MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Jak tworzy się kryształy? Wystawa na Akademii Jana Długosza

Piotr Ciastek
Jak tworzy się kryształy? Odwiedź interaktywną wystawę na Akademii Jana Długosza. Zobacz zdjęcia!

Multimedialna i interaktywna wystawa „Od monokryształu Jana Czochralskiego do grafenu” zawitała do Częstochowy. Jej ekspozycja ma miejsce na Wydziale Matematyczno-Przyrodniczym Akademii im. Jana Długosza przy Al. Armii Krajowej 13/15. Na miejscu można m.in.: spotkać Jana Czochralskiego, zgłębić jego wielkie odkrycie, a także poznać możliwości zastosowania grafenu. Uroczysta inauguracja wystawy odbyła się 12 września. Jej zwieńczeniem 21 września będą rozstrzygnięcia konkursów głównych, które przygotowali organizatorzy.

Celem wystawy jest przybliżenie osoby prof. Jana Czochralskiego oraz jego odkrycia, jako powodu do dumy narodowej. Istotny jest również szeroki proces edukacyjny społeczeństwa, przybliżenie wybitnych osiągnięć polskich naukowców w dziedzinie technologii materiałowej, a także wskazanie na potencjał grafenu w nowych technologiach.

Jan Czochralski był polskim chemikiem, który urodził się 23 października 1885 roku w Kcyni. Ze względu na odkrycie pomiaru szybkości krystalizacji metali, nazywany jest obecnie ojcem rewolucji elektronicznej. Metoda Czochralskiego polega na powolnym, stopniowym wyciąganiu z roztopionego materiału zarodka krystalicznego w sposób zapewniający kontrolowaną i stabilną krystalizację na jego powierzchni. Legenda głosi, że naukowiec wynalazł tę technikę przypadkowo. Przez roztargnienie zamiast w kałamarzu, zanurzył pióro w tyglu z gorącą cyną. Metodę Czochralskiego na skalę przemysłową stosuje się do produkcji monokryształów, np. półprzewodników.
Naukowiec jest znany nie tylko, jako twórca Metody Czochralskiego. Przyczynił się także do opatentowania stopu zwanego metalem B, charakteryzującego się dobrymi własnościami ślizgowymi. Metal B znalazł praktyczne zastosowanie w kolejnictwie. Profesor znany jest również z opracowania odczynników do trawienia metali oraz nierentgenowskiej – optycznej metody określania orientacji kryształów metali.

Wystawa interaktywna
12 września - 21 września 2014

Godziny otwarcia wystawy:
10:00 - 16:00 (poniedziałek - piątek) dla szkół,
11:00 - 14:00 Sobota i Niedziela (zwiedzanie indywidualne)
wystawa otwarta dla szerokiej publiczności,
w tym dla uczniów szkół podstawowych, gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych

WSTĘP WOLNY

Wydział Matematyczno-Przyrodniczy
Akademii im. Jana Długosza
Al. Armii Krajowej 13/15
42-200 Częstochowa

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Błysk i cekiny czyli gwiazdy w Cannes

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na czestochowa.naszemiasto.pl Nasze Miasto