Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jarosław Woszczyna Zasłużony dla Kultury Polskiej [ZDJĘCIA]

BR/UM w Częstochowie
Archiwum UM w Częstochowie
Jarosław Woszczyna zasłużony dla kultury. Podczas czwartkowej sesji Rady Miasta częstochowski muzyk-instrumentalista Jarosław Woszczyna otrzymał honorową odznakę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego "Zasłużony dla Kultury Polskiej".

Jarosław Woszczyna otrzymał odznaczenie od władz miasta

W imieniu Ministra Bogdana Zdrojewskiego odznaczenie wręczyli zastępca prezydenta Częstochowy Jarosław Marszałek oraz przewodniczący Rady Miasta Zdzisław Wolski.

Jarosław Woszczyna - sylwetka

Jarosław Woszczyna - klarnecista, saksofonista, kompozytor, absolwent Akademii Muzycznej we Wrocławiu w klasie klarnetu prof. Mieczysława Stachury.
Od lat 80-tych związany jest z czołówką polskich zespołów i wykonawców z którymi koncertował i nagrywał w kraju i poza granicami. Do najbardziej znanych wymienić tu można: zespół „T.Love”, „Daab”, z którym nagrał m. in.'”W Moim Ogrodzie”, „Fala Ludzkich Serc”, „Przed Nami Wielka Przestrzeń”, Formację Nieżywych Schabuff, z którym nagrał m. in. „Baboki”, „Faja'89”, zespół Ya Hozna (z Renatą Przemyk), z którym nagrał m. in. „Babę Zesłał Bóg”, „Kochaj Nie Jak Wariat”, „Tortury”, Ewę Błaszczyk, Alex Band Aleksandra Maliszewskiego, zespół „Sami Swoi” z amerykańskim czarnoskórym wokalistą Waynem Bartlettem.
Współpracował z teatrami „Współczesnym”, „Polskim”, „Kalamburem” we Wrocławiu, Częstochowie i Gliwicach. Miał okazję zagrać wiele interesujących prapremier polskich i europejskich u wybitnych reżyserów (J. Jarocki, J.Szurmiej, K.Zalewski, W.Kościelniak), w towarzystwie znanych i cenionych aktorów. Koncertował z kwartetem saksofonowym „Saxesfuul” którego był współzałożycielem i autorem nazwy.

Był członkiem "Big Bandu Filharmonii Opolskiej". Jest współautorem kompozycji i autorem aranżacji dla zespołów: Daab, Formacja Nieżywych Schabuff, Ya Hozna. Komponuje również własną muzykę. Poza potrzebą wypowiedzi, w pisaniu muzyki pociąga go łączenie stylów i brzmień-połączenie z jednej strony energii, ekspresji i improwizacji tkwiącej w jazzie czy rocku a z drugiej strony subtelność i wyrafinowanie estetyki i formy tzw. muzyki poważnej.

Bierze się to z wypadkowej jego bardzo różnych doświadczeń scenicznych i klasycznej edukacji muzycznej.
W roku 1998 na galowym koncercie z okazji zakończenia Dni Częstochowy po raz pierwszy dał się poznać publiczności jako kompozytor.

Dwa lata później, również na dniach miasta, miał miejsce drugi autorski koncert pt. „Europa Team” z udziałem recytującego aktora, chóru, i zespołu instrumentalnego wspartego instrumentami elektronicznymi, dzwonami rurowymi i kotłami. Kompozycje napisane specjalnie z okazji nowego Milenium.
Na zlecenie Teatru im. A. Mickiewicza w Częstochowie w 2005 roku skomponował i nagrał muzykę do spektaklu dla dzieci pt. „Bajka o Szczęściu" I. Degórskiej.

W 2006 roku, w Filharmonii Częstochowskiej odbył się koncert wieńczący pracę nagrania autorskiej płyty „Tylko Miłość Zabiorę...” Materiał na płycie to muzyczna wizytówka a zarazem próba artystycznej wypowiedzi na temat miłości w szeroko rozumianym znaczeniu. Znalazły się tu różnorodne, bardzo osobiste kompozycje, starannie zaaranżowane i wykonane - poświęcone nieżyjącemu ojcu i córce autora, jak i muzyczne refleksje nad codziennym życiem.

W roku 2013 w ramach akcji „Aleje tu się dzieje”, miał miejsce cykl plenerowych koncertów pod wspólnym tytułem „Muzyczny Punkt Spotkań Jarosława Woszczyny”.

Drugim ważnym wydarzeniem w roku 2013 było wejście na ekrany kin najnowszego filmu Andrzeja Wajdy pt. „Wałęsa. Człowiek z nadziei” W ścieżce dźwiękowej filmu znalazł się utwór wykonywany przez zespół Daab pt. „Fala ludzkich serc”, którego Jarosław Woszczyna jest współautorem i aranżerem sekcji instrumentów dętych. Film był tegorocznym polskim kandydatem do Oskara nominowanym przez Polski Komitet Oskarów.

W 1998 roku Jarosław Woszczyna otrzymał stypendium artystyczne Prezydenta Miasta, a w roku 2012 „Nagrodę Miasta Częstochowy w Dziedzinie Kultury” w kategorii - muzyka za całokształt działalności kompozytorskiej i wykonawczej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Filip Chajzer o MBTM

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na czestochowa.naszemiasto.pl Nasze Miasto