MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Jak wyglądała Promenada Czesława Niemena 50 lat temu? Zobaczcie na wystawie przygotowanej przez Archiwum Państwowe

Katarzyna Stacherczak
Katarzyna Stacherczak
Dawid Wygas
Dawid Wygas
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Archiwum Państwowe w Częstochowie zabiera mieszkańców w sentymentalną podróż do przeszłości. Za sprawą wyjątkowej wystawy "Moja Promcia – 50 lat Promenady Czesława Niemena" możemy powspominać, jak zmieniło się to miejsce na przestrzeni lat. Odwiedzający mają bowiem okazję zobaczyć najciekawsze i najcenniejsze dokumenty dotyczące tego najpopularniejszego w naszym mieście deptaka.

Promenada Czesława Niemena to ważne - wręcz kultowe - miejsce na mapie Częstochowy. Znane jest chyba przez wszystkich, którzy z naszym miastem są lub byli związani. Ma długość 1700 m, prowadzi od ul. Kiedrzyńskiej do Lasu Aniołowskiego. Służy mieszkańcom od połowy lat 70.

Dzięki Archiwum Państwowemu w Częstochowie możemy się przenieść do czasów powstania tego najpopularniejszego w naszym mieście deptaka.

- 9 czerwca obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Archiwów. W całej sieci archiwalnej od dłuższego czasu przyjęliśmy zwyczaj, który stał się już tradycją, że w okolicach tego dnia wszystkie archiwa w Polsce, chcą zaprezentować pewien fragment swoich zasobów - mówi Elżbieta Surma-Jończyk, dyrektor Archiwum Państwowego w Częstochowie. - Obecnie nasze archiwum liczy ponad 4 kilometry akt. Z tego wielkiego zbioru zdecydowaliśmy się na pokazanie malutkiego fragmentu, który dotyczy Promenady Czesława Niemena - wyjaśnia.

Okazja jest wyjątkowa, bo deptak w tym roku kończy 50 lat!

- To kawał historii naszego miasta - przyznaje Ewa Dubaj, pomysłodawczyni wystawy w Archiwum Państwowym w Częstochowie.

Odwiedzający mają okazję zobaczyć najciekawsze i najcenniejsze dokumenty dotyczące Promenady Czesława Niemena. To doskonała okazja, aby zwrócić uwagę na to, jak przez lata zmieniło się to miejsce, a zwłaszcza jego najbliższe otoczenie.

- Niby promenada się nie zmienia, ale zmienia się otoczenie wokół nas. Kiedyś na promenadzie nie było ani jednego drzewa, nie było osiedla Północ - dodaje.

Na wystawie mamy nie tylko archiwalne fotografie, ale między innymi plany jej powstania, artykuły prasowe na jej temat, a nawet plakaty wydarzeń, które się tam odbywały niemal 50 lat temu.

- W dzielnicy Północ mieszkam od drugiego roku życia. Dla mnie promenada to ogrom wspomnień, historii, i całe moje dzieciństwo. Nie mogłam sobie odmówić przyjemności zorganizowana takiej wystawy, wiedząc, jakie perełki mamy w magazynach archiwalnych - przyznaje Ewa Dubaj.

Ekspozycja składa się przede wszystkim z materiałów, którymi dysponuje Archiwum Państwowe w Częstochowie, ale nie tylko. Część archiwalnych zdjęć, eksponatów i dokumentów pochodzi też od samych mieszkańców.

- Po co mamy trzymać dokumenty w szafach, szufladach, na półkach, skoro one są tak ciekawe, że można je pokazać? Stąd też nasza działalność popularyzatorska, aby dotrzeć do jak największej liczby osób - podsumowuje Ewa Dubaj.

Wystawę można zwiedzać do 30 czerwca, od poniedziałku do piątku w godzinach 10.00-13.00. Grupy zorganizowane proszone są o kontakt telefoniczny z Archiwum Państwowym w Częstochowie (34 363 89 31 wew. 5).

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na czestochowa.naszemiasto.pl Nasze Miasto