Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

KOWR tylko w Mikołowie? Minister Jurgiel odpowiada na zapytanie posłance Izabeli Leszczynie

BR
Czy oddział Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa będzie się mieścił w Częstochowie? Od kilkunastu miesięcy zabiegają o to m.in. poseł PiS Szymon Giżyński, PSL, Stowarzyszenie Mieszkańcy Częstochowy, a także cała Rada Miasta, która podjęła w tej sprawie specjalne stanowisko, które zostało skierowane do ówczesnej premier Beaty Szydło. O KOWR zapytała ministra rolnictwa, Krzysztofa Jurgiela, posłanka Izabela Leszczyna. Odpowiedź ministra nie może napawać optymizmem częstochowskiego środowiska.

Posłanka Izabela Leszczyna zadała ministrowi Krzysztofowi Jurgielowi pięć pytań: 1. Jakie kryteria zadecydowały o stworzeniu oddziału KOWR w Mikołowie, a nie w Częstochowie? 2. Czy według Pana Ministra Częstochowa i Subregion Północny powinien mieć oddzielny oddział KOWR? 3. Z jakich powodów Pan Minister zdecydował się utworzyć dodatkowy oddział dla województwa Zachodniopomorskiego w Koszalinie, a nie zdecydował się utworzyć drugiego oddziału dla subregionu województwa śląskiego w Częstochowie? 4. Jakie według Pana Ministra są szanse na utworzenie oddziału terenowego KOWR w Częstochowie? 5. Czy Północny Subregion województwa śląskiego, który zgodnie z zapewnieniami posłów partii rządzącej ma w przyszłości stać się nowym województwem, może liczyć na Pańskie wsparcie w sprawie utworzenia oddziału KOWR w Częstochowie?

" Wybór siedziby oddziału terenowego Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa w województwie śląskim nastąpił po dokładnej analizie czynników, które powinny o tym decydować. Za wyborem Mikołowa jako siedziby OT KOWR w województwie śląskim przemawiały względy finansowe, kadrowe, centralne położenie w regionie oraz możliwość wykorzystania istniejącej bazy lokalowej stanowiącej własność Skarbu Państwa.
Mikołów znajduje się w samym centrum województwa, co pozwala na optymalizację dojazdu do siedziby rolnikom zarówno z części południowej województwa (Cieszyn, Racibórz, Żywiec, Wodzisław Śląski, Jastrzębie Zdrój), jak i z części północnej (Zawiercie, Częstochowa, Lubliniec, Myszków). Mikołów graniczy z Katowicami, gdzie znajdują się siedziby władz wojewódzkich oraz urzędów właściwych dla całego województwa śląskiego. Miasto jest bardzo dobrze skomunikowane z całym województwem zarówno pod względem transportu drogowego (drogi krajowe S1, 81, autostrady A1, A4), jak i kolejowego.
Siedziba SZGZ ANR w Mikołowie znajduje się około 150 metrów od dworca PKP i dworca autobusowego. Właścicielem budynku w Mikołowie, w którym obecnie mieści się oddział terenowy KOWR jest Skarb Państwa. Budynek o kubaturze 6460,32 m3 , posiada 3 kondygnacje nadziemne i 1 podziemną - powierzchnię użytkową 1170,62 metra kwadratowego: 9 łazienek, 2 kuchnie, stróżówkę, 2 sale konferencyjne, 30 pomieszczeń biurowych dla około 90 stanowisk pracy, 2 mieszkania na poddaszu (3-pokojowe), 5 garaży oraz parking o powierzchni 860 m² z 25 miejscami parkingowymi.
Na poddaszu budynku znajdują się 2 lokale mieszkalne, które mogą być zaadoptowane na potrzeby biurowe. W bezpośrednim sąsiedztwie znajduje się także bezpłatny parking należący do starostwa powiatowego na około 200 samochodów. Biorąc pod uwagę przedstawione okoliczności, należy stwierdzić, że siedziba oddziału terenowego KOWR w województwie śląskim powinna mieścić się w Mikołowie."
- czytamy w odpowiedzi ministra udzielonej posłance Leszczynie.

W ocenie ministra Krzysztofa Jurgiela obecne rozwiązanie jest dla Częstochowy wystarczające.

- W odpowiedzi na postulaty parlamentarzystów, lokalnych samorządowców oraz środowisk rolniczych regionu częstochowskiego, które pojawiły się już na etapie tworzenia Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa, dotyczące zlokalizowania w Częstochowie placówki KOWR, z dniem 2 stycznia 2018 r. rozpoczęła działalność Sekcja Zamiejscowa KOWR w Częstochowie, mieszcząca się przy ulicy Wyszyńskiego 70/126, tuż obok Ośrodka Doradztwa Rolniczego. Rolnicy są przyjmowani w godzinach od 8.00 do 16.00 i uzyskują pomoc oraz informacje w pełnym zakresie działalności KOWR. Lokalizacja Sekcji Zamiejscowej KOWR w Częstochowie wychodzi zatem naprzeciw potrzebom i oczekiwaniom okolicznych rolników, jak również dzięki temu rolnicy z północnej części województwa śląskiego mogą szybciej załatwić swoje sprawy. Ustosunkowując się zaś do pytania dotyczącego utworzenia dwóch oddziałów terenowych KOWR w województwie zachodniopomorskim, należy wskazać, że decyzja ta wynikała z dużej powierzchni nieruchomości Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa położonych na terenie tego województwa i jej celem było usprawnienie gospodarowania tymi nieruchomościami - tłumaczy minister Jurgiel.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na czestochowa.naszemiasto.pl Nasze Miasto