Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jedziesz na Jasną Górę szykuj opłatę dla miasta

Janusz Strzelczyk
Marek Balt, przewodniczący częstochowskiej Rady Miasta nie rezygnuje z wprowadzenia podatku zbieranego od pielgrzymów, turystów (po raz pierwszy przedstawił ten pomysł pd koniec ub.r. i rzucił tak na próbę 4 zł od osoby). Teraz Balt już wie ile będzie można ściągać od każdego, kto spędzi choć dobę w mieści, w jakimkolwiek domu noclegowym: od hoteli do kwater prywatnych, pól namiotowych - 99 groszy od dziecka do lat 14 i młodzieży uczącej się do 26 roku życia oraz 1,99 zł od dorosłego za dobę.

- Mam gotowy projekt uchwały, który będzie dyskutowany na sesji 25 sierpnia - mówi Balt. - Mógłby wejść w życie 1 stycznia przyszłego roku.
Przewodniczący nie konsultował swojego pomysłu ani nawet ze swoim klubem, radnych SLD ani z prezydentem Krzysztofem Matyjaszczykiem.
Podstawą wprowadzenia opłat jest rozporządzenie Rady Ministrów z 18 grudnia 2007 r., w którym dopuszcza się pobieranie takich podatków w miejscowościach, które np. mają muzea, zabytki architektury. Kraków już korzysta z tego przepisu.
Marek Balt będzie jedynką SLD w najbliższych wyborach do Sejmu. Ale twierdzi, że pomysł pogłównego od pielgrzymów nie ma nic wspólnego z wyborami.
- Liczę się jednak z tym, że mogę jesienią przestać być samorządowcem - dodaje.
Podatek ma nikogo nie ominąć, nawet biskupów jeśli przyjadą na Konferencję Episkopatu, co się zdarza co roku, i zanocują na Jasnej Górze.
Kto będzie chciał zorganizować więcej niż jednodniową konferencję w Częstochowie też musi wliczyć w jej koszty podatek noclegowy.
A wszystko to jak twierdzi Balt, że Częstochowa musi zarabiać, aby się promowa.
Biuro Prasowe Jasnej Góry nie chce komentować pomysłu przewodniczącego Marka Balta.
Do Jasnej Góry należy Dom Pielgrzyma, w którym jest 800 miejsc noclegowych. Sanktuarium udostępnia też w szczycie pielgrzymkowym, za Domem Pielgrzyma teren na rozbicie namiotów. Wg propozycji Balta inkasentami opłaty turystycznej mają być kierownicy miejsc noclegowych i wpłacać pieniądze na konto miasta. Inkasenci dostaną 10 proc. od zebranych pieniędzy. W mieście jest kilkanaście hoteli, moteli, pensjonatów i domów noclegowych, w których jest ponad 4,5 tys. miejsc, z czego więcej niż połowa należy do Kościoła. Na Jasną Górę przybywa 3 - 4 miliony pielgrzymów rocznie. 90 procent pozostaje w sanktuarium i mieście tylko dzień.

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na czestochowa.naszemiasto.pl Nasze Miasto