Jurajskie MTB

(su)
Zbigniew Adamus dobrze wystartował jako pierwszy, lecz później wycofał się z wyścigu. Foto: KRZYSZTOF SULIGA
Kilkudziesięciu zawodników i zawodniczek z całej Polski wystartowało w II Ogólnopolskim Wyścigu MTB Grand Prix Olsztyn 2003. Zawody odbyły się pod patronatem Wójta Gminy Olsztyn i prasowym - "Dziennika Zachodniego".

Zabrakło niestety czołowych "górali" w kategorii elita. Wśród kobiet nie pojawiły się najlepsze polskie zawodniczki - Anna Szafraniec i Maja Włoszczowska. Wystartowały natomiast nasze czołowe reprezentantki w kategorii juniorek i juniorek młodszych - Marlena i Magdalena Pyrgiesówny.

Nasz region reprezentowały cztery kluby: Jura VIV Alfa Częstochowa, SCOUT Częstochowa, Marcar Błękitni Koziegłowy i ULKS Witkowice. To zdecydowana śląska i w dużej mierze polska czołówka w kategoriach wiekowych od młodzika do juniora.
Dość licznie obsadzona była najmłodsza kategoria wiekowa. Wystartowało w niej 20 młodzików. Na trasie pojawiło się po kilkunastu juniorów i zawodników w kategorii elita. W juniorkach rywalizowały tylko dwie zawodniczki, podobnie w elicie kobiet.

Przepiękna i upalna pogoda bardziej sprzyjała pływaniu w wodzie, niż jeździe po olsztyńskich pagórkach. Palące słońce dało się wielu we znaki. Niektórzy z różnych przyczyn szybko wycofywali się z wyścigu. Tak było w przypadku Damiana Psonki (Marcar) w kategorii junior. Nie ukończył zawodów także startujący w elicie Zbigniew Adamus (Marcar).
Najlepszym w elicie okazał się Remigiusz Ciok (Bielsko-Biała), który dzień wcześniej zajął drugie miejsce w maratonie MTB na dystansie 102 km. Drugi był Marcin Przybyła (CCC Polsat), a trzeci Bogusław Czarnota (Weltour Ambra Radio Katowice). Ten ostatni startował także w maratonie, tyle że na dystansie 51 km. Czołówka elity narzuciła z miejsca ogromne tempo i stawka momentalnie mocno się rozproszyła.

W juniorach najlepiej z częstochowian spisał się Marcin Pilarski zajmując 4. miejsce. Wyprzedzili go Dariusz Batek (Jura Wheeler), Paweł Duda (Koszarawa Żywiec) i Wojciech Skórkiewicz (Jura Wheeler). Na piątej pozycji ukończył wyścig Bartosz Borzęcki (Marcar).
W juniorach młodszych najlepiej z naszego regionu spisał się Bolesław Siębor (SCOUT). W Grand Prix przegrał co prawda z Dariuszem Foktem (KTK BJK Sport Kalisz) i Tomaszem Żerkiem (Start Tomaszów), lecz został mistrzem województwa. Srebrny i brązowy medal wywalczyli Artur Perczak oraz Marcin Bartolewski (obaj SCOUT). Kolejne miejsca w mistrzostwach zajęli: Marcin Włodarczyk (Marcar), Sebastian Maskowski (Witkowice) i Dawid Jura (Jura VIV).
W juniorkach Marlena Pyrgies miała złoty medal zapewniony. Wystarczyło, by dojechała do mety. Jej rywalką była bowiem tylko Monika Grzebinoga (CCC Polsat). Zawodniczka Jury poradziła sobie z rywalką bez problemu. Ukończenie wyścigu kosztowało ją jednak bardzo wiele sił. Narzekała na dające się we znaki słońce i bardzo piaszczyste odcinki. Jej siostra Magdalena wygrała w juniorkach młodszych bez problemów. Pokonała swą byłą koleżankę klubową z Trasy Zielona Góra, Natalię Greń.

Trzecia na mecie i druga w Mistrzostwach Śląska była Katarzyna Barczyk (Jura VIV). Brązowy medal wywalczyła Justyna Kuna (Witkowice). Kolejne miejsca zajęły: Paulina Mszyca (Witkowice), Martyna Klekot, Marta Grzyb, Agnieszka Zbierańska i Anna Grzybowska (wszystkie Jura VIV).
W młodzikach podium zdominowali nasi kolarze. Zwyciężył Kornel Osicki (Jura VIV) przed Kamilem Markowskim (SCOUT) i Emilem Pydzińskim (Jura VIV). Siódmy był Bartłomiej Pompka (4. w MŚ), 14. Artur Wójcik (6.) - obaj Jura VIV, 16. Mateusz Buziak (7.), 17. Patryk Frejowski (8.), 18. Mateusz Chmurzewski (9.) - wszyscy Marcar, 19. Piotr Kuroń (10.), a 20. Oskar Jaśkiewicz (11.) - obaj Jura VIV. W elicie kobiet Dorota Warczyk (Start Tomaszów) wyprzedziła Dorotę Nowak (Jura Wheeler). W młodziczkach generalnie zwyciężyła Monika Wdówka (LUKS Sławno). Mistrzynią Śląska została Nina Halbiniak (Jura VIV), a wicemistrzynią - Ewa Kuna (Witkowice).