Koniec procesu adwokata oskarżonego o przywłaszczenie pieniędzy klientów

(vig)
Proces mecenasa B. toczył się w częstochowskim sądzie za drzwiami zamkniętymi. Foto: VIOLETTA GRADEK
Proces mecenasa B. toczył się w częstochowskim sądzie za drzwiami zamkniętymi. Foto: VIOLETTA GRADEK
Zakończył się proces M. D., częstochowskiego adwokata, którego klienci oskarżyli o przywłaszczenie pieniędzy. Sąd umorzył postępowanie, ale uznał, że prawnik ?wyczerpał znamiona zarzucanego mu czynu?.

Zakończył się proces M. D., częstochowskiego adwokata, którego klienci oskarżyli o przywłaszczenie pieniędzy. Sąd umorzył postępowanie, ale uznał, że prawnik ?wyczerpał znamiona zarzucanego mu czynu?. Orzeczenie nie jest prawomocne.
Pod koniec lat 80. małżeństwo lekarzy, które kilka lat wcześniej wyemigrowało z Polski, zawiadomiło prokuraturę, że częstochowski adwokat M. D. zagarnął ich pieniądze. Medycy tłumaczyli, że udzielili mu pełnomocnictwa w prowadzeniu ich spraw w kraju. Prawnik sprzedał ich mieszkanie we Wrocławiu, ale pieniądze - jak twierdzą właściciele - zostawił dla siebie.

Sprawą zajęła się prokuratura w Oleśnie. Prowadzący dochodzenie zarzucił adwokatowi przywłaszczenie pieniędzy. Na początku 1992 roku sporządził akt oskarżenia przeciwko częstochowskiemu prawnikowi. Sprawa trafiła do sądu w Częstochowie, który uznał, że zgromadzono niewystarczający materiał dowodowy, a - ze względu na znajomość z oskarżonym - prosił o przekazanie sprawy do innego okręgu. Materiały wróciły do uzupełnienia do prokuratury. Następny akt oskarżenia sporządzono w 1993 roku. Sąd znów przekazał go prokuraturze, ponieważ okazało się, że prowadzący dochodzenie nie przesłuchał wszystkich świadków. Cztery lata trwało uzupełnienie materiału.

W 1997 roku prokuratura w Oleśnie po raz trzeci przekazała akt oskarżenia do sądu. Sprawa trafiła na wokandę. Trzy pierwsze rozprawy nie odbyły się, bo w sądzie nie stawiał się oskarżony adwokat lub brakowało jego obrońcy. W 1998 roku sąd uznał, że skoro upłynęło 10 lat od zagarnięcia pieniędzy, o co jest oskarżony prawnik, zarzuty się przedawniły. Umorzył sprawę. Na to zażalili się skarżący lekarze. Wszedł w życie nowy kodeks karny wydłużający przedawnienie do 15 lat. Sprawę analizował Sąd Najwyższy, który orzekł, że do przedawnienia tej sprawy dojdzie jesienią 2003 roku. W 2000 roku sąd znów umorzył sprawę. Uznał, że czyn adwokata można objąć amnestią z 1989 roku. Tym samym uznał winę podsądnego. Od tego odwołały się obie strony. Proces toczył się za drzwiami zamkniętymi. Na rozprawie w miniony piątek zapadł wyrok w tej sprawie.

- Sąd po zebraniu materiału dowodowego w sprawie uznał, że oskarżony wyczerpał swoim zachowaniem znamiona zarzucanego mu czynu, czyli jest sprawcą przestępstwa z art. 284 par. 2 kodeksu karnego - informuje Anita Głowacka, przewodnicząca składu sędziowskiego. - Natomiast, ponieważ obowiązuje ustawa o amnestii z 7 grudnia 1989 roku, sąd jest obowiązany do jej stosowania. Art. 1 tej ustawy mówi, że jeżeli kara za przestępstwo umyślne nie przekracza dwóch lat, a tak byłoby w tym przypadku, sąd może umorzyć postępowanie karne.

Sąd tak zrobił. Prokuratura domagała się kary 1,5 roku pozbawienia wolności w zawieszeniu na 3 lata. Wyrok nie jest prawomocny. Mecenas D. po rozprawie nie chciał skomentować orzeczenia sądu "Dziennikowi Zachodniemu". Stwierdził jedynie, że rozważa złożenie apelacji od wyroku. Czy sprawa więc przedawni się? Zdaniem sędzi Głowackiej tak się nie stanie, ponieważ termin przedawnienia mija w listopadzie tego roku, a do tej pory sąd zdąży orzec w ewentualnej apelacji. Jeżeli wyrok się uprawomocni, to sąd dyscyplinarny może zawiesić mecenasa w wykonywaniu zawodu.

Po co nam Polski Ład?

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie