Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Łazik marsjański z Politechniki Częstochowskiej podbił USA ZDJĘCIA

Janusz Strzelczyk
Studenci z Politechniki Częstochowskiej, zajęli drugie miejsce na zawodach łazików marsjańskich University Rover Challenge (URC). Zawody organizowane są co roku od 10 lat przez The Mars Society. Odbywają się zawsze w pustynnej bazie Mars Desert Research Station w Utah. Wygrała, po raz pierwszy oid 2010 roku, drużyna amerykańska z Missouri University of Science and Technology, a trzecie miejsce zajęła drużyna Brigham Young University .

Na czwartej pozycji znalazł się zespół Continuum z Uniwersytetu Wrocławskiego, a na piatym drużyna Raptors z Politechniki Łódzkiej.

O udział w zawodach walczyły 83 drużyny z całego świata. Ostatecznie do startu zakwalifikowano 36 zespołów z siedmiu krajów, w tym pięć polskich ekip.

Studenci Politechniki Częstochowskiej zaprezentowali łazika marsjańskiego “Modernity” To już czwarty model skonstruowany przez działający od trzech lat zespół Politechniki Częstochowskiej Rover Team.

- Nad nową konstrukcją łazika marsjańskiego pracowaliśmy od października ubiegłego roku - mówi team leader Piotr Ptak, student elektroniki. - Pojazd ma poprawione zawieszenie i większe opony, dzięki czemu lepiej będzie radził sobie w trudnym terenie. Zamontowaliśmy również mocniejsze silniki szczotkowe, co pozwoli mu podjechać pod dużo większe wzniesienia. Zbudowaliśmy całkiem nowy manipulator, który ma bardzo duże zakresy. Przy bardzo małych gabarytach jest w stanie podnieść więcej niż sam waży. W porównaniu do poprzedniego modelu różnica w jakości i sprzęcie jest bardzo duża.

Jak dodaje lider PCz Rover Team, nowością w łaziku jest funkcja auto restart, która pozwala zresetować pojazd bez podchodzenia do niego.

- Nasz łazik ma również zabezpieczenie, które uniemożliwia mu wyjechanie poza zasięg sterowania nim. To zwiększa jego niezawodność i pomaga nam uzyskać lepsze wyniki, bo na zawodach każde podejście do łazika to strata 20 proc. punktów - dodaje Ptak.

Studenci swoją pasję realizują w uczelnianym kole naukowym Komputerowego Projektowania Urządzeń Mechatronicznych i Maszyn przy Politechnice Częstochowskiej. Pierwszy łazik skonstruowany przez częstochowskich studentów rywalizował w 2014 roku na zawodach University Rover Challenge. Częstochowianie zajęli wówczas 10. miejsce. Rok później zostali sklasyfikowani na szóstej pozycji.

University Rover Challenge (URC) to prestiżowe, międzynarodowe zawody łazików marsjańskich zbudowanych przez studentów.

Podczas konkursowych zmagań łaziki musiały m.in. pobrać próbki gruntu do analiz, zebrać umieszczone na polu narzędzia, dokonać napraw w zepsutym urządzeniu, a także pokonać trudno dostępne wzniesienia terenu.

Zespół Politechniki Częstochowskiej Rover Team tworzą: Piotr Ptak - team leader, elektronik, projektant układów sterowania, Maciej Pierzgalski - mechanik, konstruktor ramy i zawieszenia, Radosław Krawczyk - mechanik, konstruktor manipulatora, Filip Depta - programista, autor oprogramowania dla systemów wbudowanych, Dominik Maźniak - programista, autor systemu autonomii, Grzegorz Ptak - programista, autor systemu autonomii, Janusz Binek - elektronik, konstruktor, Tomasz Ignasiak - mechanik, spawacz.

Częstochowiane wracają do kraju w czwartek.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Obwodnica Metropolii Trójmiejskiej. Budowa w Żukowie (kwiecień 2024)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na czestochowa.naszemiasto.pl Nasze Miasto