Jakub Miśkowiak najlepszym juniorem w Polsce! Mateusz Świdnicki brązowym medalistą

Bartłomiej Romanek
Jakub Miśkowiak został Młodzieżowym Indywidualnym Mistrzem Polski. Zawodnik Eltrox Włókniarza Częstochowa w biegu dodatkowym pokonał Wiktora Lamparta. Trzecie miejsce zajął drugi z zawodników Włókniarza, Mateusz Świdnicki.

Przed finałem MIMP w Częstochowie za faworytów uchodzili zawodnicy Włókniarza i Motoru. Obydwie drużyny mają najlepsze duety juniorskie w kraju i środowe zawody to potwierdziły, bo częstochowianie i lublinianie zajęli cztery pierwsze miejsca.

Finał zakończył się wielkim sukcesem częstochowskich młodzieżowców, którzy po raz pierwszy zdobyli dwa medale w finale MIMP. Po złoto sięgnął Jakub Miśkowiak, któremu jednak zwycięstwo nie przyszło łatwo. Żużlowiec Włókniarza w serii zasadniczej przegrał z obydwoma rywalami z Lublina. To sprawiło, że przed ostatnią serią wyścigów Miśkowiak miał 10 punktów, a Wiktor Lampart 11.

Lublinianin miał wszystko w swoich rękach, ale w 17. biegu przegrał z niesamowicie szybkim Mateuszem Świdnickim. O tytule musiał więc zdecydować bieg dodatkowy. W nim Jakub Miśkowiak wygrał start i pomknął do mety po złoto. Zawodnik Włókniarza został najlepszym polskim młodzieżowcem po raz drugi w karierze.

Brązowy medal to z kolei największy sukces w karierze Mateusza Świdnickiego. Wychowanek Włókniarza, który jest podopiecznym Sławomira Drabika, może jednak czuć pewien niedosyt. Świdnicki imponował bowiem prędkością, ale w trzeciej serii startów przyjechał ostatni po źle rozegranym pierwszym łuku.

Finał stał na niezłym poziomie, mimo że pierwsza czwórka wyraźnie dominowała umiejętnościami nad pozostałą stawką. Dobre wrażenie oprócz najlepszej czwórki pozostawili po sobie Michał Curzytek, Wiktor Jasiński, Mateusz Dul i Jakub Poczta.

Wyniki:
1. Jakub Miśkowiak (Eltrox Włókniarz Częstochowa) - 13 (3,2,3,2,3) + 1. miejsce w biegu dodatkowym
2. Wiktor Lampart (Motor Lublin) - 13 (2,3,3,3,2) + 2. miejsce w biegu dodatkowym
3. Mateusz Świdnicki (Eltrox Włókniarz Częstochowa) - 12 (3,3,0,3,3)
4. Mateusz Cierniak (Motor Lublin) - 11 (3,1,3,3,1)