Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kościół w Cielętnikach wpisano do rejestru zabytków. To obiekt o wartościach historycznej, artystycznej i naukowej

Katarzyna Stacherczak
Katarzyna Stacherczak
Parafia Przemienienia Pańskiego Cielętniki
Niewielka wieś w powiecie częstochowskim - Cielętniki - może pochwalić się kolejnym zabytkiem. Oprócz znanej niemal w całej Polsce ponad 700-letniej lipy, do rejestru wpisano ostatnio budynek kościoła pw. Przemienienia Pańskiego.

Kościół pw. Przemienienia Pańskiego znajduje się przy ul. T. Kościuszki w Cielętnikach - jest usytuowany w centralnej części wsi, na skrzyżowaniu. Od strony drogi przedpole wypełnione jest zielenią.

- Miejscowość Cielętniki należała przez wieki do parafii Żytno, podlegającej arcybiskupstwu gnieźnieńskiemu. Duża odległość, dość spora liczba wiernych i ambicje właścicieli powodowały dążenie do utworzenia tu osobnej parafii - przypomina Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Katowicach.

W 1741 r. właściciel wsi Sebastian Bystrzanowski wybudował drewnianą kaplicę dworską i odpowiednio ją uposażył. Ze względu na to, że na przestrzeni lat jej stan się pogorszył, zapadła decyzja o budowie nowego kościoła. Wzniesiono go w 1891 r. w stylu neogotyckim. Inwestorem był proboszcz ks. Teofil Żychowicz. Autor projektu nie jest znany. Starą kaplicę dworską natomiast rozebrano. Nowy kościół konsekrowany został dopiero w czerwcu 1920 r. przez pomocniczego biskupa włocławskiego Władysława Krynickiego, mieszkającego w Częstochowie.

W latach 80. XX w. wzmocniono fundamenty kościoła. Budynek, mimo niewielkich zmian wystroju, ma spójną, jednorodną formę o wyraźnej stylistyce.

- Obiekt stanowi świadectwo minionej epoki, którego zachowanie leży w interesie społecznym ze względu na posiadaną wartość artystyczną i naukową. Posiada również wartość historyczną, gdyż jest istotnym elementem zabudowy gminy Dąbrowa Zielona oraz świadczy o historii miejscowości Cielętniki i całego regionu - uzasadnia Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Katowicach.

Stopień zachowania wartości historycznych, artystycznych i naukowych kościoła - zdaniem Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków - uzasadnia objęcie go ochroną prawną poprzez wpis do rejestru zabytków.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na czestochowa.naszemiasto.pl Nasze Miasto