Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Miejsce szczególne w Częstochowie [ZDJĘCIA]

janusz strzelczyk
Jest takie miejsce w Częstochowie, gdzie naprzeciwko siebie stoją dwie świątynie chrześcijańskie, różnych konfesji. To cerkiew prawosławna i kościół parafii ewangelicko-augsburskiej, stojące u zbiegu ulic Śląskiej i Kopernika. Właśnie tam wybraliśmy się tym razem z naszym przewodnikiem Władysławem Ratusińskim artystą plastykiem, w Tygodniu Modlitw o Jedność Chrześcijan.

- Bliskość obu świątyń pod względem miejsca dobrze oddaje wzajemną przyjaźń i współpracę obu środowisk - podkreśla Władysław Ratusiński.

W ubiegłym roku parafia ewangelicko-augsburska obchodziła setną rocznicę poświęcenia kamienia węgielnego pod budowę świątyni. Czyste przestrzenne wnętrze neogotyckiego kościoła o dobrej akustyce sprzyja organizowaniu koncertów (nie tylko w czasie Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Sakralnej "Gaude Mater") i wystaw.

Na uwagę zasługują wartościowe pod względem artystycznym witraże. Niestety, zachowały się tylko ich fragmenty, po eksplozji amunicji na stacji Stradom w 1945 r., kiedy wyleciały szyby w okolicznych budynkach.

Cerkiew pod wezwaniem Częstochowskiej Ikony Matki Bożej jest znacznie młodsza. Wielkim wydarzeniem dla parafii prawosławnej i wszystkich chrześcijan, nie tylko w Częstochowie była pierwsza wizyta w Polsce ekumenicznego patriarchy Konstantynopola Bartłomieja I w 1998 r. Patriaracha poświęcił kamień węgielny pod budowę świątyni, modlił się na Jasnej Górze. Proboszczem parafii jest ks. mitrat Mirosław Drabiuk, budowniczy tej świątyni.

- Dla mnie obie te parafie są bardzo bliskie - mówi Władysław Ratusiński. - Kontakt z ks. Drabiukiem rozpoczął się, gdy

z gośćmi z Grecji, archimandrytą i studentem teologii, przyjął moje zaproszenie i czynnie uczestniczył w moim działaniu w czasie otwarcia wystawy "W stronę światła" w BWA w 1991 r. Dzięki gościnności ks. Henryka Kurzawy i rady parafialnej w latach 1996- 2000 odbyły się w kościele ewangelickim przygotowane przeze mnie według autorskiego scenariusza ogólnopolskie wystawy sztuki i misteria ekumeniczne, łączące słowo (lekturę wybranych fragmentów Pisma św.), muzykę, performance, z udziałem duchownych Kościołów: Prawosławnego, Ewangelicko-Augsburskiego, Chrześcijan Baptystów, Rzymskokatolickiego, a także przedstawicieli wyznania mojżeszowego.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na czestochowa.naszemiasto.pl Nasze Miasto