Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jasna Góra gotowa na sierpniowy szczyt pielgrzymkowy. Będą transmisje z wejścia poszczególnych grup

Katarzyna Stacherczak
Katarzyna Stacherczak
Na kilka dni przed pierwszym sierpniowym szczytem pielgrzymkowym, Jasna Góra już tętni życiem. Z każdym dniem do Częstochowy będą docierać kolejni pielgrzymujący. Kustosz Jasnej Góry zapewnia, że sanktuarium jest gotowe na przyjęcie pątników. W dniach 13-14 sierpnia po raz pierwszy wejścia poszczególnych dużych grup na plac pod szczytem będą transmitowane na jasnogórskim kanale YouTube i przez EWTN Polska.

Częstochowskie sanktuarium w oczekiwaniu na pątników

- Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom pielgrzymów, którzy łącząc się z nami duchowo, chcą być obecni na jasnogórskim placu, udało nam się uzyskać stosowne pozwolenia i postawiliśmy specjalny maszt na jasnogórskich błoniach do przekazu online wydarzeń z placu. Dzięki temu będzie można pokazać wejścia dużych pieszych pielgrzymek. Ci, którzy nie mogą osobiście być wówczas na Jasnej Górze, dzięki przekazowi multimedialnemu będą mogli być razem z nami duchowo i brać udział we wspólnej modlitwie - wyjaśnia kustosz Jasnej Góry, o. Waldemar Pastusiak.

Przy tej okazji warto wspomnieć, ze przed Kaplicą Matki Bożej znajduje się duży telebim i dzięki temu można uczestniczyć we mszy św. sprawowanej przed Cudownym Obrazem również stojąc na zewnątrz.

Gospodarze Jasnej Góry przypominają, by odwiedzający sanktuarium przestrzegali koniecznych zasad sanitarnych oraz dbali o siebie i innych.

– Czuwamy, żeby nie brakowało dla pielgrzymów środków do dezynfekcji dłoni, też w sposób szczególny dbamy o sterylność sanitariatów, staramy się dezynfekować w pomieszczeniach zamkniętych powierzchnie, na których przebywają pielgrzymi, na klimatyzacji są zainstalowane specjalne filtry hp3 – zapewnia kustosz.

Najwięcej pielgrzymów dotrze 13 i 14 sierpnia

Od początku sierpnia do uroczystości Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w grupach zorganizowanych, które zgłosiły zamiar wejścia do Częstochowy (z reguły wraz z potrzebą zabezpieczenia przejścia przez służby miejskie określoną trasą) i o których informacje ma Wydział Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Urzędu Miasta spodziewanych jest ok. 56 tys. pielgrzymów pieszych i rowerowych. Niektórzy wędrują nawet z najodleglejszych zakątkach naszego kraju takich, jak Świnoujście, Hel, czy Ełk. Do naszego miasta przybędą zarówno te pielgrzymki diecezjalne, jak i inne grupy: strażaków, żołnierzy, studentów czy rodzin.

Najwięcej pątników dotrze na Jasną Górę 13 i 14 sierpnia. Ich wejścia rozpoczną się wczesnym rankiem i zakończą późnym popołudniem. W ciągu zaledwie dwóch dni spodziewamy się 30 dużych grup, w tym pielgrzymów zza południowej granicy z paulińskiej parafii we Vranovie.

Tradycyjnie 15 sierpnia w uroczystość Wniebowzięcia NMP i rocznicę Cudu nad Wisłą na Jasnej Górze główna suma odpustowa odprawiona zostanie o godz. 11.00 na Szczycie.

Historia w pigułce

Każdego roku pątnicy przemierzają łącznie ponad 15 tys. kilometrów szlaków przecinających całą Polskę. Przy tej okazji warto przypomnieć, że najstarsza pielgrzymka do Częstochowy, udokumentowana w kronikach, wyruszyła we wrześniu 1626 r. z Gliwic. Była wyrazem wdzięczności za uratowanie miasta przed wojskami duńskimi podczas wojny trzydziestoletniej. Według miejskich legend Maryja rozpostarła wtedy swój płaszcz nad miastem, chroniąc je i zmuszając wrogów do ucieczki. Druga była piesza pielgrzymka z Kalisza. Po raz pierwszy ruszyła w 1637 r. To jedna z tych pielgrzymek, podczas której pątnicy także pieszo wracają do domów. Trzecia to pielgrzymka piesza z Łowicza (od 1656 r.).
Z kolei Warszawska Pielgrzymka Piesza na Jasną Górę, która po raz pierwszy wyruszyła 6 sierpnia 1711 r., była wypełnieniem ślubowania złożonego w imieniu mieszkańców stolicy przez członków Bractwa Pana Jezusa Pięciorańskiego za uwolnienie miasta od szalejącej zarazy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziwne wpisy Jacka Protasiewicz. Wojewoda traci stanowisko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na czestochowa.naszemiasto.pl Nasze Miasto