Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jaka przyszłość czeka dworzec PKS w Częstochowie? PKP przygotowuje "optymalną koncepcję"

Bartłomiej Romanek
Bartłomiej Romanek
Zdjęcia dworca PKS Częstochowa (2021)

Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Zdjęcia dworca PKS Częstochowa (2021) Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE ARC
W październiku 2020 roku PKP kupiło dworzec PKS w Częstochowie. Od tego czasu na dworcu niewiele się zmieniło, a jeśli już to na gorsze, bo żadnych inwestycji nie dokonano, za to pasażerowie PKS muszą korzystać z niewielkiego, dziurawego placu znajdującego się naprzeciwko dworca. Zapytaliśmy PKP o plany wobec dworca, ale na razie nie są one jeszcze sprecyzowane.

Dworzec PKS w Częstochowie jest niechlubną wizytówką miasta. Budynek dworca podupadał wraz z postępującym upadkiem samego przedsiębiorstwa. PKS nadal funkcjonuje, ale firma nie była w stanie zainwestować w nieruchomość, a w efekcie sprzedała go PKP, co było jedną z form ratowania PKS-u.

Początkowo dworzec, mimo że należał on do PKP, nadal zatrzymywały się autobusy PKS, ale od jesieni, faktyczną rolę dworca autobusowego pełni niewielki, dziurawy plac znajdujący się naprzeciwko dworca. Niestety to wcale nie oznacza, że PKP rusza z inwestycja na terenie dworca. Wciąż nie wypracowano ostatecznej koncepcji, jak wykorzystać dworzec. Wcześniej mówiono, że w tym miejscu mogłyby powstać np. budynki mieszkalne.

- Polskie Koleje Państwowe S.A. rozpoczęły wstępne prace nad zagospodarowaniem terenów po byłym dworcu PKS. Obecnie prace są na bardzo wstępnym etapie, a przyjęcie ostatecznego sposobu zagospodarowania tego terenu wymaga przeprowadzenia szeregu ustaleń i wypracowania optymalnej koncepcji - informuje Bartłomiej Sarna, Wydział Współpracy z Mediami Biuro Komercjalizacji, Komunikacji i Promocji Polskie Koleje Państwowe S.A.

Budynek dworca wykorzystywany jest obecnie jako obiekt handlowy. Mieszczą się w nim sklepy.Czy planowany jest dalej wynajem powierzchni?

- W tym zakresie nic się nie zmienia, obecne umowy najmu są kontynuowane. Natomiast intensywnie pracujemy nad zwiększeniem wynajmowanej komercyjnie powierzchni w budynku z przeznaczeniem pod działalność biurową, gastronomiczną oraz handlowo – usługową. Staramy się również pozyskać nowych najemców na teren sąsiadujący z budynkiem dworca, gdzie poszukujemy najemców z branży transportowej, którzy będą zainteresowani wynajmem powierzchni pod przystanki, parkingi, komisy samochodowe czy bazy samochodowe - mówi Bartłomiej Sarna.

Zdjęcia dworca PKS Częstochowa (2021)

Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE

Jaka przyszłość czeka dworzec PKS w Częstochowie? PKP przygo...

Zagospodarowanie centrum miasta za sprawą problemów z dworcami jest dużym wyzwaniem wizerunkowym dla Częstochowy, mimo że Urząd Miasta tak naprawdę nie ma w tej sprawie wiele do powiedzenia. Dworzec PKS nie jest najlepszą wizytówką miasta, a wiele dyskusji wzbudzają również plany wyburzenia dworca kolejowego Częstochowa Osobowa i budowa nowego obiektu. Obydwa dworce znajdują się w rękach PKP, oby spółka odpowiednio je wykorzystała.

od 7 lat
Wideo

Precz z Zielonym Ładem! - protest rolników w Warszawie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na czestochowa.naszemiasto.pl Nasze Miasto