Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Likwidacja Ministerstwa Energii. Będzie zmiana w podejściu do węgla?

Redakcja
Likwidacja Ministerstwa Energii. Będzie zmiana w podejściu do węgla?
Likwidacja Ministerstwa Energii. Będzie zmiana w podejściu do węgla? ARC
Krzysztof Tchórzewski, minister energii, a wraz z nim Ministerstwo Energii, znikną z rządu. To w zasadzie jedyna dziedzina nowego rządu, która doczeka się tak dużej zmiany. Zamiast ME ma powstać Ministerstwo ds. Nadzoru nad Spółkami Skarbu Państwa, w którym obecna będzie m.in. właśnie energetyka. Niewykluczone, że to zapowiedź zmiany podejścia np. do sektora węglowego.

Ostatnie szczegóły, dotyczące składu rządu, były ustalane w czwartek wieczorem (7 listopada), podczas narady liderów Zjednoczonej Prawicy. W piątek, 8 listopada, o godz. 16 na Nowogrodzką zjechali się wszyscy najważniejsi politycy Prawa i Sprawiedliwości, by ostatecznie zatwierdzić skład rządu. Tuż przed godz. 20 przedstawiono je Polakom.

Wśród zmian i nowości, jakie zaprezentował premier RP Mateusz Morawiecki, nie brakuje tych zaskakujących. Z rządem mają się na przykład pożegnać ważni politycy PiS, w tym między innymi Krzysztof Tchórzewski, pełniący do tej pory rolę ministra energii. Zresztą nie jest to jedyne zaskoczenie. Zdecydowano się bowiem zlikwidować także Ministerstwo Energii w jego dotychczasowej formie.

Na jego miejscu powstanie Ministerstwo ds. Nadzoru nad Spółkami Skarbu Państwa, którym pokieruje wicepremier Jacek Sasin.

Nie wiadomo jeszcze, czy dotychczasowi wiceministrowie zajmujący się energetyką zachowają swoje stanowiska. Niedawno mianowany na wiceministra energii Adam Gawęda (pochodzący z woj. śląskiego) nie jest nazwiskiem pewnym, ale raczej małe są szanse na to, że zostanie on odsunięty, bo dobrze oceniają go środowiska górnicze.

Według informacji WysokieNapiecie.pl wiceministrami pozostaną Tomasz Dąbrowski (bezpartyjny urzędnik) oraz właśnie politycy PiS – Adam Gawęda (górnictwo) i Krzysztof Kubów (odnawialne źródła energii).

Niewykluczone, o czym mówią również branżowi eksperci, że decyzja o likwidacji Ministerstwa Energii w jego obecnej formule jest niejako zapowiedzią zmiany podejścia rządu do energetyki, w tym sektora węglowego. Ile w tym prawdy? Czas okaże.

Czternaście dni na powołanie rządu
Zgodnie z konstytucją, prezydent powołuje premiera wraz z pozostałymi członkami Rady Ministrów w ciągu 14 dni od dnia pierwszego posiedzenia Sejmu lub przyjęcia dymisji poprzedniej Rady Ministrów.

Jednocześnie prezydent odbiera przysięgę od członków nowo powołanej Rady Ministrów.

Następnie premier przedstawia Sejmowi program działania Rady Ministrów i zwraca się z wnioskiem o udzielenie jej wotum zaufania.

Wotum zaufania Sejm uchwala bezwzględną większością głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów.

POLECAMY PAŃSTWA UWADZE

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Niedziele handlowe mogą wrócić w 2024 roku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na katowice.naszemiasto.pl Nasze Miasto