Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kupcy dołożą się do budowy sygnalizacji świetlnej. Dzięki temu powstanie przejście przy DH Centrum

Bartłomiej Romanek
Piesi często łamią przepisy przy DH Centrum
Piesi często łamią przepisy przy DH Centrum Janusz Strzelczyk
Przy DH Centrum (al. Wolności) powstanie sygnalizacja świetlna. Stało się to możliwe dzięki miejscowym handlowcom, którzy przeznaczyli na jej budowę 50 tysięcy zł. Twierdzą oni, że likwidacja przejścia negatywnie odbiła się na ich zyskach.

Miejski Zarząd Dróg i Transportu zlikwidował przejście w alei Wolności w ubiegłym roku podczas prac drogowych w centrum miasta. Drogowcy obiecywali, że po ich zakończeniu przejście przywróci, ale później zmienili zdanie. Mieszkańcy przyzwyczajeni do przejścia, łamali w tym miejscu nagminnie przepisy, a policja karała ich mandatami.

– Skłanialiśmy się do wyznaczenia przejścia na rogu ul. Waszyngtona, jednak w związku z inicjatywą handlowców, zdecydowano, że przejście zostanie odtworzone właśnie w tym miejscu – tłumaczy Marta Górska, rzeczniczka prasowa MZDiT. Szacowany koszt sygnalizacji to 140 tys. zł. Będzie ona zsynchronizowana ze światłami przy skrzyżowaniu al. NMP i al. Wolności.

Przejście dla pieszych to przykład na to, że Częstochowa potrafi się dogadywać z prywatnymi firmami. Dzięki pieniądzom inwestorów powstały ulice Kanał Kohna, Wróblewskiego, sygnalizacje świetlne na skrzyżowaniach ulic Słowackiego i Pułaskiego oraz alei 11 Listopada i Brzozowej, a współfinansowana była budowa wiaduktu na Jagiellońskiej. Poza tym IKEA zamierza przeznaczyć 18,5 miliona złotych na budowę tzw. korytarza północnego.

Częstochowa chętnie współpracuje z inwestorami i prywatnymi firmami w przypadku remontów dróg, ale nie podpisała jeszcze ani jednego porozumienia w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego (to współpraca pomiędzy samorządami a podmiotami prywatnymi w sferze usług publicznych, obejmować może np. budownictwo mieszkań na wynajem, centra sportowo-rekreacyjne, parkingi, szkoły, budowę dróg i autostrad). W oparciu o tę ustawę planowano kilka lat temu m.in. wybudować hotel przy stadionie żużlowym na Zawodziu, ale te plany spaliły na panewce.

– Zmodyfikowana ustawa o partnerstwie, choć uznana jest za lepszą od poprzedniczki, to jednak nakłada na stronę publiczną szereg obowiązków wymagających szczegółowego przygotowania inwestycji, w tym oszacowania ryzyka – tłumaczy fiasko planów Sylwia Bielecka z biura prasowego UM w Częstochowie.
Miasto przymierza się jednak do kilku inwestycji, które chce oprzeć na partnerstwie. Chodzi m.in. o budowę Parku Rekreacji i Sportu „Aquapark Lisiniec”, rewitalizację Domu Księcia i termomodernizację szkół.

– Każde z tych zadań jest szczegółowo analizowane pod kątem opłacalności dla miasta i formy partnerstwa. Wtedy zdecydujemy się na wybór partnera – dodaje Bielecka.

Inni realizują PPP

W województwie śląskim jest kilka przykładów partnerstwa publiczno-prywatnego.
W Radzionkowie miasto dogadało się z Siemensem. Urząd nie zapłacił za termomodernizację budynków szkół, a w zamian koncern bierze pieniądze, które szkoły oszczędzają na energii. W Żywcu budowany jest pierwszy w Polsce szpital oparty na PPP. Miasto podpisało umowę z kanadyjską firmą, która wybuduje szpital, a później przez 30 lat będzie w nim prowadzić działalność. W Rudzie Śląskiej miasto poręczyło kredyt prywatnej firmie na budowę aquaparku, z PPP zrezygnowano.

Czy brak partnerstwa to wina ustawy, czy dowód nieskuteczności władz miasta? Skomentuj!


*NAJZABAWNIEJSZE ŚLĄSKIE SŁOWA - WYNIKI PLEBISCYTU
*WSTRZĄSAJĄCA HISTORIA ŚMIERCI MAGDY Z SOSNOWCA - POZNAJ SZCZEGÓŁY

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Policja podsumowała majówkę na polskich drogach

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na czestochowa.naszemiasto.pl Nasze Miasto