Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kiedy i jak ubiegać się o świadczenia przedemerytalne z ZUS

redakcja
redakcja
Karol Zienkiewicz
Kto i kiedy może przejść na świadczenie przedemerytalne? Ile trzeba mieć przepracowanych lat? Czy trzeba być osobą bezrobotną, by ubiegać się o świadczenie?

Na pytania naszych Czytelników odpowiada Małgorzata Korba, rzecznik ZUS w Lublinie

  • Przepracowałem prawie 40 lat w jednym zakładzie pracy. Zostałem zwolniony dyscyplinarnie. Czy mogę się ubiegać o świadczenie przedemerytalne?

– Świadczenie przedemerytalne przysługuje tylko osobom, które utraciły pracę nie ze swojej winy. Zwolnienie dyscyplinarne pracownika spowodowane ciężkim naruszeniem obowiązków pracowniczych nie może być podstawą starania się o świadczenie przedemerytalne.

  • Jakie sposoby rozwiązania stosunku pracy mogą dać uprawnienia do świadczeń przedemerytalnych?

– Ważny jest nie tyle sposób rozwiązania stosunku pracy, ile przyczyna utraty pracy. Do świadczenia przedemerytalnego może uprawniać utrata pracy z powodu likwidacji firmy lub niewypłacalności pracodawcy (np. gdy sąd ogłosił upadłość pracodawcy). Ale rozwiązanie stosunku pracy musi nastąpić nie wcześniej niż w dniu, w którym wszczęto postępowanie likwidacyjne lub wystąpiła niewypłacalność. Druga grupa powodów utraty pracy uprawniających do świadczenia to sytuacja, gdy nasze stanowisko pracy jest likwidowane ze względów ekonomicznych, organizacyjnych, produkcyjnych albo technologicznych.

  • Czy w każdym przypadku, bez względu na rodzaj świadczenia przedemerytalnego, trzeba pobierać przez minimum 6 miesięcy zasiłek dla bezrobotnych?

– Tak. Jest to warunek, który zawsze trzeba spełnić, by móc ubiegać się o świadczenie przedemerytalne.

  • Prowadzę jednoosobową działalność gospodarczą, ale nie idzie mi ona najlepiej. Jeśli zlikwiduję działalność, to czy będę mieć szansę na świadczenie przedemerytalne?

– W przypadku osób prowadzących działalność gospodarczą warunkiem starania się o świadczenie przedemerytalne jest ogłoszenie upadłości. Nie wystarczy więc sama likwidacja działalności gospodarczej. Należy ogłosić upadłość zgodnie z prawem upadłościowym. Pozostałe warunki to nieprzerwane prowadzenie działalności gospodarczej nie krócej niż przez 24 miesiące do dnia ogłoszenia upadłości. Za ten okres trzeba mieć opłacone składki na ubezpieczenia społeczne. Do momentu ogłoszenia upadłości kobieta powinna mieć co najmniej 56 lat, a mężczyzna co najmniej 61 lat. Ważny jest też przepracowany okres uprawniający do emerytury. Dla kobiety wynosi on minimum 20 lat, a dla mężczyzny minimum 25 lat. Procedura starania się o świadczenie jest identyczna jak w przypadku pracowników. Należy przede wszystkim zarejestrować się jako osoba bezrobotna i pobierać przynajmniej przez 6 miesięcy zasiłek dla bezrobotnych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lublin.naszemiasto.pl Nasze Miasto