MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Łyśniewo zwycięskie w X Powiatowym Turnieju KGW [ZDJĘCIA cz. 1]

Maciej Krajewski
Maciej Krajewski
Dwa lata na to czekaliśmy - w sobotnie popołudnie w Ostrzycach, wyjątkowo w plenerze, odbył się X Powiatowy Turniej Kół Gospodyń Wiejskich. Na arenie kulinarnej, ale i artystycznej zmierzyło się ze sobą siedem zespołów. Ostatecznie Grand Prix zgarnęły panie z KGW w Lyśniewie Sierakowickim i to one będą reprezentowały powiat kartuski w rywalizacji na szczeblu wojewódzkim.

W sobotę 11 czerwca, na parkingu przy Centrum Informacji Turystycznej w Ostrzycach, odbył się długo wyczekiwany X Powiatowy Turniej Kół Gospodyń Wiejskich w Kartuzach. Miał on „małe” opóźnienie... dwóch lat. Impreza bowiem tuż przed pandemią COVID-19 musiała zostać nagle odwołana i do teraz czekała na powrót.

- Byliśmy całkowicie już przygotowani do przeprowadzenia turnieju. Dwa tygodnie przed, ze względu na pandemię, musieliśmy go odwołać - wyjaśnia Regina Kleina, kierownik Powiatowego Zespołu Doradztwa Rolniczego w kartuzach, współorganizatora wydarzenia.

Siedem drużyn, pięć konkurencji

W piękne sobotnie popołudnie do ostrzyc zjechało siedem zespołów, występujących w imieniu siedmiu z ośmiu gmin powiatu kartuskiego. Gospodarza - gminę Somonino - reprezentowały panie z KGW Sławki; dla samej stolicy Kaszub występowały członkinie KGW w Koloni; z ramienia gminy Żukowo przybyły przebojowe panie z KGW Chwaszczyno; odległą gminę Sulęczyno reprezentowały KGW Mściszewianki; z pobliskiego Chmielna zaś dotarło KGW w Miechucinie; Stężyca do „boju” wystawiła KGW Kaszubianki z Kamienicy Szlacheckiej; z kolei Sierakowice postawiły na KGW w Łyśniewie, o adekwatnej nazwie „Czym Chata Bogata”.

Panie rywalizowały w pięciu konkurencjach (o których więcej można przeczytać w pozostałych dwóch częściach artykułu): Produkt tradycyjny mięsny, Tablica opowiadająca historię lokalnej kapliczki lub przydrożnego krzyża, Pokaz mody „Z morskiej toni”, Scenka kabaretowa „Czy kuma słyszała że...” oraz Piosenka z inscenizacją „Śpiewać każdy może”. Rywalizacja była bardzo wyrównana, bo i członkinie KGW w powiecie kartuskim nie raz już udowodniły, że są wszechstronnie utalentowane.

Zobacz też pozostałe części galerii:

Po długich naradach komisja konkursowa w końcu zdecydowała, komu należy się jaka nagroda. Przewodnicząca jury Barbara Kąkol, dyrektor Muzeum Kaszubskiego w Kartuzach, podkreślała, że uczestniczki nie tylko wykazały się niezwykłym talentem artystycznym, ale i zaangażowaniem w te mniej widowiskowe aspekty rywalizacji. Tablice okraszone były bardzo szczegółowymi historiami, potrawy z kolei były smaczne oraz pięknie podane.

- W imieniu własnym i całego jury chciałabym wszystkim pogratulować. Za tę niezwykłą energię, udział i za poświęcenie swego prywatnego czasu na te wszystkie przygotowania - mówiła Barbara Kąkol.

O jedną nagrodę więcej?

Ostatecznie za wyjątkowy smak, sposób podania i nawiązanie do tradycji nagrodę w kategorii Produkt tradycyjny zgarnęło KGW w Miechucinie. Najpiękniejsze tablice natomiast, według jurorów, przygotowały koła w Chwaszczynie i Mściszewicach.

Dla publiczności nieco zaskakujący był werdykt w przypadku pokazu mody - zwyciężyło tutaj KGW Sławki. Wielu bowiem miało swoje typy, komisja jednak zwróciła uwagę nie tylko na piękne wykonanie oraz prezentację, ale i znowu - nawiązanie do tradycji regionu.

W przypadku scenki kabaretowej najlepsze okazały się reprezentantki stolicy Kaszub - KGW w Koloni. Pod względem piosenki natomiast jurorów najbardziej urzekł występ KGW Kaszubianki.

Wyjątkowo komisja przyznała jeszcze jedna nagrodę - za innowacyjność.

- Chcieliśmy wręczyć nagrodę kołu, które się wyróżnia. Wyrazem artystycznym, pomysłowością, talentem artystycznym, teatralnym, muzycznym, tanecznym... - wyjaśniła Barbara Kąkol.

Wielu jeszcze przed wyczytaniem, kto dostał tę nagrodę, zgadło laureata. Już wielokrotnie swymi występami to właśnie KGW w Chwaszczynie pokazywały, że do swej działalności podchodzą nieco inaczej, niż ich koleżanki z innych sołectw, gmin i powiatów.

Grand Prix w tym roku natomiast zgarnęło Koło Gospodyń Wiejskich w Łyśniewie Sierakowickim. To właśnie te panie będą teraz reprezentowały powiat kartuski w wojewódzkim turnieju. Daleko nie muszą jechać, bowiem impreza planowo odbędzie się w Żukowie.

- Nie spodziewałyśmy się wygranej. Przyjechałyśmy dla dobrej zabawy i bardzo dobrze się bawiłyśmy - opowiadała zachwycona Marzena Dawidowska, przewodnicząca koła.

W trakcie całej imprezy obecni mogli do woli kosztować smakołyków nie tylko od rywalizujących kół, ale i KGW Kamelanki, które pojawiło się ze swoim stoiskiem. Czas między poszczególnymi konkurencjami umilała wszystkim kapela Tuba Band

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Ewa Swoboda ze swoją Barbie!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kartuzy.naszemiasto.pl Nasze Miasto