Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Mówić głośno o upokorzeniach

beata marciniak
Po lewej: Mirosław Kowalik, przewodniczący Zarządu Regionu częstochowskiej Solidarności i Jacek Rybicki, autor książki, o mobbingu opowiadali o terrorze psychicznym w miejscach pracy./JAKUB MORKOWSKI
Po lewej: Mirosław Kowalik, przewodniczący Zarządu Regionu częstochowskiej Solidarności i Jacek Rybicki, autor książki, o mobbingu opowiadali o terrorze psychicznym w miejscach pracy./JAKUB MORKOWSKI
Społeczne koszty mobbingu - to tytuł konferencji, która odbyła się wczoraj w Urzędzie Miasta. Nad terrorem psychicznym w zakładach pracy dyskutowali przedstawiciele związków zawodowych, policji, prokuratury oraz PIP-u.

Społeczne koszty mobbingu - to tytuł konferencji, która odbyła się wczoraj w Urzędzie Miasta. Nad terrorem psychicznym w zakładach pracy dyskutowali przedstawiciele związków zawodowych, policji, prokuratury oraz PIP-u. Okazuje się, że najwięcej szefów - terrorystów występuje w częstochowskich placówkach służby zdrowia, w supermarketach i w szkołach. Ich ofiary kończą w zakładach psychiatrycznych!

- Organizujemy dla tych osób grupy wsparcia - twierdzi Zbigniew Bonarski, członek Zarządu Regionu Częstochowskiego NSZZ Solidarność. - Mamy dwa razy w miesiącu spotkania z psychologiem i prawnikiem. Swoje siły zamierzamy wzmocnić przedstawicielami PIP-u, prokuratury i policji. Wkrótce podpiszemy umowę z WSP. Studenci będą przeprowadzać badania w zakładach pracy o mobbingu.

Mobbing - oznacza działania lub zachowania dotyczące pracownika lub skierowane przeciwko niemu, polegające na uporczywym i długotrwałym nękaniu lub zastraszaniu, wywołujące u niego zaniżoną ocenę przydatności zawodowej, powodujące lub mające na celu poniżenie lub ośmieszenie, izolowanie go lub wyeliminowanie z zespołu.
- To taktyka upokorzenia, zastraszenia i umniejszenia kompetencji - stwierdza Jacek Rybicki, autor książki ,Mobbing. Zagrożenie współczesnego miejsca pracy". - Bronić się trzeba na różne sposoby, bo mobbing jest jak rak. Najważniejsza jest profilaktyka.
Osoba mobbingowana powinna głośno mówić o swoim szefie - terroryście, szukać pomocy w rodzinie i umiejętnie się bronić. Ofiara psychopatycznego pracodawcy, który najczęściej nie ma poukładanego życia osobistego i chce dominować nad otoczeniem, sama musi gromadzić dowody winy.

- Najlepiej prowadzić pamiętnik. Dzień po dniu zapisywać szykany lub nagrywać je na dyktafon albo kamerę wideo, bo to potem stanowi dowód przeciwko prezesowi firmy, czy kierownikowi budowy - mówi Romuald Basiński, rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej.

Koszty mobbingu ponosi ofiara, firma i społeczeństwo. Osoby terroryzowane chorują fizycznie i psychicznie. Muszą szukać pomocy u specjalistów.

- W przedsiębiorstwie obniża się wydajność pracy, wzrasta absencja i pojawiają się koszty związane z odszkodowaniami - dodaje Rybicki. - Mobbing to nie tylko jedna ofiara, ale i otoczenie, które widzi znęcanie. ,Milczenie owiec" i podpisywanie lojalek wobec szefa, to czynniki, które utrudniają walkę z tym zjawiskiem.
W Prokuraturze Okręgowej powołano prokuratora-koordynatora do współdziałania z PIP-em.

- Mobbing nie ma ujęcia karnego. W prawie pracy to złośliwe i uporczywe naruszenie praw pracownika. Za dręczenie naruszające te prawa grozi do dwóch lat więzienia. I tutaj musimy szukać karnej ochrony - dodaje prokurator Basiński. - Największą rolę mają odegrać związki zawodowe, bo mogą ośmielić dręczonych do składania doniesień.

Sprawy prześladowanych pracowników, jakie najczęściej trafiały na sądowe wokandy, dotyczyły niewypłaconych pensji i nieodprowadzonych składek do ZUS. W styczniu w kodeksie Pracy pojawił się zapis dotyczący mobbingu. Pracodawca jest obowiązany przeciwdziałać mobbingowi. Pracownik, u którego mobbing wywołał rozstrój zdrowia, może dochodzić od pracodawcy odszkodowania.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na czestochowa.naszemiasto.pl Nasze Miasto