Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Koronawirus na Śląsku: miasta zwalniają przedsiębiorców z czynszu. Katowice obiecują... karencję

JPP
Katowice w trakcie pandemii koronawirusa
Katowice w trakcie pandemii koronawirusa Lucyna Nenow / Polska Press
Z powodu pandemii koronawirusa wielu przedsiębiorców musiało ograniczyć, bądź całkowicie zawiesić działalność gospodarczą. Pakiet pomocowy szykuje dla nich rząd, ale pole do popisu jest również dla samorządów. Wiele z nich zwalnia przedsiębiorców wynajmujących miejskie lokale z czynszu, ale nie wszystkie. Katowice dla przykładu proponują swoim przedsiębiorcom karencję opłat czynszowych.

Śląskie miasta szykują ulgi dla przedsiębiorców w obliczu pandemii koronawirusa

W obliczu pandemii koronawirusa wielu przedsiębiorców musiało ograniczyć, bądź całkowicie zawiesić działalność gospodarczą. W trudnej sytuacji są restauracje, kluby i puby, które od ponad tygodnia pozostają zamknięte, ale nie tylko one. Nie działają zakłady fryzjerskie i salony kosmetyczne, biura podróży, sklepy branżowe, punkty usługowe i wiele mniejszych firm. Wpływ koronawirusa na gospodarkę, jak w soczewce widać w Katowicach: opustoszały ulice handlowe, ale też kawiarniane i knajpiane deptaki. Miejsca, w których roiło się od ludzi, świecą pustkami.

Pomoc zapowiada rząd, ale specjalne działania osłonowe uruchomiły również samorządy. W woj. śląskim miasta zwalniają przedsiębiorców wynajmujących gminne lokale (którzy z uwagi na pandemię musieli zawiesić lub ograniczyć działalność) z opłat czynszowych. Ale nie wszystkie. Jednym z nielicznych, które nie proponuje takiego rozwiązania są Katowice. Co w zamian?

W Katowicach prezydent obiecuje karencję w spłacie czynszu

Pakiet pomocowy dla przedsiębiorców Marcin Krupa, prezydent Katowic ogłosił 18 marca.

- Przedsiębiorcy najmujący lub użytkujący lokale użytkowe zarządzane przez Komunalny Zakład Gospodarki Mieszkaniowej w Katowicach, w których działalność gospodarcza została wstrzymana lub znacznie ograniczona (...) mogą ubiegać się o karencję w spłacie należności z tytułu najmu lub korzystania z lokalu za okres trwania wyłączenia tj. do daty zakończenia stanu zagrożenia epidemicznego – ogłosił Marcin Krupa.

- Spłata należności objętej karencją winna zostać uregulowania w okresie odpowiadającym trzykrotności okresu obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego w odniesieniu do ograniczeń funkcjonowania określonych rodzajów działalności gospodarczych, licząc od daty zakończenia obowiązywania stanu epidemicznego – dodał.

Dla katowickich przedsiębiorców działania stolicy aglomeracji śląskiej okazały się mocno rozczarowujące i niewystarczające. Urzędnicy przyznają jednak, że analizy w tym temacie nadal trwają. - Prowadzimy działania, by wypracować rozwiązania, które pozwolą przedsiębiorcom przetrwać ten ciężki okres - deklarują.

Powstanie Katowicki Pakiet Przedsiębiorcy

Chodzi o Katowicki Pakiet Przedsiębiorcy, nad którym - jak zapewnił we wtorek, 24 marca Marcin Krupa - pracuje miasto.

- Katowicki Pakiet Przedsiębiorcy, w ramach możliwości prawnych, będzie miał dwa najważniejsze cele: utrzymanie firm oraz zachowanie miejsc pracy. Do tej pory, jako jedno z pierwszych miast, podjęliśmy działania doraźne polegające na możliwości odroczenia pobierania czynszów w lokalach miejskich czy też promowanie lokalnych przedsiębiorców z branży restauracyjnej, którzy sprzedają jedzenie na wynos - przypomina Krupa.

Prezydent powołał zespół do pracy nad pakietem, z udziałem przedstawicieli podmiotów zrzeszających przedsiębiorców - Regionalnej Izby Gospodarczej i Izby Rzemieślniczej oraz Małej i Średniej Przedsiębiorczości, przedstawicieli wszystkich klubów radnych w Radzie Miasta oraz miasta.

- Zdaję sobie sprawę, że mówimy o kwestiach kompleksowych, ale też bardzo naglących dla przedsiębiorców dlatego założenia pakietu chcemy przedstawić najpóźniej do końca marca. Zależy nam na podjęciu decyzji rozważnych i optymalnych z punktu widzenia zarówno przedsiębiorców jak i całego miasta - deklaruje.

Są miasta, które całkowicie zwalniają z opłat czynszowych

A jak sytuacja wygląda w innych miastach? W Tychach przedsiębiorcy wynajmujący lokale gminne, którzy mają zakaz prowadzenia działalności gospodarczej, zostaną całkowicie zwolnieni z opłat czynszowych i dzierżawy od 14 marca do odwołania (nie oznacza to jednak zwolnienia z opłaty za media). Z kolei ci przedsiębiorcy, których obroty z powodu pandemii spadły o 50 proc. mogą liczyć na obniżkę czynszu o połowę, a ci, którzy zawiesili działalność – o 30 proc.

Podobne rozwiązanie proponują władze Chorzowa: przedsiębiorcy prowadzący działalność w miejskich lokalach, którzy ze względu na pandemię koronawirusa musieli ograniczyć działalność, zostaną zwolnieni z czynszu na czas stanu epidemicznego, a potem przez 3 miesiące będą mieć stawki obniżone o połowę. 

