MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Mniej wypadków i ofiar

VIOLETTA GRADEK
Często do wypadków dochodzi na prostym odcinku drogi pomiędzy skrzyżowaniami.  Fot.: JACENTY DĘDEK
Często do wypadków dochodzi na prostym odcinku drogi pomiędzy skrzyżowaniami. Fot.: JACENTY DĘDEK
Policjanci z drogówki podsumowali minione lata. Ze statystyk wynika, że jeździmy bezpieczniej. Liczba zdarzeń drogowych zmniejsza się systematycznie w regionie częstochowskim od 1998 roku. Odnotowano ich wówczas 801.

Policjanci z drogówki podsumowali minione lata. Ze statystyk wynika, że jeździmy bezpieczniej. Liczba zdarzeń drogowych zmniejsza się systematycznie w regionie częstochowskim od 1998 roku. Odnotowano ich wówczas 801. 95 osób straciło w nich życie, a 1017 zostało rannych.

Tymczasem w ubiegłym roku doszło jedynie do 463 wypadków. Mniej było także ofiar: 72 zabitych i 588 rannych. Wzrosła jednak liczba kolizji, których odnotowano w 2001 roku aż 5027.

Zdaniem policji kierowcy jeżdżą bezpieczniej dzięki profilaktyce prowadzonej przez funkcjonariuszy częstochowskiej komendy: prelekcjom dla dzieci o zasadach obowiązujących w ruchu drogowym, turniejom i konkursom, prowadzonym także na stronie internetowej KMP oraz akcjach drogowych: "Autobus" czy "Jabłko - cytryna", podczas której kierowcy jadący właściwą prędkością otrzymują jabłko od policjantów, a przekraczający obowiązującą prędkość oprócz mandatu dostają cytrynę.

- Stan bezpieczeństwa w ruchu drogowym poprawił się dzięki wprowadzeniu nowych rozwiązań komunikacyjnych, malowaniu znaków poziomych, zmianie organizacji ruchu, ustawiaeniu znaków pionowych, budowie chodników i ścieżek rowerowych - twierdzi kom. Katarzyna Staciwa, rzecznik częstochowskiej policji. - Projekty wprowadzanych zmian są opiniowane przez policjantów z sekcji ruchu drogowego. Brali oni udział w 367 lustracjach dróg i na tej podstawie skierowali 427 wniosków do właściwych Zarządów Dróg, w ubiegłym roku zrealizowano aż 371 z przedłożonych propozycji.

Najbardziej niebezpiecznymi miesiącami - według policyjnych analiz - okazały się w minionym roku wrzesień oraz listopad. W pierwszym doszło do 555 zdarzeń drogowych, w drugim do 525.

- Najczęściej wypadki i kolizje mają miejsce w piątki (średnio 942) oraz w poniedziałki (891), głównie w ciągu dnia - zwłaszcza między 12.00 a 15.00 - informuje kom. Staciwa.

Zdaniem drogówki najczęstszą przyczyną wypadków i kolizji są brawura i lekkomyślność kierowów, przekroczenia przez nich dozwolonej prędkości, niedostosowanie jej do warunków atmosferycznych, wymuszanie pierwszeństwa przejazdu, nieprawidłowe wyprzedzanie. Przyczyniają się do tego także trudne warunki na drogach oraz zły stan nawierzchni.

- Najbardziej niebezpiecznie jest na DK-1, gdzie występuje ciągłe, duże nasilenie ruchu - mówi kom. Staciwa. - W 2001 roku doszło tam do 810 kolizji oraz 55 wypadków.

Najczęściej mają one miejsce w okolicy Poczesnej, gdzie odnotowano 189 zdarzeń drogowych, w których 5 osób zginęło, a 28 zostało rannych oraz w pobliżu Kruszyny, gdzie doszło do 61 kolizji i wypadków, w których były 2 ofiary śmiertelne i 13 rannych.

Częstochowscy policjanci coraz częściej kontrolują ruch na drogach za pomocą Wideoradaru. Prowadzone przez nich akcje "Trzeźwość", "Pomiar" czy "Pieszy" także mają zdyscyplinować użytkowników dróg naszego regionu.

od 7 lat
Wideo

Zamach na Roberta Fico. Stan premiera Słowacji jest poważny.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na czestochowa.naszemiasto.pl Nasze Miasto