reklama

Jurajski Agro Fresh Park w gminie Rędziny coraz bliżej. RFG i KOWR podpisały list intencyjny w sprawie powołania specjalne spółki [ZDJĘCIA]

Bartłomiej Romanek
Bartłomiej Romanek
Zaktualizowano 
Regionalny Fundusz Gospodarczy i Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa powołają specjalną spółkę celową, której celem będzie budowa „Jurajskiego Agro Fresh Parku” w gminie Rędziny. List inrencyjny w tej sprawie podpisali Mirosław Matyszczak, prezes RFG, Artur Sokołowski, wiceprezes RFG oraz Grzegorz Pięta dyrektor generalny KOWR.

Wiceminister Szymon Giżyński podkreślał znaczenie inwestycji

W konferencji prasowej w siedzibie RFG SA w Częstochowie, podczas której poinformowano o dalszych planach w sprawie „Jurajskiego Agro Fresh Parku” uczestniczył wiceminiester rolnictwa, Szymon Giżyński.

Wiceminister podkreślał, że podpisanie listu, który w efekcie ma doprowadzić do powstania tej ważnej dla regionu i Polski inwestycji, jest efektem współpracy RFG, KOWR oraz zgody, której udzielili minister energii, Krzysztof Tchórzewski oraz minister rolnictwa, Jan Krzystof Ardanowski. Spółka RFG podlega bowiem ministerstwu energii, a KOWR ministerstwu rolnictwa.

- Mamy już tradycyjne giełdy, ale ta giełda będzie nie tylko pośrednikiem, ale również interwentem na rynku rolnym. Co ważne nikt nas już nie wyprzedzi, bo jesteśmy pierwsi – podkreślał wiceminiester Szymon Giżyński.

Spółka celowa ma powstać jeszcze w czwartym kwartale roku. - Dzięki temu w przyszłym moglibyśmy przeprowadzić fazę projektowania, a w 2021 roku rozpocząć inwestycję – mówi Mirosław Matyszczak, prezes RFG.

„Jurajski Agro Fresh Park” ma kosztować 250 milionów zł. RFG wniesie do spółki kapitał w wysokości 50 milionów zł, a KOWR 100 milionów zł.

Jurajski Agro Fresh Park ma powstać do 2023 roku

Regionalny Fundusz Gospodarczy S.A. z siedzibą w Częstochowie, spółka ze stuprocentowym udziałem Skarbu Państwa, planuje w latach 2020-2023 realizację inwestycji „Jurajski Agro Fresh Park” na terenie gminy Rędziny k/Częstochowy. Przedmiotowe przedsięwzięcie wpisuje się w politykę Rządu w dziedzinie rolnictwa, rozwoju wsi i rynków rolnych, w szczególności w zamysł utworzenia „Polskiej Grupy Spożywczej”.

Dla celów realizacji inwestycji RFG S.A. nabył od Agencji Mienia Wojskowego teren o pow. około 53 ha w miejscowości Kościelec, sąsiadujący bezpośrednio z lotniskiem w Rudnikach, w niedalekiej odległości od trasy szybkiego ruchu DK1 i planowanej autostrady A1, z dobrym dostępem do bocznicy kolejowej linii nr 146.

Budowa „Jurajskiego Agro Fresh Parku” jest planowana na działce o powierzchni 15 ha z uchwalonym w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego przeznaczeniem pod działalność produkcyjno-usługowo-handlową. Bezpośredni dojazd do „Jurajskiego Agro Fresh Parku” zostanie poprowadzony z węzła „Kościelec” z wykorzystaniem drogi technicznej nowo budowanego odcinka autostrady A1.

W roku 2018 na zlecenie RFG S.A. zostało wykonane „Studium możliwości zagospodarowania i wykorzystania terenu inwestycyjnego w gminie Rędziny – Jurajskim Agro Fresh Park”. Koszt realizacji inwestycji (cztery wielkopowierzchniowe hale po ok. 10.000 m2 każda, wraz z obiektem administracyjno-biurowym, zadaszeniami producenckimi i infrastrukturą towarzyszącą) zgodnie ze Studium zamyka się kwotą około 250 mln zł netto.

Inwestycja jest opłacalna z ekonomicznego punktu widzenia. Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa jako podmiot wykonujący uprawnienia właścicielskie Skarbu Państwa wobec gruntów Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa, dysponuje dwoma dużymi kompleksami gruntów położonych w niewielkiej odległości od planowanej inwestycji RFG S.A. (3-5 km w linii prostej). Z punktu widzenia przydatności dla przedsięwzięcia „Jurajskiego Agro Fresh Parku” w obu
przypadkach możemy mówić o spodziewanym efekcie synergii, dźwigni kapitałowej
i zwiększenia szansy powodzenia realizowanego zamierzenia.

