MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Książki dla biblioteki, stypendia dla uczniów

WIESŁAW PASZKOWSKI
Ofiarodawca i 100 książek z jego biblioteczki. /  WIESŁAW PASZKOWSKI
Ofiarodawca i 100 książek z jego biblioteczki. / WIESŁAW PASZKOWSKI
Sto woluminów wydanych niegdyś przez emigracyjne oficyny podarował bibliotece II Liceum Ogólnokształcącego im. R. Traugutta absolwent tej szkoły. Przekazanie daru odbyło się podczas spotkania koleżeńskiego ...

Sto woluminów wydanych niegdyś przez emigracyjne oficyny podarował bibliotece II Liceum Ogólnokształcącego im. R. Traugutta absolwent tej szkoły. Przekazanie daru odbyło się podczas spotkania koleżeńskiego "Trauguciaków" rocznik 1950-1952.

- Na taki krok najłatwiej było się zdobyć bibliotekarzowi. Przez wiele lat w czasach PRL-u kierowałem książnicą Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Starałem się zgromadzić pełny zbiór wydawnictw emigracyjnych. Nawiązałem osobiste kontakty z wydawcami. Aby nie narażać biblioteki, dary przekazywano mnie. Część książek kupowałem, ale w większości były to dary. Moją zasługą było tylko znalezienie sposobów na ich przemycenie do kraju - zapewniał dr Andrzej Paluchowski.

Oprócz zgromadzenia największego, po Bibliotece Narodowej, krajowego zbioru tych książek pan Andrzej stworzył także własną biblioteczkę. Teraz wybrał z niej kolekcję dla swojej szkoły. Wśród 100 książek znalazło się 11 wydawnictw krajowych, 6 wydanych wspólnie przez edytorów krajowych i emigracyjnych, i aż 83 pozycje z zagranicy. Przez cały okres PRL wydawnictwa emigracyjne traktowane były jako ścigane prawnie druki nielegalne i wywrotowe, a egzemplarze biblioteczne stanowiły prohibita, do których nie mieli dostępu zwykli śmiertelnicy. Dzisiaj literatura emigracyjna weszła do programów szkolnych, ale nadal jest trudno osiągalna, bo edycje krajowe są rzadkie. Dar w imieniu samorządu szkolnego przyjęła jego przewodnicząca uczennica Agata Rospondek.

- Chciałbym także podziękować za ufundowanie przez państwa dwóch stypendiów dla naszych uczniów. Pójdziemy też za waszym przykładem - mówił dyrektor Janusz Kołodziejski. - Również szkoła w nowym roku ufunduje dwa stypendia dla zdolnych uczniów w trudnej sytuacji materialnej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

STUDIO EURO PO HOLANDII

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na czestochowa.naszemiasto.pl Nasze Miasto