Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Japoński noblista w Częstochowie

PC
Japoński noblista w Częstochowie. Profesor Eiichi Negishi, laureat Nagrody Nobla w dziedzinie chemii w 2010 roku, pojawi się w częstochowskiej Akademii Jana długosza, żeby wygłosić wykład m.in. o metodach syntezy organicznej.

Japoński noblista w Częstochowie

Profesor Negishi przebywa w Polsce na zaproszenie Polskiego Towarzystwa Chemicznego z okazji 57 Zjazdu PTChem w Częstochowie rozpoczynającego się 14 września. W Częstochowie wygłosi Wykład Rektorski.

Negishi oprócz Częstochowy odwiedzi ze swoimi wykładami Łódź, Kraków i Warszawę. Będzie też w Toruniu, gdzie m.in. zwiedzi Interdyscplinarne Centrum Nowoczesnych Technologii UMK. - Jego wykład będzie dotyczył wytwarzania substancji o tzw. stuprocentowej czystości enancjomerycznej. Są to substancje biologicznie aktywne i charakteryzują się tym, że ich zależności strukturalne są takie, jak lewa do prawej ręki i trzeba syntetyzować jedną taką cząsteczkę, która tylko przypomina albo lewą albo prawą rękę. Te substancje są niezwykle istotne w badaniach geologicznych, w farmaceutyce, czy w tworzeniu substancji do produkcji żywności. - mówi prof. dr hab. Józef Drabowicz, prorektor ds. nauki AJD.

Eiichii Negishi jest japońskim chemikiem, choć skończył studia w swoim rodzinnym kraju to przez większość życia zawodowego związany był z amerykańskim Perdue University w Indianie i tam też zrobił największą karierę. W 2010 otrzymał wraz z Richardem F. Heckiem i Akirą Suzuki Nagrodę Nobla za opracowanie metody pozwalającej na tworzenie skomplikowanych cząsteczek organicznych (prace nad katalizowanymi palladem reakcjami sprzęgania krzyżowego w syntezie organicznej).

Zjazd Chemików w Częstochowie

57. Zjazd Polskiego Towarzystwa Chemicznego oraz Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Przemysłu Chemicznego, odbędzie się w dniach 14-18 września 2014 r. w Częstochowie.

Zjazd jest organizowany po raz pierwszy w historii naukowych spotkań Polskiego Towarzystwa Chemicznego wspólnie przez dwa Oddziały: Częstochowski i Łódzki. Jego organizatorami są Akademia im. Jana Długosza w Częstochowie, Uniwersytet Łódzki, Centrum Badań Molekularnych i Makromolekularnych PAN w Łodzi, przy współudziale Wydziału Inżynierii Produkcji i Technologii Materiałów Politechniki Częstochowskiej oraz Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Przemysłu Chemicznego.

Interaktywna wystawy z eksperymentami

Częstochowa jest już siódmym miastem, w którym zagości wystawa „Od monokryształu Jana Czochralskiego do grafenu”. Jej inauguracja odbędzie się 12 września o godzinie 12:00 na Wydziale Matematyczno – Przyrodniczym Akademii im. Jana Długosza. Ekspozycja wystawy potrwa do 21 września.

Głównym bohaterem wystawy będzie student odgrywający rolę Jana Czochralskiego, który wraz z innymi studentami przybliży tajniki krystalografii. Naukowiec przy swoim biurku będzie wyciągał monokryształ cyny, natomiast studenci przy ponad 20 stanowiskach będą prezentować eksperymenty. Nurtować ich będą m.in. następujące zagadnienia: czym jest Metoda Czochralskiego i jaki miała wpływ na rozwój elektroniki? Jakie istnieją rodzaje kryształów i jak można je tworzyć? Czy kryształ może być ciekły? Z czego zbudowany jest mikroprocesor? Jaki polski kryształ wędruje po Marsie?

Na te i na wiele innych pytań odpowiedź znaleźli już studenci w Warszawie, Katowicach, Kielcach, Krakowie, Poznaniu i Kcyni – rodzinnym mieście Jana Czochralskiego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Filip Chajzer o MBTM

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na czestochowa.naszemiasto.pl Nasze Miasto