Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kłobuck: bramka dekontaminacyjna zostanie zamontowana w szpitalu. Będzie odkażać kombinezony lekarzy i ratowników

Bartłomiej Romanek
Bartłomiej Romanek
Wymazobus jeździ po powiecie kłobuckim od dwóch tygodni. Teraz starostwo zakupi specjalną bramę dekomintacyjną
Wymazobus jeździ po powiecie kłobuckim od dwóch tygodni. Teraz starostwo zakupi specjalną bramę dekomintacyjną Powiat kłobucki
Kłobuckie starostwo powiatowe zdecydowało się zakupić specjalną bramkę dekontaminacyjną, opracowaną przez naukowców i absolwentów Wydziału Inżynierii Środowiska i Energetyki Politechniki Śląskiej we współpracy z firmą WAAM. - Bramka będzie kosztować ponad 30 tysięcy złotych. Zostanie zamontowana w takim miejscu, żeby mogli z niej korzystać zarówno ratownicy medyczni, jak i lekarze pracujący w szpitalu - mówi Henryk Kiepura, starosta kłobucki.

Starostwo powiatowe w Kłobucku już od lutego przygotowywało się do walki z epidemią koronawirusa. Wtedy odbyło się pierwsze posiedzenie sztabu kryzysowego. Efekty widać, bo nikt z personelu medycznego na razie nie narzeka na brak sprzętu. - Sprzęt ochronny mamy zabezpieczony na dwa tygodnie do przodu - mówi Henryk Kiepura, starosta kłobucki.

Powiat planuje kolejne zakupy związane z epidemią koronawirusa. Najprawdopodobniej już za tydzień, 27 kwietnia, w kłobuckim szpitalu pojawi się specjalna bramka dekontaminacyjna. Jak informuje klobucka.pl, projekt jest autorstwa naukowców i absolwentów Wydziału Inżynierii Środowiska i Energetyki Politechniki Śląskiej, którzy we współpracy z firmą WAAM postanowili pomóc medykom borykającym się z bezpiecznym zdejmowaniem „gorących” kombinezonów po kontakcie z zakażonymi patogenem. Młodzi inżynierowie potrzebowali dwóch tygodni na jego stworzenie.

- Bramka działa tak, że osoby wchodzą do niej na minutę i w tym czasie ich kombinezony są spryskiwane, aby usunąć bakterie i wirusy. W naszym szpitalu jest już tzw. "oddział brudny" przeznaczony do opieki nad osobami zakażonymi koronawirusem. Bramka zostanie zamontowana w takim miejscu, aby mogli przez nią przejść lekarze opuszczający oddział, a także ratownicy wracający z interwencji - mówi Henryk Kiepura. - Bramka według danych przedstawianych przez Politechnikę Śląską usuwa ponad 90 proc. patogenu, dzięki czemu personel będzie jeszcze lepiej zabezpieczony.

Bramka dekontaminacyjna kosztuje ponad 30 tysięcy zł. W Kłobucku ma być zamontowana już 27 kwietnia. Starostwo zakupi również generatory ozonu, które mają dotrzeć w najbliższych dniach. Będą one służyć do dezynfekcji pomieszczeń w szpitalu, a także karetek pogotowia ratunkowego.

Powiat kłobucki był również pierwszym samorządem z północnej części województwa śląskiego, który uruchomił "wymazobus" - karetkę ze specjalnym zespołem, który pobiera wymazy od osób, mające wskazania do przeprowadzenia testów na koronawirusa.

Wymazobus został uruchomiony 6 kwietnia 2020 roku. Początkowo jeździł nie tylko po powiecie kłobuckim, ale również po powiatach częstochowskim i lublinieckim oraz w mieście Częstochowa.

- Zaczęliśmy jeździć na prośbę wojewody, który pomógł nam skompletować wyposażenie, ale później nie było już żadnej dopłaty, więc nasz zespół jeździ obecnie tylko po powiecie kłobuckim - dodaje starosta Kiepura.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na czestochowa.naszemiasto.pl Nasze Miasto