Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jak prosto rozliczyć PIT w 2023 roku? Jak przekazać 1,5% podatku na OPP?

mat. prasowe
Złożenie zeznania podatkowego to coroczny obowiązek każdego podatnika. Od 2023 zarówno termin składania deklaracji podatkowej, jak i wysokość daniny na rzecz wybranej organizacji pożytku publicznego (OPP), czyli procent podatku od osób fizycznych, uległ zmianie.

Ostateczny termin rozliczenia PIT 2023 został ujednolicony dla wszystkich deklaracji podatkowych i od nowego roku przypada on na dzień 30 kwietnia. W praktyce, zeznanie podatkowe musi być złożone do 2 maja 2023 roku, niezależnie od tego, czy (przykładowo) jest to deklaracja PIT-37, PIT-28, czy PIT 36(L). Podatnicy mogą złożyć PIT bezpośrednio w Urzędzie Skarbowym lub rozliczyć go online, w formie e-PIT na Portalu Podatkowym lub innym, umożliwiającym wypełnienie deklaracji i obliczenie podatku za 2022 rok.

Jak przekazać 1,5% podatku na OPP?

Od 1 stycznia 2023 roku, na skutek nowelizacji związanej z planem Polski Ład weszła zmiana, która pozwala przekazać większy niż dotychczas, bo 1,5%, a nie 1% podatku, na rzecz wybranej organizacji pożytku publicznego. Taką organizacją jest częstochowskie stowarzyszenie PSONI (Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną koło w Częstochowie). Na stronie organizacji https://psoni.czest.pl/ znajduje się link do programu, który pozwala na bezpłatne rozliczenie swojego podatku oraz przekazanie 1,5% na rzecz Stowarzyszenia. Wybierając ten lub inny program do rozliczenia podatku za 2022 rok, wystarczy w pole "Wniosek o przekazanie 1,5% podatku należnego na rzecz organizacji pożytku publicznego (OPP)” wpisać numer KRS 0000094246. Także emeryci i renciści, którzy rozliczają swój PIT za pośrednictwem ZUS, mogą złożyć oświadczenie PIT-OP, dzięki któremu mają możliwość przekazania 1,5% podatku na rzecz wybranej organizacji pożytku publicznego.

Dlaczego warto przekazać podatek na Stowarzyszenie PSONI?

Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w Częstochowie od 60 lat działa na terenie północnego subregionu województwa śląskiego, na rzecz wyrównania szans osób niepełnosprawnych intelektualnie oraz aktywnie wspiera ich rodziny. Poprzez realizację licznych projektów, walczy o prawa osób z niepełnosprawnościami do godnego życia i przeciwdziała ich wykluczeniu z życia społecznego.

Stowarzyszenie prowadzi Częstochowskie Centrum dla Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną w Częstochowie w ramach którego funkcjonują m.in. placówki: Dom Dziennego Pobytu dla Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną, hostel, mieszkania chronione, gabinety rehabilitacji, Klub Środowiskowy „Parasol” oraz Pracownie Terapii Sensorycznej. Dodatkowo, w Blachowni koło Częstochowy prowadzony jest Dzienny Dom Pomocy dla seniorów.

Liczne programy pomocowe, zainicjowane z ramienia organizacji, wspierają osoby z niepełnosprawnościami w zakresie opieki medycznej, rehabilitacji, edukacji, szkolenia zawodowego i ustawicznego, mieszkalnictwa, opieki oraz udziału w życiu społecznym i kulturalnym.

PSONI cyklicznie realizuje bardzo ważne i społecznie potrzebne projekty mające na celu pomoc w codziennym funkcjonowaniu osób niepełnosprawnych oraz wspieranie ich rodzin i opiekunów, do jakich należą: „Opieka wytchnieniowa dla członków rodzin lub opiekunów osób z niepełnosprawnościami” oraz „Asystent osobisty osoby z niepełnosprawnościami”.

Od 2005 roku jest także organizatorem wydarzenia kulturalnego "Festiwal Piosenki Podwórkowej", który aktywizuje osoby z niepełnosprawnościami do uczestnictwa w życiu kulturalnym oraz służy

podnoszeniu ich kompetencji w tym zakresie. To także doskonała okazja do integracji społecznej, czego przykładem jest również organizacja imprezy „Dzień Godności”, organizowanej cyklicznie w ramach „Europejskiego dnia walki z dyskryminacją osób niepełnosprawnych”.

Stowarzyszenie podejmuje inicjatywy dążące do zmian regulacji prawnych na rzecz poprawy warunków życia i przeciwdziałania społecznemu wykluczeniu, co zaowocowało powstaniem szeregu działań w ramach projektu znamprawo.pl.

Wspieranie organizacji pozarządowych, takich jak Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną koło w Częstochowie pomaga w realizacji i rozwoju projektów pomocowych. Dzięki darowiznom, wsparciu materialnemu, dotacjom oraz możliwości przekazania podatku, projekty, takie jak Klon, który realizuje rehabilitację dzieci z użyciem nowoczesnych i skutecznych metod, takich jak biofeedback, terapia Snoezelen – sala doświadczeń świata, terapia behawioralna, czy terapia ręki, mają szanse się rozwijać i nieprzerwanie funkcjonować.

Wesprzyj działalność Stowarzyszenia swoim 1,5% podatku, podając numer KRS 0000094246 w zeznaniu podatkowym. Możesz skorzystać z darmowego i intuicyjnego programu do rozliczenia podatku, który dostępny jest na stronie https://psoni.czest.pl/

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Jak prosto rozliczyć PIT w 2023 roku? Jak przekazać 1,5% podatku na OPP? - Częstochowa Nasze Miasto

Wróć na czestochowa.naszemiasto.pl Nasze Miasto