Pierwszy ze wskazanych kompleksów gruntów Skarbu Państwa, to pozostający w dyspozycji KOWR obszar około 130 ha położony w gminie Mykanów we wsi Lubojenka, z uchwalonym miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego na cele upraw polowych, sadowniczych lub szklarniowych. Są to grunty użytkowane rolniczo o wysokiej klasie bonitacyjnej, które z powodzeniem można będzie w przyszłości wykorzystywać jako zaplecze produkcyjne „Jurajskiego Agro Fresh Parku”.

Kolejny kompleks gruntów Skarbu Państwa pozostający w dyspozycji KOWR to obszar około 165 ha znajdujący się w całości w granicach administracyjnych miasta Częstochowy, w dzielnicy Rząsawy. Są to w dużej części grunty o wysokiej klasie bonitacyjnej, do chwili obecnej użytkowane rolniczo, jednak z uwagi na unikalne położenie przy węźle komunikacyjnym A1 – DK1 dotychczasowy sposób użytkowania tego kompleksu ulegnie niebawem zmianie.

5 kwietnia 2019 r. wszedł w życie miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego dla całej północno-wschodniej części miasta Częstochowy – zgodnie z zapisami ww. planu kompleks gruntów Skarbu Państwa pozostający w dyspozycji KOWR został przeznaczony na cele zabudowy
usługowej, produkcyjnej, logistycznej oraz pod wielkopowierzchniowe obiekty handlowe.

Z punktu widzenia powodzenia realizacji przedsięwzięcia „Jurajskiego Agro Fresh Parku”, a tym samym możliwości realizacji polityki Rządu w dziedzinie rolnictwa, rozwoju wsi i rynków rolnych, RFG S.A. i KOWR zamierzają zawiązać spółkę celową
oraz wnieść aportem do nowopowstałej spółki wszystkie ww. kompleksy gruntów:
a) RFG S.A. - 53 ha gruntów położonych w gminie Rędziny, jako teren bezpośrednio przeznaczony pod inwestycję;
b) KOWR - 130 ha gruntów położonych w gminie Mykanów, jako zaplecze producenckie;
c) KOWR - 165 ha gruntów położonych w granicach miasta Częstochowy, częściowo jako zaplecze producenckie, a częściowo jako teren dający możliwość pozyskiwania dodatkowych dochodów oraz stanowiący zabezpieczenie kapitałowe na realizację inwestycji.

Według przybliżonych szacunków łączna wartość wkładów pieniężnych i niepieniężnych do nowo utworzonej spółki wyniesie około 150 mln zł.

Dlaczego powołano spółkę celową?

Główne zalety wspólnego przedsięwzięcia RFG S.A. i KOWR to:
a) Wpisanie się z planowaną inwestycją w zamysł stworzenia przez Rząd „Polskiej Grupy Spożywczej”;
b) Stworzenie unikalnego, innowatorskiego w zamyśle rynku hurtu rolnospożywczego, będącego równocześnie partnerem i zapleczem dla regionalnych producentów żywności, a w przypadku powodzenia inwestycji – także modelowym rozwiązaniem do stosowania w całej Polsce;
c) Uzyskanie efektu synergii poprzez wniesienie aportem do nowo powstałej spółki położonych w bezpośrednim sąsiedztwie gruntów inwestycyjnych, gruntów o przeznaczeniu rolnym oraz gruntów mogących stanowić zaplecze kapitałowe dla planowanej inwestycji;

d) Zwiększenie możliwości pozyskania finansowania zewnętrznego i zbudowanie solidnej bazy kapitałowej dla planowanej inwestycji (łączna wartość aportów wynosi w chwili obecnej 150 mln zł i dynamicznie wzrośnie w najbliższych latach wraz z przewidywanym wzrostem wartości gruntów, na co wpływ będzie miało oddanie do użytkowania autostrady A1 położonej wraz z węzłami
w bezpośrednim sąsiedztwie ww. gruntów).

Istotnym elementem powodzenia przedsięwzięcia jest szybkie tempo działań związanych z utworzeniem spółki RFG S.A. – KOWR i wniesieniem do niej aportu w postaci nieruchomości. Ma to związek z wprowadzonymi w ostatnich tygodniach zmianami w ustawie z dnia 11 kwietnia 2003 r. o kształtowaniu ustroju rolnego.

Wejście w życie nowelizacji ustawy z uwagi na fakt zwiększenia uprawnień KOWR znacznie ułatwi proces tworzenia spółki z udziałem RFG S.A. i KOWR, a także uprości proces wnoszenia wkładów kapitałowych i aportów w postaci nieruchomości – w związku z faktem, że przedmiotowa inwestycja wpisuje się w politykę Rządu w dziedzinie rolnictwa, rozwoju wsi i rynków rolnych,
w szczególności w zamysł utworzenia „Polskiej Grupy Spożywczej”.

FLESZ: Zmiany przepisów: pierwszeństwo pieszych przed przejściem

Wideo

Komentarze

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3