Jagiellonia Białystok - Raków Częstochowa WYNIK, RELACJA „Jaga” pierwszy raz wygrała z Rakowem. Nieudany jubileusz Marka Papszuna

Tomasz Kuczyński
1.08.2021. Jagiellonia Białystok - Raków Częstochowa
1.08.2021. Jagiellonia Białystok - Raków Częstochowa Twitter/Raków Częstochowa/Jakub Ziemianin, www.rakow.com
W meczu 2. kolejki PKO Ekstraklasa Raków Częstochowa przegrał w Białymstoku z Jagiellonią 0:3 (0:2). To pierwsza wygrana Jagiellonii z Rakowem w historii rywalizacji tych drużyn w Ekstraklasie.

Marek Papszun zaliczył w niedzielę 200. mecz na ławce trenerskiej Rakowa. Opiekun częstochowian postanowił wystawić eksperymentalny skład - w porównaniu z meczem z Piastem Gliwice było 8 zmian, a 9 w stosunku do pucharowego spotkania z Suduvą Mariampol.

Zobacz ZDJĘCIA z meczu Jagiellonia - Raków

Pucharowy „przerywnik” Rakowa

Raków w miniony czwartek kończył mecz z litewską Suduvą rzutami karnymi, a już 5 sierpnia zagra w III rundzie kwalifikacji Ligi Konferencji Europy z rosyjskim Rubinem Kazań. Stąd tak duże roszady w składzie na ligowy „przerywnik” z Jagiellonią.

Dwa szybkie ciosy Jagiellonii

Mecz w Białymstoku odbywał się w trudnych warunkach, przy padającym deszczu. Trochę trzeba było poczekać na ciekawe sytuacje, ale jak już do nich doszło, to od razu skończyły się golami.

W 35. minucie piłkarze Rakowa dwukrotnie wybijali piłkę z pola karnego pod nogi rywali. Bojan Nastić nie trafił czysto, ale za drugim razem huknął sprzed linii 16 metrów Taras Romanczuk i trafił do siatki. To był pierwszy gol „Jagi” w ekstraklasowej rywalizacji z Rakowem (wcześniej cztery mecze - remis i trzy porażki).

Trzy minuty później Nastić dośrodkował w pole karne do Jesusa Imaza. Hiszpan najpierw główkował w Jordana Courtney-Perkinsa. Piłka wróciła pod jego nogi i wtedy skierował ją do bramki.

Jagiellonia do przerwy oddała dwa celne strzały i prowadziła 2:0. Goście nie mieli żadnego celnego uderzenia.

Mecz przerwany przez racowisko

Na drugą połowę Papszun wprowadził dwóch nowych zawodników - Marcina Cebulę i Mateusza Wdowiaka.

W 52. minucie Jagiellonia powinna prowadzić trzema bramkami. Tomas Prikryl świetnie zachował się w polu karnym i gdy pozostało tylko celnie strzelić, posłał piłkę „panu Bogu w okno”.

Mecz nie był porywającym widowiskiem, więc w 70. minucie „uatrakcyjnili” go kibice, którzy tak zadymili racami stadion, że sędzia Sebastian Jarzębak przerwał grę. Przerwa trwała 10 minut.

Raków stracił trzeciego gola i miał okazje w przedłużonym czasie gry. Poprzeczka Wdowiaka

W 87. minucie Jagiellonia cieszyła się z trzeciego gola, a Romanczuk z drugiego trafienia tego wieczoru. Kapitan gospodarzy po rzucie rożnym uderzeniem głową zaskoczył bramkarza Vladana Kovacevicia.

Sędzia doliczył 12 minut. W 5. dodatkowej minucie dobrą sytuację miał Cebula, ale strzelił wprost w bramkarza i Xavier Dziekoński nie miał problemów z obroną. Sześć minut później Wdowiak huknął z ostrego kąta i trafił w poprzeczkę.

"Jaga" oddała trzy celne strzały i wszystkie zamieniła na gole.

Jagiellonia Białystok - Raków Częstochowa 3:0 (2:0)

Bramki: 1:0 Taras Romanczuk (35), Jesus Imaz (38), 3:0 Taras Romanczuk (87)

Jagiellonia: Xavier Dziekoński - Tomas Prikryl (90+9. Kacper Tabiś), Israel Puerto, Błażej Augustyn, Michał Pazdan, Bojan Nastić - Martin Pospisil (90+9. Oliwier Wojciechowski), Taras Romanczuk, Karol Struski (90+9. Dani Quintana) - Jesus Imaz (84. Bartłomiej Wdowik), Andrzej Trubeha (63. Fedor Cernych).

Raków: Vladan Kovacević - Dominik Wydra, Zoran Arsenić, Jordan Courtney-Perkins - Wiktor Długosz (46. Mateusz Wdowiak), Giannis Papanikolaou, Iwo Kaczmarski (71. Marko Poletanović), Sebastian Musiolik (56. Daniel Szelągowski), Jakub Arak (46. Marcin Cebula), Żarko Udovicić (71. Patryk Kun) - Alexandre Guedes.

Żółte kartki: Pospisil - Alexandre Guedes, Courtney-Perkins.

Sędziował: Sebastian Jarzębak (Bytom)

Widzów: 7.683