dodatkowo, w ramach otwartych konsultacji społecznych projekt prezentowany był na spotkaniach organizowanych przez Urząd Gminy Praga Południe, a także zatwierdzany przez Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.

Źródło: PAP / Warszawa Nasze Miasto

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy warto kupować dzisiaj mieszkanie?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto