MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Jedna trzecia poszkodowanych na drogach to przechodnie

VIOLETTA GRADEK
Według policyjnych statystyk najczęściej do wypadków z udziałem pieszych dochodzi na skrzyżowaniach.  /  JACENTY DĘDEK
Według policyjnych statystyk najczęściej do wypadków z udziałem pieszych dochodzi na skrzyżowaniach. / JACENTY DĘDEK
Policjanci z drogówki podsumowali pierwszy kwartał tego roku. Na drogach powiatu częstochowskiego odnotowali w tym okresie 65 wypadków, w których 12 osób poniosło śmierć, a 91 zostało rannych. 63,1 proc.

Policjanci z drogówki podsumowali pierwszy kwartał tego roku. Na drogach powiatu częstochowskiego odnotowali w tym okresie 65 wypadków, w których 12 osób poniosło śmierć, a 91 zostało rannych. 63,1 proc. tych zdarzeń drogowych miało miejsce w samej Częstochowie. Jedną trzecią wszystkich poszkodowanych na drogach stanowili piesi: sześcioro osób zginęło, 27 zostało rannych. Niestety w wielu przypadkach - jak mówią funkcjonariusze z drogówki - właśnie przechodnie są sprawcami wypadków. Przyczynili się do nich w 15 przypadkach.

Nie zachowują należytej ostrożności przy wchodzeniu na drogę, nieprawidłowo przechodzą przez jezdnię. Przyczyną szarżowania pieszych na drogach jest także alkohol. Nietrzeźwi przechodnie spowodowali w tym roku dwa wypadki. Najczęściej - zdaniem policji - dochodzi do wypadków z udziałem pijanych pieszych, gdy niespodziewanie wybiegają wprost pod koła samochodu.

- Najwięcej wypadków z udziałem przechodniów miało miejsce na skrzyżowaniach. W 10 wypadków, jakie się tam wydarzyły, trzy osoby poniosły śmierć, a 10 zostało rannych - mówi kom. Stanisława Gruszczyńska z biura prasowego Komendy Miejskiej Policji w Częstochowie. - Nieco mniej zdarzeń drogowych miało miejsce poza wyznaczonymi przejściami dla pieszych. Doszło tam do trzech wypadków, w których 3 osoby odniosły obrażenia.

Nagminnie wypadki z udziałem nietrzeźwych pieszych zdarzają się na trasie DK-1.

- Dla pieszych nie ma miejsca na autostradach! - przypominają policjanci. Podkreślają, że zabronione jest chodzenie nawet wzdłuż jezdni. Niebezpieczne może być nawet oczekiwanie na autostop.

- Zdarza się, że pędzący z dużą szybkością samochód po prostu zgarnia idącego wzdłuż jezdni przechodnia - mówią funkcjonariusze z drogówki.

Według policyjnych statystyk najczęściej do wypadków z udziałem pieszych dochodzi w godzinach popołudniowych między dwunastą a osiemnastą.

- Spośród przechodniów sprawcami zdarzeń drogowych są najczęściej osoby w przedziale wiekowym pomiędzy 40.-59. rokiem życia oraz powyżej 60 lat - ludzie w podeszłym wieku, na których należy zwracać szczególną uwagę, gdyż ich zachowanie na drodze nie zawsze jest zgodne z obowiązującymi przepisami - podkreśla kom. Gruszczyńska.

od 7 lat
Wideo

Zamach na Roberta Fico. Stan premiera Słowacji jest poważny.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na czestochowa.naszemiasto.pl Nasze Miasto