Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jasnogórska szopka już otwarta dla zwiedzających. Co przygotowali paulini?

PC, BPJG
Jasnogórskie szopki 2019.
Jasnogórskie szopki 2019. PC
Od 25 grudnia dla odwiedzających Jasną Górę dostępna jest ruchoma szopka, która największe powodzenie ma wśród dzieci. Pomimo deszczu, już rano w Boże Narodzenie szopkę odwiedzili pierwsi zwiedzający.

Jasnogórska szopka składa się w tym roku tradycyjnie z dwóch części: tradycyjnej Betlejemki na dziedzińcu przed bazyliką jasnogórską oraz ruchomej szopki na tzw. fosach.

Hasło widniejące na szopce przed bazyliką brzmi: „Idziemy od żłóbka do Eucharystii - wielkiej Tajemnicy wiary”. To nawiązanie do nowego, trzyletniego programu duszpasterskiego Kościoła w Polsce na lata 2019-2022, realizowanego pod hasłem „Eucharystia daje życie”.

- Przesłanie tegorocznej szopki to nawiązanie do programu duszpasterskiego, który przypominana nam o Eucharystii – wyjaśnia o. Sebastian Matecki, rzecznik prasowy Jasnej Góry - Od żłóbka biegniemy do Eucharystii, wielkiej tajemnicy naszej wiary. Przypominamy sobie jedną prawdę, że Pan Jezus się narodził i stał się w Betlejem najpierw człowiekiem, żeby później stać się i chlebem żywym dla nas. Eucharystia upamiętnia, uobecnia te wszystkie wydarzenia zbawcze. Jest to bardzo ważne, żebyśmy o tym nie zapominali, bo czasem Eucharystia w życiu może być troszkę lekceważona lub zbyt płytko przeżywana. Boże Narodzenie ma nam przypomnieć również o wielkości Eucharystii”.

Od wielu lat jasnogórską szopkę przygotowuje o. Bronisław Kraszewski, jasnogórski dekorator. Natomiast wnętrze kościoła świątecznie przyozdobił brat Paweł Bryzek, bazylikowy.

Wśród najmłodszych pielgrzymów największą popularnością cieszy się ruchoma szopka na jasnogórskich fosach. W chacie przedstawiono jerozolimskie i polskie Betlejem. Spośród 400 figurek, mających po 35 cm wysokości, ok. 300 jest ruchomych. W szopce są postaci przedstawiające codzienne życie - kowal, piekarz, rybak, są ludzie stojący przy ognisku, zbierający drewno, praczki, krzątający się przy swoich domach i pasterze opiekujący się zwierzętami. W szopce są też lalki na ruchomych mechanizmach, ubrane w regionalne polskie stroje, a także postaci paulinów.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na czestochowa.naszemiasto.pl Nasze Miasto