Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Mandat albo praca w służbach ratowniczych. Częstochowska policja dawała wybór piratom

Bartłomiej Romanek
Bartłomiej Romanek
Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE PL
Policjanci z częstochowskiego ruchu drogowego przeprowadzili dzisiaj działania na drodze „Na ratunek życiu”. Kierujący, którzy popełnili wykroczenie poruszając się drogą krajową numer 91 mieli do wyboru – przyjąć mandat karny lub wcielić się w pracowników służb, które codziennie pracują na miejscu wypadku drogowego. Celem tej niecodziennej inicjatywy było przede wszystkim uzmysłowienie kierowcom zagrożeń związanych z lekceważeniem przepisów ruchu drogowego.

Od początku roku na drogach Częstochowy i powiatu zginęło już 17 osób, a prawie 300 zostało rannych. Główną przyczyną najtragiczniejszych w skutkach zdarzeń drogowych jest nadmierna prędkość. Dlatego częstochowska policja codziennie prowadzi działania kontrolno-represyjne na drodze, podczas których szczególną uwagę zwraca na piratów drogowych.

Od stycznia mundurowi w białych czapkach ujawnili prawie 25 tysięcy wykroczeń, w tym 15 tysięcy dotyczyło przekroczenia dozwolonych limitów prędkości. Aż 318 kierowców straciło swoje uprawnienia do kierowania za przekroczenie dozwolonej prędkości o ponad 50 km/h w obszarze zabudowanym.

W ramach Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu na drodze krajowej numer 91 częstochowska drogówka przeprowadziła dzisiaj działania „Na ratunek życiu”. Prowadzona cyklicznie od kilku lat akcja cieszy kierujących, którzy zamiast mandatu za przekroczenie prędkości mogą wykonać zadanie.

- Jednak przesłanie, jakie podczas tych działań kierujemy do uczestników ruchu drogowego, jest jedno – prędkość zabija, a życie ma się jedno. Zadanie polegające na wcieleniu się w rolę policjanta, strażaka, ratownika medycznego czy pracownika zakładu pogrzebowego, czyli służb pracujących na co dzień przy usuwaniu skutków zdarzeń drogowych, ma uświadomić biorącym udział, że wypadek śmiertelny to nie tylko tragedia dla rodzin i bliskich ofiar, ale również dla sprawcy tego tragicznego zdarzenia - mówi Sabina Chyra-Giereś, rzeczniczka prasowa Komendy Miejskiej Policji w Częstochowie.

Tego dnia każdy, kto popełnił wykroczenie drogowe, pod bacznym okiem zastępcy szefa częstochowskiej drogówki - aspiranta sztabowego Grzegorza Wilczyńskiego, miał okazję na własnej skórze przekonać się, do czego prowadzi brawura na drodze. Pamiętajmy, że nasze bezpieczeństwo na drodze zależy przede wszystkim od nas samych. Za kierownicą bądźmy kulturalni, rozsądni i przewidujący. Niech każdy z nas bezpiecznie dotrze do celu.

Organizatorem działań był Wydział Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Częstochowie, a partnerami akcji Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej w Częstochowie, Zakład Pogrzebowy z Częstochowy oraz Stacja Pogotowia Ratunkowego w Częstochowie.

Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE

Mandat albo praca w służbach ratowniczych. Częstochowska pol...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na czestochowa.naszemiasto.pl Nasze Miasto