Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ministerialne wsparcie budowy infrastruktury turystycznej na Jurze

(kak)
Stanisław Kozubek, prezes Jurajskiego Stowarzyszenia Turystyki Wiejskiej nie kryje zadowolenia, że jest już gotowy program turystycznego zagospodarowania Jury.

Stanisław Kozubek, prezes Jurajskiego Stowarzyszenia Turystyki Wiejskiej nie kryje zadowolenia, że jest już gotowy program turystycznego zagospodarowania Jury. - To oczywiste, że tam gdzie są turyści, muszą być kosze na śmieci oraz ubikacje. Przyjezdni często się skarżą, że na Jurze jest brudno - twierdzi prezes.

Wicewojewoda Marek Sztolcman powołał wiosną bieżącego roku zespół, który pracował nad stworzeniem ,Programu zagospodarowania turystycznego Jury", który ma na celu wypromowanie jej jako produktu dla turystów. Inwestowanie w małą infrastrukturę turystyczną - zdaniem tworzących program - ma pomóc w ściągnięciu gości.

Zgodnie z programem, w powiecie myszkowskim powstanie 20 parkingów, 7 miejsc biwakowych, 40 kabin WC, 300 ławek, 300 koszy na śmieci. Nowa infrastruktura ma być zlokalizowana m.in. w pobliżu ruin średniowiecznych zamków w Mirowie i Bobolicach, przy rezerwacie Cisy w Hucie Starej, czy zbiornikach w Zaborzu i Poraju.

Dodatkowym atutem programu ma być tworzenie nowych miejsc pracy. Do powiatu myszkowskiego dotarło z ministerstwa pracy 117 tys. zł na staże dla absolwentów. Młodzi ludzie będą zatrudniani przez gminy w ramach ekopatroli.

- Ustaliliśmy, że do każdej z pięciu gmin powiatu myszkowskiego oddelegujemy po 8 osób. Będą skierowani na staż w ramach ekopatroli - informuje Czesław Miklas, kierownik Powiatowego Urzędu Pracy w Myszkowie.

Dodatkowo czterej młodzi ludzie trafią na staże do lasów państwowych. Jedni i drudzy zostaną zatrudnieni na okres trzech miesięcy. Zaczną pracę we wrześniu.

- Mamy już kilku chętnych do pracy w ramach ekopatroli - mówi Cz. Miklas. - Kolejnym, którzy się do nas zgłoszą także będziemy proponować miejsca pracy.

Młodzi ludzie wyposażeni w rowery i odzież ochroną mieliby patrolować teren i wyszukiwać nielegalne składowiska śmieci oraz je likwidować. Byliby również odpowiedzialni za sprzątanie, np. wzdłuż odcinków dróg gminnych oraz w punktach, gdzie zatrzymują się turyści. Nielegalne wysypiska mają być przez nich sprzątane. Gdy ekozałogi nie będą patrolować, mają budować lub unowocześniać parkingi.

- Pieniądze na rowery są gwarantowane z Powiatowego Funduszu Ochrony Środowiska, a na odzież ochronną - z gminnych funduszy - zapewnia Cz. Miklas.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na czestochowa.naszemiasto.pl Nasze Miasto