Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jasna Góra: Zabytkowe skrzypce już po konserwacji. Organy w remoncie

B. Marciniak, J. Strzelczyk
Dopiero wiosną 2012 roku zabrzmią w bazylice organy
Dopiero wiosną 2012 roku zabrzmią w bazylice organy Patryk Szczerkowski
Rozpoczęła się renowacja organów wielkich w bazylice jasnogórskiej. Ich przepięknym brzmieniem częstochowianie mogli się zachwycać podczas wieczorów organowych w okresie adwentu oraz podczas koncertów festiwalu "Gaude Mater" i świątecznych uroczystości.

Organy znajdują się na chórze w nawie głównej, tuż nad wejściem do bazyliki. Usłyszymy je dopiero wiosną 2012 roku.

Nad przebiegiem prac renowacyjnych czuwa prof. Jacek Kulig z Akademii Muzycznej w Krakowie, niegdyś organista w klasztorze paulińskim na Skałce w Krakowie, a ze strony Jasnej Góry o. Sebastian Matecki, podprzeor klasztoru i pauliński organista.

- Obiekt ten powstał w latach 50., jego zewnętrzna forma, czyli szafa organowa, jest kopią XVIII-wiecznej szafy prospektu organowego instrumentu sporządzonego wówczas przez Horacego Caspariniego, organmistrza wrocławskiego - opowiada prof. Jacek Kulig.

Jest on także rzeczoznawcą i autorem licznych dokumentacji i publikacji o polskich organach historycznych oraz o ich budowniczych. Uczy gry na organach, ich historii i budowy.

Część piszczałek metalowych zostanie wymieniona, natomiast piszczałki drewniane są w doskonałym stanie i wymagają tylko oczyszczenia i czasem przeintonowania. Po renowacji organy uzyskają jedną dodatkową sekcję brzmieniową, co wzbogaci zasób głosów instrumentu. Nowe organy w całości będą liczyły wtedy 112 głosów. To sprawi, że jasnogórski instrument będzie trzecim co do wielkości w Polsce. Największe organy są w Licheniu, drugie we Wrocławiu. Jasnogórskie "wyprzedzą" oliwskie.

Jednocześnie trwają prace nad odnowieniem organów znajdujących się w Kaplicy Najświętszego Serca Jezusowego. Jest to XIX-wieczny, niewielki, 6-głosowy instrument, który zostanie tylko poddany konserwacji. Obecnie organy te zostały zdemontowane i znajdują się w pracowni konserwatorskiej.

Odnowienie organów to kolejny etap prac renowacyjnych klasztoru jasnogórskiego. Renowacja sanktuarium trwa od 2008 roku. Zakończy się w czerwcu, za dwa lata. Będzie kosztować 42,5 mln złotych, z tego 2 mln to wkład własny klasztoru. Do tej pory naprawiono dachy budynków klasztornych, wyremontowano Kaplicę Różańcową, zaadaptowano organistówkę na potrzeby monitoringu. Wybudowano no-wy wjazd do klasztoru. Od stro-ny tzw. kurtyny północnej, pod Bastionem Św. Trójcy, na którym stoi pomnik błogosławionego Ojca Świętego, Jana Pawła II. Trwają prace w bazylice. Gotowe jest już prezbiterium, duża część nawy głównej. Remontowana jest Kaplica Denho-ffów. Podczas prac w bazylice odkryto zapomniany, przesłonięty obrazem św. Maksymiliana Kolbego, XVII-wieczny obraz św. Marii Magdaleny.

Organy boczne

Wiosną zakończono rekonstrukcję barokowych organów bocznych w bazylice.
Organy te są ulokowane na niewielkim chórze, przylegającym do prawej ściany prezbiterium, kilka metrów nad posadzką bazyliki. Nowy instrument to rekonstrukcja barokowych organów z XVIII wieku. Organy mają 15 głosów, dwa manuały, czyli klawiatury ręczne, oraz pedał. Instrument powstał w pracowni firmy organmistrzowskiej Zdzisława Mollina.

Po konserwacji

Kolejna partia zabytkowych instrumentów wróciła po konserwacji na Jasną Górę. Na instrumentach tych grali wybitni muzycy Kapeli Jasnogórskiej, która działała w klasztorze w XVI w.

Z konserwacji powróciło sześć skrzypiec, dwie cytry, dwie mandoliny i róg.

Część instrumentów nadaje się wyłącznie do celów ekspozycyjnych z zaleceniem, by były przechowywane w specjalnych warunkach, ale na niektórych nadal można grać. Instrumenty można podziwiać w Muzeum 600-lecia. Wśród nich są bardzo cenne i unikatowe w skali światowej egzemplarze. Jest np. trąbka clarino wykonana w 1693 roku przez Heronymusa Starcka. Jest to jedyny zachowany egzemplarz tego instrumentu w Polsce.

VIA SILESIANA - POPRZYJ NASZA AKCJĘ NADANIA TEJ NAZWY DLA AUTOSTRADY A4
SPIS POWSZECHNY: 400 TYS. OSÓB WPISAŁO NARODOWOŚĆ ŚLĄSKĄ [WYNIKI NIEOFICJALNE]
*Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dni Lawinowo-Skiturowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na czestochowa.naszemiasto.pl Nasze Miasto