Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Mafia paliwowa. "Zarobili" 160 milionów złotych

js
Działali metodą na "znikającego podatnika. Na oszustwie zarobili 160 mln zł.

Jak poinformował Dział Prasowy Prokuratury Krajowej, Śląski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Katowicach skierował do Sądu Okręgowego w Częstochowie akt oskarżenia przeciwko Gracjanowi B. oraz sześciu innym osobom. Postępowanie dotyczyło wyłudzenia ponad 160 milionów złotych podczas obrotu paliwami płynnymi. W toku postępowania prokurator ustalił, że zorganizowana grupa przestępcza, której członkiem był także Gracjan B. wystawiła łącznie 4929 stwierdzających nieprawdę faktur VAT dokumentujących łączną wartość brutto zafakturowanych transakcji na ponad 856 milionów złotych.

Jak działali

Przestępstwo polegało na fałszywej księgowości. Notowano wirtualną działalność. Spółka wystawiająca faktury VAT na rzecz firmy Gracjana B. nie prowadziła żadnej faktycznej działalności. Wystawiała fikcyjne faktury VAT.Takich faktur było 817. W fakturach i korektach do nich, dokumentowano rzekomą sprzedaż towarów o wartości brutto ponad 100 milionów złotych. Dokumenty te posłużyły do uszczuplenia podatku VAT w wysokości ponad 19 milionów złotych.

Gracjana B. jest oskarżony o udział w zorganizowanej grupie przestępczej, pranie pieniędzy, poświadczenie nieprawdy w dokumentacji oraz przestępstwa skarbowe. Grozi mu do 10 lat pozbawienia wolności. Został tymczasowo aresztowany.

Kolejni oskarżeni to Arkadiusz S., Przemysław C., Paweł S. oraz Krzysztof S. Zarzucane im czyny, związane są z prowadzoną przez Arkadiusza S i Przemysława C. dystrybucją paliw w ramach zorganizowanej grupy przestępczej. Prokurator ustalił, że paliwo było faktycznie nieopodatkowane podatkiem od towarów i usług, dlatego sprawcy mogli oferować, swoim największym nabywcom, znaczące upusty cenowe.Kupujący paliwo nie mogli posługiwać się w swojej księgowości fakturami VAT, w których byłaby zapisana cena zakupu towaru, niższa od cen rynkowych, ponieważ takie transakcje mogłyby zostać zakwestionowane przez organy skarbowe. Dlatego sprzedający paliwo stworzyli mechanizm, w wyniku którego faktury wystawiane na rzecz firm przez spółkę sprzedającą paliwa poświadczały sprzedaż paliwa po cenie rynkowej, a więc po cenie wyższej niż faktyczna cena sprzedaży. W rzeczywistości cena paliwa była niższa niż widniejąca na fakturze VAT od 6 do 10 groszy na litrze. Nadwyżka była następnie wypłacana w gotówce z rachunków bankowych spółki sprzedawcy i zwracana bez pokwitowania czy też jakiejkolwiek dokumentacji przedstawicielom podmiotów, które nabywały towar przy zastosowaniu tego mechanizmu.

W tym procederze wystawiono 605 faktur VAT dokumentujących sprzedaż paliw o łącznej wartości brutto wynoszącej ponad 87 milionów złotych.

Kolejny oskarżony to Grzegorz F. Jemu prokurator zarzuca podrobienie podpisu innego członka zorganizowanej grupy przestępczej oraz wyłudzenie poświadczenia nieprawdy na umowie sprzedaży udziałów spółki pełniącej rolę „znikającego podatnika”. Grzegorz F. podając się za inną osobę (która przebywała w zakładzie karnym) i legitymując się jej dokumentem tożsamości w kancelarii notarialnej zawarł umowę sprzedaży udziałów spółki obywatelowi Białorusi. W tym wątku prokurator uzyskał pomoc prawną od władz Republiki Białorusi.

Podrobiona kawa i zarekwirowane ferrari

W tym śledztwie jest jeszcze wątek poboczny. Tu oskarżony jest Filip J.,któremu prokurator zarzuca udział w zorganizowanej grupie przestępczej zajmującej się produkcją kawy i pakowanie w opakowania z podrobionymi znakami towarowymi znanego producenta. Zarzuty te związane są z kolejnym wątkiem śledztwa, który został ujawniony w wyniku przeszukania siedziby spółki paliwowej. Wówczas ujawniono 23.754 kilogramów kawy zapakowanej w podrobione opakowania z logo znanego producenta kawy. Czynności te doprowadziły do rozbicia zorganizowanej grupy przestępczej zajmującą się produkcją kawy oznaczonej podrobionymi znakami towarowymi. Wcześniej w tym wątku śledztwa skierowano akt oskarżenia przeciwko 13 osobom do Sądu Okręgowego w Częstochowie.

Dotychczas w toku postępowania skierowano cztery akty oskarżenia wobec 33 oskarżonych, w tym wobec 6 będących głównymi organizatorami procederu, zostało zastosowane tymczasowe aresztowanie.

Śledczy zabezpieczyli majątek oskarżonych o łącznej wartości ponad 4,3 miliona złotych. Wśród zabezpieczonych u organizatora przestępczego procederu Arkadiusza S.jest ferrari o wartości miliona złotych oraz dwa zegarki wycenione na 112 tysięcy oraz 97 tysięcy złotych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Michał Pietrzak - Niedźwiedź włamał się po smalec w Dol. Strążyskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na czestochowa.naszemiasto.pl Nasze Miasto