Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Legia Warszawa - Warta Poznań. Kibice świętowali 50. urodziny najsłynniejszej trybuny w Polsce

Kamil Jabłczyński
Kamil Jabłczyński
Kibice świętują 50. urodziny najsłynniejszej trybuny w Polsce
Kibice świętują 50. urodziny najsłynniejszej trybuny w Polsce Aleksy Witwicki / Polska Press
Podczas sobotniego meczu Legii Warszawa z Wartą Poznań kibice i klub z Łazienkowskiej świętowali 50. urodziny trybuny, na której znajdują się najzagorzalsi kibice klubu. Powstanie popularnej "Żylety" datuje się na początek lat 70. XX wieku. Choć kibice to wiedzą to nie wszyscy kojarzą, skąd wywodzi się nazwa trybuny? Co przygotowano z okazji tej rocznicy? Tak wyglądało świętowanie wyjątkowych urodzin na trybunach.

Specjalnie na ten mecz klub stworzył limitowaną koszulkę meczową z symbolem trybuny, a więc żyletką, na karku. Oprócz tego kibice sobotniego spotkania mogli zdobyć nowy wzór ekokubków, (w których rozlewane jest piwo na stadionie) który został zadedykowany warszawskiej trybunie. Nie zabrakło także oprawy i specjalnie przygotowanych na tę okoliczność niespodzianek od kibiców. Jak to wyglądało? Zobaczycie w galerii zdjęć z meczu z Wartą Poznań, który zakończył się remisem 2:2.

Kibice świętują 50. urodziny najsłynniejszej trybuny w Polsce

Legia Warszawa - Warta Poznań. Kibice świętowali 50. urodzin...

- Interesuje nas teraz jedna data. Jeden mecz. I urodziny jednej trybuny. Tej jedynej trybuny. Nie ma drugiej takiej. Nie było. I nie będzie. Chcemy Was oficjalnie zaprosić na jej urodziny. Chcemy Was zaprosić na wspólne świętowanie. Chcemy Was tak naprawdę zaprosić również na Wasze urodziny. Żyleta to Wy. Żyleta to ludzie, historie, przeżycia, emocje i bardzo znacząca część naszego życia - zapowiadali Nieznany Sprawcy, zorganizowana grupa ultrasów Legii.

No dobrze, to teraz czas na krótki kącik historyczny. Skąd się wzięła "Żyleta"? Jak to zazwyczaj w futbolu bywa wszystko dzięki europejskim pucharom i wyjazdom. Jak wiadomo powszechnie podróże kształcą. Tak się zaczął w Europie ruch znany jako football casuals (głównie pojedynki włosko-angielskie w latach 80. XX wieku), tak ściągnięto pomysł na ekokubki na Legię (pojedynek ze Slavią Praga w 2021 roku, Czesci stosują takie rozwiązanie), tak było ze zorganizowanym dopingiem dopełnionym akcesoriami kibicowskimi. W 1970 i 1971 roku Legia znalazła się odpowiednio w czwórce i ósemce najlepszych drużyn w Europie.

Pierwsza z tych przygód zakończyła się na półfinałowym dwumeczu z Feyenordem Rotterdam, który awansował do finału Pucharu Europy Mistrzów Krajowych (dzisiejsza Liga Mistrzów). Holenderscy kibice zaskoczyli Polaków właśnie szalikami, kapelusze, koszulki swojej drużyny. Byli zorganizowaną grupą, którą łatwo było zidentyfikować. Jak podaje Legia.net zaangażowano żony, babcie, ciocie by na drutach dziergały szaliki w barwach Legii, zaczęły powstawać flagi, otworzony został pierwszy sklep z pamiątkami, powołany został Klub Kibica.

Potem, najprawdopodobniej na przełomie lat 70. i 80. nad centralnym sektorem trybuny odkrytej wisiała reklama żyletek Iridium. To od niej zaczerpnięto nazwę trybuny. Reklamę zdjęto w 1985 roku, zawieszono klub kibica. - W jakiejś gazecie władze powiedziały, że sektor z tą reklamą to jest siedlisko zła i że jak zdejmą reklamę, to to siedlisko zniszczą... No i zdjęli, ale w to miejsce, w ramach buntu, zrobiliśmy flagę - cytuje serwis legionisci.com autora płótna Jacka Sitka. Flaga do dziś wieszana jest na trybunie i towarzyszy kibicom Legii.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wywiad z prezesem Jagiellonii Białystok Wojciechem Pertkiewiczem

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto