Kolarskie kryterium

(TK)
zdj. KRZYSZTOF SULIGA
Z udziałem ponad 200 zawodników i zawodniczek rozegrane zostało w Poczesnej XI Ogólnopolskie Kolarskie Kryterium Uliczne o Puchar Wójta Gminy pod patronatem Starosty Powiatu Częstochowskiego.

Z udziałem ponad 200 zawodników i zawodniczek rozegrane zostało w Poczesnej XI Ogólnopolskie Kolarskie Kryterium Uliczne o Puchar Wójta Gminy pod patronatem Starosty Powiatu Częstochowskiego. Trasa wiodła krętymi ulicami tej niewielkiej miejscowości. - Na starcie pojawili się cykliści reprezentujący 35 ekip, które przyjechały z Polski południowej i centralnej - mówi trener Kolejarza Częstochowa Zygmunt Różański. - Odcinek, który uczestnicy musieli pokonać wymagał sporych umiejętności technicznych. Ostre zakręty i zróżnicowana nawierzchnia sprawiły, że niemal na każdej z rund sytuacja na czele peletonu zmieniała się, jak w przysłowiowym kalejdoskopie. Sędziowie mieli pełne ręce roboty, ale dzięki doświadczeniu nie mieli większych kłopotów z ustaleniem zajmowanych przez poszczególnych zawodników pozycji. Bardzo dobrze w zawodach zaprezentowali się reprezentanci naszego regionu, którzy zajęli kilka czołowych pozycji.

W wyścigu najmłodszej kategorii - młodzików i młodziczek - najlepsi byli Kamil Markowski z częstochowskiego Scouta oraz Agnieszka Psonka z MGLKS Błękitni Koziegłowy. Dobrze spisał się Kornel Osicki z KUKS Jury Alfa VIV Częstochowa, który uplasował się na 3. miejscu. Słowa uznania należały się innej z przedstawicielek Błękitnych Ewelinie Buziak oraz Ninie Halbiniak z Jury, które odpowiednio sklasyfikowane zostały na 2. i 3. pozycji.

Po raz kolejny w tym sezonie formą błysnęły siostry Pyrgiesówny z Jury. Podopieczne Dariusza Kuronia szybko zregenerowały siły po męczących zmaganiach w wyścigach z cyklu Skoda Auto Grand Prix MTB i wygrały konkurencje wśród juniorek młodszych - w tej brylowała Magda oraz juniorek, gdzie najlepsza okazała się Marlena. Na uwagę zasługiwała bardzo dobra postawa zawodniczek ULKS Witkowice. Justyna Kuna zajęła 3., a Paulina Mszyca 4. lokatę w gronie juniorek młodszych.

W wyścigu juniorów bardzo dobrze wypadł Karol Olejniczak z Semeksu Kolejarza Częstochowa, który uplasował się na 2. miejscu. Piotr Borzęcki z Błękitnych Koziegłowy zajął 9. pozycję.
Do rywalizacji przystąpili również orlicy. W tej kategorii wiekowej najlepszy z częstochowian Rafał Makuch z Jury znalazł się na 5. miejscu, Piotra Paduch był 9., Michał Sikora 12., Łukasz Pluta 15. i Piotr Barczyk 16. (wszyscy Semex Kolejarz).

W Poczesnej do walki przystąpili również kolarze niezrzeszeni. W zmaganiach rocznika 1988-90 najlepszy okazał się Marcin Zawojski (G nr 15 Częstochowa), wśród 10-, 11-latków triumfował Piotr Kuroń (SP 12 Częstochowa), a w wyścigu rocznika 1993-94 pierwszy linię mety minął Mateusz Leszczyński (SP Słowik).

Od piątku do niedzieli toczył się wyścig po Ziemi Konińskiej, który składał się z trzech etapów. Jako jedyny z reprezentantów Semeksu Kolejarza wystartował w nim Krzysztof Barczyk. Częstochowski junior w klasyfikacji generalnej uplasował się na 12. miejscu (wygrał kryterium w Koninie).