Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kwesta. Ile zebrano na cmentarzach

Janusz Strzelczyk
Kwesta. Ile zebrano na cmentarzach. Już po raz 17. na cmentarzach Kule i św. Rocha odbyła się zbiórka pieniędzy na rzecz ratowania zabytkowych nagrobków. Kwestowali artyści, dziennikarze, społecznicy i młodzież. Pogoda sprzyjała i udało się zebrać nieco więcej niż rok temu. Odwiedzający groby wrzucili do puszek w sumie 11 tys. 792 zł.

Kwesta. Ile zebrano na cmentarzach. W tym roku pieniądze z kwesty zostaną przeznaczone na kontynuację prac konserwatorskich nagrobka Rodziny Rudzkich z ok. 1900 roku, który znajduje się w alei głównej na Kulach. Jego renowacja kosztuje ponad 50 tys. zł.
Z dotychczas zebranych środków odrestaurowano już nagrobki na cmentarzu Kule: Jana i Rozalii Górskich z ok. 1910 roku Agnieszki Mazalewskiej z 1913 roku, rodziny Maszkich z ok. 1890 roku, rodziny Gryczmańskich z II połowy XIX wieku Jerzego Kienitza z ok. 1917 roku , Elizabeth Proumen z ok. 1909 roku, Jerzego Kienitza z ok. 1917 roku z figurą uśpionego anioła - niewiele o nim wiemy, pomimo poszukiwań nie udało się odnaleźć aktu zgonu pochowanego oraz nagrobek Elizabeth Proumen z ok. 1909 roku z figurą anioła siedzącego.
To grób 8-letniej córki Henryka Proumen, Francuza, majstra z włókienniczej fabryki "Częstochowianka". Nagrobek znajduje się w dawnej kwaterze francuskiej członków osiadłej w Częstochowie koloni francuskiej, Edity Allert z figurą Anioła Śmierci tulącego dziecko (To nagrobek 3 miesięcznej córki Augusta Allerta, częstochowskiego architekta, poddanego pruskiego i Klary Allert z domu Nowakowskiej.

Kwesta. Ile zebrano na cmentarzach. Na Cmentarzu św. Rocha: Stanisławy Milewskiej z 1923 roku (przy kościele), Cecylii Zawady z 1918 roku, Stanisława Policińskiego z ok. 1906 roku, z rzeźbą Matki Bożej, Hugo Szpigla z ok. 1904r., obelisk z rzeźbą głowy Chrystusa, rodziny Mężnickich z ok. 1871 roku (z tej rodziny wywodzi się wybitna częstochowianka - poetka, pisarka i tłumaczka - Ludmiła Marjańska, Urbana i Konstancji z Toloczków Mączyńskich z ok. 1841 roku; najstarszy nagrobek na cmentarzu (przy kościele).

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na czestochowa.naszemiasto.pl Nasze Miasto