Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Koronawirus nie odpuszcza. Wciąż dużo zgonów. Ile nowych zakażeń w Śląskiem?

red.
Koronawirus - 8 stycznia 2021 roku, Ministerstwo Zdrowia poinformowało o kolejnych 8 790 nowych przypadkach zakażenia. W Śląskiem przybyło 548 zachorowań. W całym kraju zmarły 332 osoby. W woj. śląskim zmarło 25 osób.

Skąd są zakażeni z naszego województwa? Gdzie nowych zachorowań jest najwięcej, a gdzie najmniej? Sprawdź! Zobacz kolejne slajdy >>>>
Koronawirus - 8 stycznia 2021 roku, Ministerstwo Zdrowia poinformowało o kolejnych 8 790 nowych przypadkach zakażenia. W Śląskiem przybyło 548 zachorowań. W całym kraju zmarły 332 osoby. W woj. śląskim zmarło 25 osób. Skąd są zakażeni z naszego województwa? Gdzie nowych zachorowań jest najwięcej, a gdzie najmniej? Sprawdź! Zobacz kolejne slajdy >>>>WIKI KOT / ŚLĄSKA IZBA LEKARSKA
Koronawirus nadal zakaża i powoduje ofiary śmiertelne. Dzisiaj mamy 8 790 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem – poinformowali 8 stycznia 2021 r. przedstawiciele Ministerstwa Zdrowia. W woj. śląskim to 548 osób. W całym kraju zmarły aż 332 osoby! W woj. śląskim zmarło 25 osób.

Skąd są zakażeni z naszego województwa? Gdzie nowych zachorowań jest najwięcej, a gdzie najmniej?
Sprawdź! Kliknij w galerię poniżej.

Chorzy pochodzą z województw:

  • mazowieckiego (1216),
  • kujawsko-pomorskiego (1034),
  • pomorskiego (987),
  • wielkopolskiego (774),
  • zachodniopomorskiego (554),
  • śląskiego (548),
  • łódzkiego (546),
  • podkarpackiego (490),
  • warmińsko-mazurskiego (486),
  • dolnośląskiego (461),
  • lubelskiego (403),
  • małopolskiego (352),
  • podlaskiego (293),
  • lubuskiego (233),
  • opolskiego (96),
  • świętokrzyskiego (89)

228 zakażeń to dane bez wskazania adresu, które zostaną uzupełnione przez inspekcję sanitarną.

Z powodu COVID-19 zmarło 60 osób, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarły 272 osoby. Liczba zakażonych koronawirusem: 1 365 645/ 30 574 (wszystkie pozytywne przypadki/w tym osoby zmarłe).

Wirusolodzy nadal obawiają się nowej fali koronawirusa, która ma nastąpić w wyniku rodzinnych spotkań wigilijnych. Zauważają, że wiele osób nie zachowywało dystansu i nie nosiło wówczas maszeczek.

Jedynym sposobem na przerwanie łańcucha zakażeń jest podanie szczepionki. Do dziś w Polce zaszczepionych zostało 188 956 osób. Nie wszyscy jednak będa mogli ją przyjąć.

- Podstawowym i jedynym przeciwwskazaniem do użycia szczepionki jest wystąpienie ciężkiej reakcji anafilaktycznej w odpowiedzi na jeden z elementów zawartych w preparacie. Natomiast w składzie szczepionki nie ma typowych alergenów, o których wiemy, że często mogą prowadzić do takich zdarzeń. W dotychczasowo stosowanych szczepionkach takie reakcje były obserwowane raz na milion dawek – w przypadku szczepionek na COVID-19 w badaniach klinicznych nie obserwowano ani jednego przypadku wstrząsu anafilaktycznego, pojedyncze doniesienia prasowe pojawiły się po zaszczepieniu kilkunastu milionów osób - mówi prof. Tomasz Smiatacz, wojewódzki konsultant chorób zakaźnych, kierownik Kliniki Chorób Zakaźnych Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego.

Skąd są zakażeni z naszego województwa? Gdzie nowych zachorowań jest najwięcej, a gdzie najmniej?
Sprawdź! Kliknij w galerię poniżej.

Koronawirus - 8 stycznia 2021 roku, Ministerstwo Zdrowia poinformowało o kolejnych 8 790 nowych przypadkach zakażenia. W Śląskiem przybyło 548 zachorowań. W całym kraju zmarły 332 osoby. W woj. śląskim zmarło 25 osób.

Skąd są zakażeni z naszego województwa? Gdzie nowych zachorowań jest najwięcej, a gdzie najmniej? Sprawdź! Zobacz kolejne slajdy >>>>

Koronawirus nie odpuszcza. Wciąż dużo zgonów. Ile nowych zak...

Nawet gdybyśmy przyjęli, że wstrząs anafilaktyczny występuje po tym rodzaju szczepienia z częstością raz na sto tysięcy dawek, to dla porównania przypomnę, że ryzyko zgonu u osób objawowo chorujących na COVID-19 wynosi w Polsce 2-3 procent, natomiast uwzględniając osoby zakażone bezobjawowo jest to ok. 3 na 1000. Bilans na korzyść profilaktyki jest jednoznaczny, chcę też podkreślić, że każdy punkt szczepień musi być i jest przeszkolony i wyposażony w zestaw antywstrząsowy na wypadek wystąpienia wstrząsu anafilaktycznego.

Występuje on w ciągu kilku minut po kontakcie z alergenem, właśnie dlatego konieczny jest okres 15-30 minut obserwacji po szczepieniu. Takie reakcje są niezwykle rzadkie i groźne dla zdrowia pacjenta, jednak jesteśmy na nie przygotowani. Ciąża i karmienie piersią nie są wprost przeciwwskazaniem, jednak producent wskazuje na brak rekomendacji z powodu braku jak dotąd badań klinicznych w tej grupie pacjentek. Wszystko opiera się jednak na dokładnym procesie kwalifikacji i nie wyklucza indywidualnych decyzji w odniesieniu do kobiety ciężarnej, w zależności od oceny, co jest tu większym zagrożeniem: COVID-19 czy szczepienie. Przy okazji przypomnę, że ciąża jest podstawowym wskazaniem do szczepienia przeciwko grypie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gliwice.naszemiasto.pl Nasze Miasto