Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Macie pamiątki z dzielnicy Raków? Skontaktujcie się z muzeum i biblioteką. Będzie wystawa!

Piotr Ciastek
Muzeum Częstochowskie wspólnie z lokalnymi społecznikami i miłośnikami historii miasta organizuje wystawę na temat 90. rocznicy przyłączenia Rakowa do Częstochowy. Każdy mieszkaniec Częstochowy może mieć swój wkład w tę wystawę. Organizatorzy poszukują pamiątek historycznych z terenów Rakowa. Sprawdźcie na strychu lub w piwnicy, może znajdziecie coś ciekawego!

Muzeum Częstochowskie planuje wystawę na temat przyłączenia Rakowa do Częstochowy na przyszły rok. Jednak już teraz organizatorzy apelują o pomoc w jej organizacji mieszkańców Częstochowy.

- Obejmując stanowisko dyrektora Muzeum chciałem, żeby nasze wystawy były współtworzone z mieszkańcami. Dlatego, gdy padł pomysł wystawy tematyką obejmujący historię Rakowa postanowiliśmy, że zaprosimy mieszkańców do jej współtworzenia. Szefem tego projektu jest wszystkim dobrze znany Juliusz Sętowski - mówił podczas konferencji prasowej na temat wystawy dyrektor muzeum, Tadeusz Piersiak.

Wystawę współtworzyć będą także Jacek Noszczyk z "Głosu Hutnika", Grzegorz Basiński zajmujący się historią RKS Raków i Roman Sitkowski (hutnik, autor monografii Rakowa). Dla nich Raków przede wszystkim kojarzy się z hutą, osiedlem robotniczym na Starym Rakowie i klubem piłkarskim.

- Brakuje nam przedmiotów materialnych związanych z Rakowem i jego historią. Naszym marzeniem byłoby na przykład, żeby ktoś znalazł stary szyld sklepu z Rakowa. Może ktoś ma jakiś mebel albo jakiś odlew z napisem Raków. Tego typu przedmioty. Jeśli będą to zdjęcia, to też chętnie weźmiemy, ale akurat jeśli chodzi o dzielnicę Raków, to jest to chyba najlepiej obfotografowana dzielnica Częstochowy i to od praktycznie stu lat - zachęcał do poszukiwań Jacek Noszczyk.

Juliusz Sętowski zapowiedział, że chce by wystawa została przygotowana profesjonalnie i drobiazgowo. Wstępna data jej otwarcia to wrzesień 2019 roku.

Organizatorzy proszą mieszkańców Częstochowy, żeby zgłaszali swoje znaleziska do Muzeum Częstochowskiego (34 360 56 31), Biblioteki Publicznej nr 7 (34 323 66 39) na Rakowie i Ośrodka Dokumentacji Dziejów Częstochowy (tel. 34 360 56 31 wew. 14).

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Filip Chajzer o MBTM

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na czestochowa.naszemiasto.pl Nasze Miasto