Zwolnienia z czynszu zapowiedziano również w Świętochłowicach, Rudzie Śląskiej, Zabrzu, Tarnowskich Górach, natomiast na znaczące ulgi w opłatach mogą liczyć przedsiębiorcy w Lublińcu, Bytomiu, oraz Dąbrowie Górniczej. Na podobne rozwiązanie nie zdecydowały się, oprócz Katowic, również Częstochowa i Bielsko - Biała.

Co samorządy w woj. śląskim obiecują przedsiębiorcom?
Chorzów:
Przedsiębiorcy będą zwolnieni z czynszu na czas stanu epidemicznego, a potem przez 3 miesiące będą mieć stawki obniżone o połowę. Pomoc dotyczy przedsiębiorców, którzy prowadzą biznes w lokalach wynajmowanych od miasta. Chodzi o branże, w których prowadzenie działalności zostało prawnie ograniczone na skutek ogłoszenia stanu epidemicznego. Najemcy lokali użytkowych prowadzących działalność gospodarczą nie objętą ograniczeniami również mogą ubiegać się o czasowe obniżenie stawek czynszu nawet o połowę.

Zabrze:
Zgodnie z podpisanym 18 marca br. zarządzeniem Prezydenta Miasta wprowadzona została możliwość odstąpienia od płacenia czynszu za wynajęty od gminy lokal o charakterze usługowym, gastronomicznym lub handlowym. Z ulgi można skorzystać po udokumentowaniu wstrzymania lub znaczącego ograniczenia prowadzenia działalności gospodarczej w wynajmowanym lokalu. Wsparcie obowiązuje od dnia 14 marca br. Warunkiem odstąpienia od pobierania czynszu będzie udokumentowanie wstrzymania lub znaczącego ograniczenia prowadzenia działalności gospodarczej w wynajmowanym lokalu

Ruda Śląska:
Przedsiębiorcy wynajmujący lokale gminne, którzy ze względu na obecną sytuację zostali zmuszeni zawiesić działalność gospodarczą, będą zwolnieni z opłaty czynszowej za ten okres. Zwolnienie nie dotyczy opłat za media. Rudzcy przedsiębiorcy mogą zwrócić się z wnioskiem o odroczenie bądź rozłożenie podatków na raty. Mogą starać się też o umorzenie zaległości podatkowych.

Świętochłowice:
Zwolnienie z czynszu obejmuje lokale, w których przedsiębiorcy zaprzestali prowadzenia działalności gospodarczej po wprowadzeniu stanu zagrożenia epidemicznego, i obowiązuje na okres zamknięcia lokalu. Z kolei obniżenie czynszu najmu lokali użytkowych może nastąpić do 50% obowiązującej stawki czynszu w stosunku do restauracji, które zajmują się przygotowaniem i podawaniem żywności na wynos i nie zaprzestały prowadzenia działalności.

Bytom:
Bonifikaty w płatności czynszu za lokale użytkowe do wysokości 90% lub umorzenie czy odroczenie czynszu za lokal użytkowy, w przypadku gdy nie mogą oni prowadzić działalności ze względu na stan zagrożenia epidemicznego. 

Tarnowskie Góry:
Zawiesza się pobór opłat za wynajem i dzierżawę miejskich lokali użytkowych objętych rozporządzeniem Ministra Zdrowia ws. epidemii COVID-19 do lipca 2020. Wprowadza się możliwość zwolnienia do 100 proc. z czynszu dla wszystkich przedsiębiorców objętych skutkami epidemii.

Tychy:
Przedsiębiorcy prowadzący działalność ujętą w Rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 13 marca 2020 r. mogą ubiegać się o zwolnienia oraz ulgi za czynsz i dzierżawę w lokalach należących do gminy i spółek gminnych. Przedsiębiorcy, wynajmujący lokale gminne, którzy mają zakaz prowadzenia działalności gospodarczej, zostaną całkowicie zwolnieni z opłat czynszowych i dzierżawy od 14 marca 2020 r. do odwołania. Nie oznacza to jednak zwolnienia z opłaty za media. Dla przedsiębiorców wynajmujących gminne lokale, niewymienionych w rozporządzeniu, których obroty spadły o co najmniej 50% nastąpi obniżenie wysokości czynszu o 50%, a dla tych, którzy zawiesili w tym okresie prowadzenie działalności gospodarczej, wysokość czynszu ulega obniżeniu o 30%.

Lubliniec:
W Lublińcu miasto wychodząc naprzeciw potrzebom przedsiębiorców i chcąc zminimalizować skutki regulacji związanych ze stanem epidemii, od połowy marca 2020 r. Gmina chce zmniejszyć wartość czynszu najemcom lub dzierżawcom nieruchomości gminy Lubliniec o 50%.
W razie utrzymywania się stanu epidemii i ograniczenia handlu i usług, w kolejnych miesiącach proponowana przez gminę obniżka może wynieść nawet 90% dotychczasowego czynszu w każdym miesiącu.

Dąbrowa Górnicza:
Płatności podatków lokalnych, w tym podatku od nieruchomości, ale też np. od środków transportu, na wniosek przedsiębiorców, mogą być odraczane za okres od marca do maja 2020 roku włącznie lub rozkładane na raty. Przedsiębiorcy wynajmujący lokale gminne, którzy ze względu na sytuację musieli zawiesić działalność, w szczególności z branż objętych zakazem wynikającym z rozporządzenia Ministra Zdrowia z 13 marca 2020 r. będą mogli wnioskować o zmniejszenie czynszu do 80 procent dotychczasowego. 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wielki Piątek u Ewangelików. Opowiada bp Marcin Hintz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na katowice.naszemiasto.pl Nasze Miasto